گیاهان

لیندا

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

لیندا

لیندا گیاه بسیار مناسبی برای دفاتر، اداره های دارای نور زیاد، منازل پر نور در کنار پنجره است. زادگاه آن‌ مکزیک بوده با برگ های باریک، کشیده، مقاوم، ضخیم، مجنون، آویزان و فنری بوده و حالت زیبای آن‌ ناشی از سرازیر شدن برگ ها به طرف پایین به خصوص در سن بالای این گیاه است.
انتهای ساقه ضخیم بوده و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن‌ به معنای پا فیلی به همین دلیل است ولی در زبان عامه به لیندا معروف است. به علت شکل خاص برگ ها و ساقه ی آن به عنوان گیاه گلدانی تکی نگهداری می شود و با بالارفتن سن گیاه از ساقه ی آن جوانه هایی می روید که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید فورا حذف شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”5724″ img_size=”medium” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

نیازها و شرایط نگه داری لیندا

نور: در نور کامل بهترین رشد را دارد ولی در نیم سایه هم رشد خوبی دارد. بهتر است هر چند وقت یک بار گلدان را به محل پرنور ببرید.

دما: در زمستان ۱۰ الی ۱۳ درجه سانتی گراد و در تابستان ۲۱ درجه سانتی گراد بهترین درجه حرارت است.

آبیاری: بین دو آبیاری باید خاک خشک شود و آبیاری زیاد برای این گل خطرناک است، ممکن است پیاز آن پوسیده شده و گیاه خراب شود.

رطوبت: در تمام طول سال هفته ای یک بار غبارپاشی کافی است، در مواقعی که درجه حرارت زیر ۱۰ درجه سانتی گراد است، غبارپاشی نکنید.

کوددهی: این گیاه کود آهن را بسیار دوست دارد و باید ماهی یک بار کود آهن و هچنین ماهی یک بار کود کامل به آن داده شود.

خاک مناسب: بهترین خاک برای این گیاه کمپوست است.

تعویض گلدان: این گیاه دوست ندارد ریشه هایش پراکنده باشند، به همین دلیل فقط هر ۲ سال یک بار گلدان را عوض کنید. در بقیه ایام به تعویض چند سانتی متر خاک سطحی با خاک نو اکتفا کنید و زهکش را بازدید کنید. هرچه گلدان آن تنگ تر شود رشد پیاز آن بیشتر می باشد.

تمیز نمودن برگ: غبارپاشی برگ ها را تمیز می کند. در صورت لزوم می توانید از پارچه و یا اسفنج خیس استفاده کنید. از مواد براق کننده شیمیایی کمتر استفاده کنید، در صورت تمایل حداکثر هر ماه یک بار می توان از آن ها استفاده کرد. تکثیر کاشت بذر در خاک پیت ماس در هوای گرم و ریشه دار نمودن جوانه های ظاهر شده روی ساقه بهترین روش تکثیر این گیاه است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

آبياری لیندا با آب بان

با استفاده از آب بان میتوانید این گیاه را ۱۰ الی ۱۴ روز یک بار آبیاری کرده و از آبیاری منظم گل و گیاه خود اطمینان حاصل کنید.

 

کوددهی لیندا با آب بان

با استفاده از آب بان رویا و بن زا میتوانید به رشد هر چه بیشتر ساقه و برگ و همچنین ریشه زایی گیاه خود کمک شایانی کرده و تا یک دوره سه ماهه نیاز به کودرسانی آن را برطرف کنید.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”5725″ img_size=”medium” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

بیماری های گیاه و روش درمان

برگ جدید ظاهر نمی شود و گیاه پژمرده و خسته است: اگر نور کافی نیست، گلدان را به محل روشن تری منتقل کنید و اگر تغذیه مصنوعی به تاخیر افتاده است، گیاه را طبق دستور تغذیه کنید.

سطح خارجی برگ زرد شده و می افتد: آبیاری بیش از اندازه انجام شده، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود. زهکش را بازدید کنید و زیر گلدانی فاقد آب باشد.

ساقه منقبض و چروک است: گیاه تشنه است، گلدان را درون تشت پر از آب قرار دهید. آبیاری را تنظیم کنید.

برگ خشک شده و می ریزد: هوا خیلی گرم است، کیاه را به محل خنک تری منتقل کنید. غبارپاشی را فراموش نکنید.

لکه ی سوخته مانند روی برگ دیده می شود: عامل غبارپاشی در آفتاب است، در سایه غبارپاشی کنید.

لکه ی قهوه ای در سطح زیرین برگ دیده می شود: عامل آفت است، هر ماه یک بار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سم پاشی کنید تا از بین برود. لکه را می توان با پنبه آغشته به محلول سم نیز پاک کرد.

زخم سفید رنگ پنبه ای در هر دو طرف برگ دیده می شود: علت آفت است، با سم حشره کش نفوذی هر ۲ هفته یک بار سم پاشی و یا اینکه با پنبه آغشته به محلول سم لکه را پاک کنید.

برگ سقوط می کند: هوا سرد است، گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *