گیاهان

کاج مطبق

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

کاج مطبق

کاج مطبق به هوای تهویه دار و تازه نیاز دارد، به همین دلیل برای بانک ها و دفاتر خدماتی بسیار مناسب می باشد. کاج مطبق گیاهی سوزنی برگ زیبا و از خانواده آراکریاس است و شاخه های آن مطبق می باشد، موطن اصلی آن جریزه نور فولک استرالیا است.

رشد آن در محیط طبیعی زیاد است. ولی در آپارتمان به کندی رشد میکند. به دلیل نیاز آن به آب و هوای خنک و مرطوب، و نور زیاد، اصلا مناسب منازل نمی باشد، احتیاج شدیدی به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمی کند.

در شمال کشورمان این گل را در فضای بیرون و در حیاط کاشته و بعد از چندسال تبدیل به درخت بزرگی می شود.

نیاز ها و شرایط نگهداری کاج مطبق

نور: در تابستان از تابش نور مستقیم آفتاب به آن جلوگیری کنید، اگر چه سایه را تحمل می کند ولی نزدیک به پنجره شمالی با نور ملایم نگهداری کنید. در بهار و تابستان هر هفته یک بار ۱۸۰ درجه آن را بچرخانید، در غیر این صورت گیاه به طرف نور خم شده وشکل طبیعی خود را از دست می دهد.

دما: کاج ها همگی عاشق هوای خنک هستند، این گل هم علاقه ی خاصی به خنکی و تهویه مناسب دارد، در تابستان حتما در راه پله خنک یا تراس شمالی یا بالکن نگه داری کنید. در زمستان هم راه پله بسیار مناسب هستف زیرا داخل اتاق با اینکه هوا خنک هست ولی تهویه مناسب وجود ندارد، گرمی هوا و تهویه ناکافی باعث شل شدن و افتادگی برگ ها می شود.

آبیاری: این گیاه آب دوست است و هر زمان که خاک آن خشک شد باید به سرعت آبیاری شود.

رطوبت: برگ ها را هر روز با اسپری غبار پاشی کنید ولی اگر برگ قهوه ای یا سیاه شد این کار رو متوقف کنید و  جزیره زیر آن ایجاد کنید.

کوددهی: با شروع فصل رشد در بهار و تابستان جهت تغذیه مصنوعی از کود محلول در آب استفاده کنید دو هفته یک بار با کودهای NPK 3-20 تغذیه کنید.

خاک مناسب: خاک مورد نیاز این گیاه کمپوست سبک یا خاک هلندی است.

تعویض گلدان: هر زمان که ریشه گلدان از زیر آن بیرون زد باید گلدان را تعویض کنید و از گلدان های پلاستیکی استفاده کنید.

تمیز نمودن برگ: غبارپاشی کافی است، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه و کاشت بذر بهترین روش تکثیر آن است.

آبیاری کاج مطبق با آب بان

با استفاده از آب بان می توانید بازه های زمانی آبیاری این گیاه را به ۳ الی ۴ هفته رسانده و از آبیاری منظم گیاه خود اطمینان حاصل کنید.

 

کوددهی کاج مطبق با آب بان

استفاده از آب بان بن زا و آب بان رویا می تواند به افزایش برگ دهی و ریشه دهی این گیاه منجر شود و تا یک دوره‌ی ۳ ماهه نیاز گیاه به تغذیه را فراهم کند.

 

بیماری های گیاه و روش درمان

رشد گیاه متوقف شده است: ریشه ها را بازدید کنید، اگر متراکم شده اند زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.

زخم سفید پنبه ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگ تشکیل شده است: حشره آفت عامل این نارسایی است، هر ۱۴ روز یک بار با سم حشره طبق دستور سمپاشی کنید و یا با پنبه آغشته به محلول سم روی شاخه ها بمالید.

برگ سبز است ولی می ریزد: آبیاری زیاد است، آبیاری را متوقف کنید تا سطح خشک شود، سپس آبیاری را با میزان کمتری انجام دهید.

برگ شاخه پائینی می ریزد: گیاه پیر شده است، اگر تاریکی زیاد از اندازه باشد، گیاه را به محل روشن تری انتقال دهید و شاخه های خشک شده را با چاقو و یا قیچی تیز حذف کنید.

شاخه باریک و علفی است: تغذیه مصنوعی تجویز می شود، میزان مواد غذایی را دو برابر کنید.

برگ سوزنی زرد و قهوه ای شده و می ریزد: هوا گرم و خشک است، گلدان را به محل خنک تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید، آبیاری و غبار پاشی را فراموش نکنید.

حشرات سبز رنگ روی برگ سوزنی ظاهر و برگ چسبناک شده است: هر ۱۴ روز یک بار با یک سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

شاخه به طرف پائین خم شده است: هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید. یا گرمی و کمبود رطوبت عامل آن است، شرایط را بازدید کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *