گیاهان

کلرودندروم

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

کلرودندروم (معین التجار)

کلرودندروم یا معین التجار گیاهی همیشه سبز با موطن آفریقایی و مالزیایی است، در هوای آزاد ارتفاع ان به ۴.۵ متر می رسد، اندام سفید در گل همان براکته ها هستند که گلبرگ های قرمز رنگ از وسط آن بیرون زده است.

گل ها به صورت دسته ای در بهار در انتهای شاخه ها ظاهر و تا آخر تابستان خودنمایی می کنند، در بهار و تابستان می توان آن را در خارج از اتاق نگه داری نمود، رشد آن در زمستان کند و به آبیاری کمتری نیاز دارد، هوای خیلی سرد به برگ ها و ساقه ها لطمه وارد نموده و باعث پوسیدگی آن ها می شود.

نسبت به مواد براق کننده حساس است و نام این گیاه به یونانی درخت بخت و یا درخت قسمت است.

نیازها و شرایط نگهداری کلرودندروم

نور: به نور کامل نیاز دارد، آفتاب را به راحتی تحمل می کند، آفتاب وسط روز به برگ های گل دار صدمه وارد می کند.

دما: از بهار تا پائیز درجه حرارت را حدود ۲۰ درجه سانتی گراد ثابت نگه دارید، ولی از پائیز تا بهار آینده درجه حرارت ۱۵ درجه سانتی گراد برای آن کافی است.

آبیاری: از اواسط بهار تا اواخر تابستان هفته ای دو بار آبیاری کنید، از اواخر تابستان تا اول زمستان هفته ای یک بار کافی است، در زمستان با خشک شدن سطح خاک گیاه را آبیاری کنید.

رطوبت: به رطوبت شدید نیاز دارد، شرایط رطوبتی گلخانه برای این گیاه ایده آل است، در بهار و تابستان در منزل هفته ای دوبار غبارپاشی کنید، جهت تامین رطوبت پایدار به زیرگلدانی حاوی سنگ ریزه آب اضافه کنید و دقت کنید که ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.

کوددهی: کمبود مواد غذایی خاک گلدان را با مواد غذایی مصنوعی مایع یا جامد محلول در آب هفته ای یک بار طبق دستور جبران کنید، تغذیه در فصل زمستان لزومی ندارد.

خاک مناسب: مخلوطی از خاک لوم و شن مطلوب آن است.

تعویض گلدان: در پائیز شاخه های خشک شده را حذف و در بهار گلدان را تعویض کنید.

تمیز نمودن برگ: به وسیله غبارپاشی برگ ها را تمیز کنید، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه ساقه در تابستان بهترین روش تکثیر آن است.

آبیاری کلرودندروم با آب بان

با استفاده از آب بان می توانید بازه های زمانی آبیاری این گیاه را به ۱۰ الی ۱۴ روز برسانید و از آبیاری منظم گیاه خود اطمینان حاصل کنید.

 

کوددهی کلرودندروم با آب بان

با استفاده از آب بان شکوفا می توانید به گلدهی این گیاه کمک شایانی کنید و تا یک دوره‌ی سه ماهه نیاز گیاه به تغذیه را برطرف نمائید.

 

بیماری های گیاه و روش درمان

شاخ و برگ گیاه زیاد شده و گل ظاهر نمی شود: ممکن است به دو علت باشد، یا نور کافی نیست، که گیاه را به محل پر نور تری منتقل کنید، و یا گیاه نیاز به تغذیه مصنوعی دارد که طبق دستور عمل شود.

برگ سیاه و گل بی رنگ و شفاف است: به علت استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است، استفاده نکنید.

در بهار و تابستان برگ و ساقه گیاه خم می شود: هوا خشک و گیاه به شدت تشنه است، گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون سطل و یا تشت پر از آب برده و سپس خارج کنید، آبیاری را با آب بدون املاح ولرم انجام دهید.

سطح زیرین برگ دارای تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل آن است، با پارچه و یا اسفنج مرطوب سطح زیرین برگ ها را تمیز نموده و یا هر دو هفته یک بار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند، تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

براکته گل می ریزد: ممکن است به دو دلیل باشد، یا نور کافی نیست که گیاه را به محل پر نور تری منتقل کنید و یا هوا خیلی سرد و یا خیلی گرم و خشک است، شرایط را بازدید و نارسایی ها را برطرف کنید.

در بهار و تابستان گل دیده نمی شود: گیاه در زمستان در هوای گرم نگه داشته شده است، در زمستان دما را حدود ۱۵ درجه سانتی گراد ثابت نگه دارید.

برگ جدید ریز بوده و گل دیده نمی شود: گیاه از کمبود عناصر غذایی رنج می برد و در فصل رشد طبق دستور گیاه را تغذیه کنید.

برگ در زمستان می پوسد: آبیاری بیش از حد است، در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود، سپس آبیاری کنید.

حشرات ریزی در اطراف گلدان در حال پرواز هستند: گیاه را با سم حشره کش طبق دستور هر هفته سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

زخم پنبه ای شکل روی برگ و قاعده آن دیده می شود: حشره آفت عامل آن است، گیاه را با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *