مارانتا

مارانتا یک گیاه زیبا است که برای مناطق سرد بسیار مناسب بوده و به مناطق گرم حساس می باشد. معمولا بعد از خرید در اثر خشکی هوا یا نور شدید و یا شوری خاک لبه برگ ها می سوزد، پس باید در مکان مرطوب و خنک منزل یا اداره نگهداری شود و همین طور مناسب برای مکان های پر سایه می باشد. حمام روشن یکی از نقاط بسیار مناسب برای نگهداری این گیاه است.

خانواده آن مارانتا است و بومی آفریقا می باشد. برگ های مارانتا دارای نقش و گرد است، رگبرگ اصلی به رنگ روشن و هاله ای رنگین بخش مرکزی برگ را از سایر قسمت های آن متمایز می کند. از دیگر گیاهان مشابه این گونه، کالاته آ و استرومانته بوده که شرایط آن ها هم مشابه با مارانتا است.

مارانتا گیاهی مناسب برای کاشت گروهی است و در سبد به صورت آویزان بسیار استفاده می شود.

مارانتا

نیازها و شرایط نگه داری مارانتا

نور

نور غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای مارانتا است. در تابستان سایه را ترجیح می دهد ولی در زمستان تمایل به نور بیشتری دارد. از اشعه مستقیم آفتاب به خصوص در ظهر تابستان و از پشت شیشه باید دور نگه داشته شود.

دما

اگر بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود تا درجه حرارت ۱۰ سانتی گراد مقاومت می کند ولی بهترین درجه حرارت حدود ۱۶ درجه سانتی گراد می باشد.

آبیاری

گیاه مارانتا به خشکی خاک حساس است و باید بین دو آبیاری روی خاک خشک شود. به محض مشاهده ی خشکی روی خاک باید آبیاری شود.

رطوبت

مارانتا به رطوبت بالایی نیاز دارد و باید غبارپاشی روزانه در تابستان و هفتگی در زمستان انجام شود. کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر در یک گلدان روش مناسبی برای تامین رطوبت آن است. اضافه کردن آب به زیر گلدانی همراه با سنگ ریزه یکی دیگر از راه های تهیه رطوبت پایدار است.

کوددهی

تغذیه با کودهای مایع و یا جامد محلول در آب طبق دستور و هر دو هفته یک بار با نصف میزان پیشنهادی در رشد گیاه تاثیر مثبت دارد.

خاک مناسب

خاک برای این گیاه مارانتا بسیار مهم است، زیرا باید میزان اسیدی بودن آن بین ۵ الی ۶ باشد، یعنی به خاک اسیدی نیاز داشته و در صورت آبیاری با آب لوله کشی و تغذیه با کودهای نامرغوب خاک قلیایی شده و از حالت اسیدی خارج می شود و در این صورت برگ ها شروع به خشک شدن در لبه ها می کنند. بهتر است در هر نوبت آبیاری کمی سرکه سیب یا آب لیمو صنعتی به آب اضافه شود تا خاک اسیدی باقی بماند.

تعویض گلدان

با شروع رشد در فصل بهار گلدان را با یک درجه بزرگ تر عوض کنید. مراقب باشید خاک را زیاد از اندازه فشار ندهید و آن را متراکم نکنید. در کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر به تعویض خاک سطحی با خاک نو اکتفا کنید.

تمیز کردن برگ

غبارپاشی مارانتا برگ گیاه را تمیز می کند، در صورت نیاز از پارچه و اسفنج مرطوب نیز می توان استفاده کرد. از مواد براق کننده های شیمیایی به هیچ عنوان استفاده نکنید.

تکثیر

تقسیم ساقه های زیر زمینی در فصل بهار بهترین روش برای تکثیر این گیاه است.

آبیاری مارانتا با آب بان

با استفاده از آب بان می توانید این گیاه را ۷ الی ۱۰ روز یک بار آبیاری کرده و از آبیاری منظم گل و گیاه خود اطمینان حاصل کنید.

کوددهی مارانتا با آب بان

با استفاده از آب بان رویا و بن زا می توانید به رشد هر چه بیشتر ساقه و برگ و همچنین ریشه زایی گیاه خود کمک شایانی کرده و تا یک دوره سه ماهه نیاز به کودرسانی آن را برطرف کنید.

مارانتا

بیماری های گیاه و روش درمان

برگ شبیه به برگ زیبای مارانتا نیست

نور کافی نیست، گلدان را به محل روشن تر و دور از اشعه مستقیم آفتاب منتقل کنید و یا کمبود مواد غذایی علت این پدیده است، کوددهی انجام دهید.

زخم سفید پنبه ای شکل در محل اتصال دم برگ به ساقه دیده می شود

حشره آفت عامل آن است، گیاه مارانتا را هر دو هفته یک بار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سم پاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگ رنگ پریده است

شدت نور زیاد است، گیاه را به محل کم نور تری ببرید.

برگ پژمرده و پیچیده است

هوا سرد است، گلدان را به محل گرم تری ببرید. تشنگی هم همین علائم را به وجود می آورد، رطوبت خاک گلدان مارانتا را بازدید و ابیاری را تنظیم کنید.

برگ خم شده و سقوط می کند

هوا گرم است، گلدان را به محل خنک تری منقتل کنید و غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگ خم شده، زخم قهوه ای روی آن بوده و حاشیه آن به طرف داخل خم می شود

آبیاری زیاد است، اجازه دهید سطح خاک گیاه مارانتا در فاصله بین دو آبیاری خشک شود. هر ده روز یک بار آبیاری کرده و زهکش گلدان را بازدید کنید.

برگ سوخته است

در آفتاب غبارپاشی کرده اید، هنگام صبح یا عصر غبارپاشی کنید.

برگ کمرنگ شده و سطح زیرین آن‌ تار عنکبوت بسته است

کنه قرمز ریز عامل بین بیماری برای مارانتا است، هر دو هفته یک بار با سم کنه کش گیاه را سم پاشی کنید، غبارپاشی در کاهش آفت موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.