آفات

کنه تار عنکبوتی

[vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1605002280220{background-color: #ffffff !important;border-radius: 20px !important;}” mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_sticky_column=”false” parallax_scroll=”no” mobile_reset_margin=”no” tablet_reset_margin=”no”][vc_column_text text_larger=”no”]

کنه تار عنکبوتی

یکی از نگرانی های کشاورزان، باغداران و حتی کسانی که از گیاهان خانگی نگهداری می کنند همواره آفت ها بوده اند. یکی از شایع ترین و البته خطرناک ترین این آفات، آفت کنه عنکبوتی است که با نام های دیگری مانند کنه تار عنکبوتی ، کنه تارتن ، کنه قرمز ، کنه دو نقطه ای ( علت این نام گذاری؛ وجود دو لکه ی تیره روی بدن آنهاست) شناخته می شود.

یکی از ابتدایی ترین کارهایی که برای از بین بردن آفت باید انجام دهید این است که با توجه به ظاهر آفت و گیاه خود، نوع آفت خود را شناسایی کنید تا بتوانید روشی مناسب برای مبارزه با آنها پیدا کنید.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”6603″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” onclick=”img_link_large” img_link_target=”_blank” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

مشخصات ظاهری کنه تار عنکبوتی

اين كنه به خاطر دو لكه تيره ای كه در پشت خود دارد به كنه دو لكه ای معروف است. اين لكه ها بهترين وسيله شناسايي اين كنه ها مي باشند. جانور كامل اين كنه بيضي شكل و طول بدن آن 0.4 تا 0.5 ميليمتر می باشد.

رنگ كنه های ماده زمستان گذران قرمز يا نارنجی است. درحاليكه در طول فصل رنگ آنها از زرد كمرنگ متمايل به سبز تا تقريبا تيره تغيير مي كند كه اين تغييرات رنگی با سن آنها و گياه ميزبان ارتباط دارد.

تخم کنه ها كروی و روشن بوده كه قبل از تفريخ، رنگ آن قدری كدر مي شود. تخم های این کنه گرد، زردرنگ وکوچک است.[/vc_column_text][vc_column_text text_larger=”no”]

روش زندگی

کنه تار عنکبوتی زمستان رابه صورت ماده بالغ ( در این زمان به رنگ قرمز قهوه ای دیده می شوند) درشکاف درختان، زیرکلوخه ها ویا در زیر کاه و برگ های خزان کرده می گذراند. با مناسب شدن هوا، كنه ها روي گياهان منتقل مي شوند. تخم ها بعداز ۵ تا ۱۲ روز باز شده ونوزاد های کنه خارج می شوند.

دوره رشد و نمو و فعالیت کنه ها بستگی کامل به دما و رطوبت دارد. دربهار كه هوا خنک است فعالیت كنه كم است، اما جمعیت و خسارت آن درتابستان به بالاترین حد می رسد. در واقع هوای گرم وخشک برای تولید مثل و افزایش جمعیت این کنه بسیار مناسب است. اين كنه در هر فصل زراعي چندين نسل ايجاد مي كند.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”6605″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” onclick=”img_link_large” img_link_target=”_blank” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

نشانه های وجود آفت

  • وجود سوراخ هایی در بافت گیاه، کنه ها با ایجاد این حفره ها در گیاه از شیره گیاهی استفاده می کنند
  • وجود لکه های زرد و قهوه ای رنگ برگ گیاهان
  • وجود تارهایی برگ و گاهی ساقه گیاه
  • ریزش و خشک شدن برگ

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”6604″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” onclick=”img_link_large” img_link_target=”_blank” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

خسارت های وارده

کنه تار عنکبوتی در دو مرحله از زندگی خود به برگسار گیاه آسیب وارد می اورد. کنه با قطعات دهانی خود بافت گیاه را سوراخ کرده و از محتویات شیره گیاهی استفاده می‌کند که در اثر این عمل نقاط یا لکه هایی با رنگ سبز کم رنگ بر روی پهنه برگ ایجاد می‌شود.

زخمها کوچک هستند اما زمانی که صدها کنه تارعنکبوتی در حال تغذیه از برگ گیاه باشند، این زخم ها به هم پیوسته و به صورت نواحی زرد رنگ قابل مشاهده می‌شوند و به دلیل از بین رفتن بخشی از پهنک برگ ها و یا حتی تمامی آنان غذاسازی گیاه و در نتیجه از رشد و قدرت آن کاسته می‌شود.

برگ ها ممکن است به تدریج به رنگ برنز درآیند و چروکیده شوند و ریزش برگ ها زودتر از وقت موعد انجام گیرد. اگر زیر برگ ها را نگاه کنیم مجموعه کنه ها که به رنگ سبز هستند را خواهیم دید. البته لازم به ذکر است که هر مقدار به فصل پاییز نزدیکتر شویم رنگ کنه‌ها (جنس ماده) قرمز می‌شود.

همچنین در مراحل پیشرفته و حمله شدید این آفت می توان پوسته نیمف کنه ها (همانطور که ذکر شد کنه ها دو مرحله نیمف دارند که بعد از پوست ریزی تبدیل به کنه بالغ می‌شوند) و پوسته تخم ها را نیز مشاهده کرد. این آفت بر روی گیاه تار می‌بندد و گیاهی که شدیدا آلوده است ممکن است در اثر ضعف و از دست دادن برگ هایش از بین برود.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”6606″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” onclick=”img_link_large” img_link_target=”_blank” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

روش مقابله

در صورتیکه درختان به این آفت مبتلا شوند از چند راهکار می توان استفاده کرد،

يكي از بهترين راههای مبارزه، حمايت از دشمنان طبيعی اين آفت، با كم كردن مصرف غير ضروری سموم شيمایی می باشد. از آنجا كه اين كنه مدتي از زندگي خود را روی علفهای هرز مي گذراند. مبارزه با علفهای هرز نقش موثری در كاهش جمعيت آفت دارد.

شستشوی درختان باآب خالص ویا مخلوط آب ومایع ظرفشویی. آنچه که اهمیت دارد استفاده از سمپاش مناسب دارای فشار پاشش مناسب و دقت در شستشوی درخت است. بهتر است درخت از بالا به پایین و از جهات مختلف شستشو داده شود. در نهال های تازه غرس شده و درختان جوان حتی ممکن است لازم باشد که تک تک سرشاخه ها با فشار آب لازم جهت پاک کردن کنه ها شسته شوند.

دو مشکل در راه کنترل شیمیایی کنه تار عنکبوتی وجود دارد. بکارگیری آفت کش هایی با طیف وسیع که در از بین بردن کنه ها موثر هستند موجب از بین رفتن حشرات مفید می‌شود و همچنین گاهی کنه ‌ها به کنه ‌کش ها مقاومت پیدا می‌کنند. بنابراین لازم است تا در نوع سموم کنه ‌کش نوعی تنوع را رعایت کرد تا چنین مقاومتی بوجود نیاید. همچنین لازم به ذکر است که  برخی از کنه کش ها نیز برای برخی از گیاهان سمی هستند و به  گیاه آسیب می‌رسانند. بنابراین در مبارزه شیمیایی انتخاب کنه کش موثر کار بسیار مهمی است.

[/vc_column_text][vc_column_text text_larger=”no”]

مقابله با کنه تار عنکبوتی در منزل

اگر گیاهان آپارتمانی به این آفت مبتلا شدند، با برس نرمی که آغشته به کف صابون طبیعی و فاقد اسانس نموده اید آفات را از روی برگ ها پاک کنید. سپس همه گیاه را با آب ولرم بشویید.

گیاهان کوچک را در دستشویی با فشار قوی آب ولرم اسپری نمایید، طوری که زیر برگ کاملاً شسته شود، چون محل تجمع کنه زیر برگ هاست و کنه از بافت زیر برگ، آسان‌تر تغذیه می‌کند. این کار حشرات را تار و مار می نماید.

در صورت نیاز مجددا همین عمل را تکرار نمایید (۳ بار درهفته ). در صورت نیاز می توان از سموم دیفوکل یا تترا دیفون طبق دستور نوشته شده روی قوطی نیز استفاده کرد .

[/vc_column_text][vc_empty_space woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *