پاچیرا (درخت پول)

پاچیرا یا درخت پول گیاهی از خانواده پنیرکیان و بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است که در باتلاق ها و علف زارهای آن مناطق ساکن است. به تازگی وارد ایران شده و با قیمت بالایی هم به فروش می رسد.

پاچیرا از آن دسته گل هایی است که می توان شاخه های آن را به هم بافت تا از آن ظاهر کلیشه ای بیرون بیاید و ظاهری جذاب تر به خود بگیرد. نگهداری آن در منزل بسیار راحت است و خیلی راحت می توان آن را در جاهای کم نور و یا با نور متوسط نگهداری کرد.

این گل در فنگ شویی کاربرد زیادی دارد، چون عده ای معتقد هستند که این گیاه شانس و پول برای آن ها به ارمغان می آورد، به همین دلیل به درخت پول معروف است.

باور نکردنی است؛ این گیاه یکی از گیاهان اصلی صادراتی تایوان بوده به طوری که در سال ۲۰۰۵، ۷ میلیون دلار آمریکا درآمد به ارمغان آورده است.

نیاز ها و شرایط نگهداری پاچیرا

آبیاری: هفته ای یک بار آبیاری کنید، این گل به آبیاری زیاد حساس هست، در زمستان چون نور کمتر می شود و رشد گیاه هم کم می شود پس حتما آبیاری را کاهش دهید.

نور: بهترین نورگیر برای این گل پنجره ی شمالی است ولی در اتاق پذیرایی یا جایی با نور معمولی می توان آن را به راحتی نگهداری کرد. به طور کلی به نور متوسط نیاز دارد و تا چند روز هم سایه را تحمل می کند.

دما: دمای متوسط خانه یعنی ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی گراد را تحمل می کند.

رطوبت: به رطوبت متوسط تا زیاد نیاز دارد. گیاه را داخل یک سینی پر از آب قرار دهید تا محیط اطراف مرطوب آن شود.

کوددهی: با کود کامل ماهی یک بار گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

تکثیر: با بذر و یا قلمه ساقه می توان آن را تکثیر کرد: قلمه شاخه سال جاری را در آخر پاییز با حداقل ۲ گره را ببرید و آن را داخل بستر قلمه قرار دهید، بعد از چند هفته جوانه می زند.

خاک مناسب: ترکیب پیت ماس یا خاک های هلندی با پرلیت برای تهویه مناسب و زه کشی کافی مناسب است.

آبیاری پاچیرا با آب بان

با استفاده از آب بان می توانید تا ۷ الی ۱۰ روز نیاز به گیاه آبیاری را برطرف کرده و از آبیاری منظم گیاه خود اطمینان حاصل نمایید.

کوددهی پاچیرا با آب بان

با استفاده از آب بان بن زا یا آب بان رویا می‌توانید به ریشه دهی و افزایش رشد برگ های این گیاه کمک کنید و  تا یک دوره‌ی سه ماه نیاز این گیاه به تغذیه را برطرف نمائید.

گل پاچیرا

بیماری های گیاه و روش درمان

برگ گیاه زرد می شود: دلایل عمده ای می تواند باعث بروز این مشکل شود:

۱- آبیاری زیاد

۲- زهکشی ضعیف خاک و خارج نشدن آب اضافه از گلدان

۳- جمع شدن آب در زیر گلدانی

۴- نگهداری در دمای پایین یا کوچک بودن گلدان و فضای کم ریشه ها

۵- نور کم و نامناسب

۶- کمبود ازت (نیتروژن) و مواد غذایی مفید خاک

۷- تهویه نامناسب خاک

۸- حضور آفات در خاک

۹- خشکی هوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *