قهر و آشتی

گیاه قهر و آشتی همیشه اوایل تابستان وارد بازار می شود. گیاه محبوبی بین مردم است چون با دست زدن به برگ ها خودش را جمع می کند. این گیاه از خانواده ی لوبیا سانان هست و کلا این خانواده به داشتن گیاهان تکامل یافته با قابلیت تکان خوردن برگ ها معروف هستند. ریشه این گیاه حاوی میموزین، تانن و اگزالات کلسیم هست.

قهر و آشتی

نیازها و شرایط نگه داری قهر و آشتی

نور

این گیاه نیاز به نور زیاد ولی غیر مستقیم دارد. برای بسته و باز شدن برگ ها نیاز به انرژی داشته به همین دلیل باید با نور این انرژی را تامین کند. پنجره جنوبی بهترین مکان است.

 

آبیاری

قهر و آشتی گیاه پرتوقعی هست، هر زمان خاک آن خشک شد، آبیاری کنید تا از زیر گلدان آب بیرون بزند. اگر زیاد آبیاری کنید برگ ها زرد،سیاه شده، یا قارچ می زند. در صورت آبیاری کم برگ ها روی هم جمع شده یا قهر می کند.

 

دما

این خانواده کلا به سرما حساس اند، و بیشتر طالب گرما هستند. دمای معمولی اتاق ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی گراد مناسب است.

 

رطوبت

این گیاه نیاز به رطوبت متوسط دارد. در رطوبت کم برگ ها خشک می شود. روی برگ ها آب پاشی نکنید چون برگ ها جمع شده و خراب می شود. از جزیره استفاده کنید.

 

خاک

این گیاه بومی آمریکای جنوبی هست. باید پیت ماس استفاده کنید همراه با پرلیت.

 

کوددهی

قهر و آشتی نیاز بالایی به تغذیه دارد، با کودهای سه ۲۰ حتما دو هفته یک بار تغذیه کنید. این گیاه برای باز و بسته شدن نیاز به عنصر پتاسیم دارد. هر یک بار در میان کود گلدهی استفاده کنید تا راحت تر باز و بسته بشود. سعی کنید از کود هایی استفاده کنید که بسته بندی خوب دارد.

 

تکثیر

تکثیر این گیاه از طریق بذر هست. در بهار یا هر زمانی که سرد نباشد، بذر را اول داخل آب به مدت یک یا دو روز قرار دهید و بعد بکارید. بعد در خاک بنفشه آفریقایی بکارید و یک سلفون هم بکشید روی آن و از زیر آبیاری کنید. در هر موقع از سال یک تکه از ساقه را به اندازه یه مداد حاوی دو تا برگ از بالا ببرید و داخل خاک بنفشه آفریقایی قرار دهید.

آبیاری قهر و آشتی با آب بان

با استفاده از آب بان می توانید این گیاه را ۱۰ الی ۱۴ روز یک بار آبیاری کرده و از آبیاری منظم گل و گیاه خود اطمینان حاصل کنید.

کوددهی قهر و آشتی با آب بان

با استفاده از آب بان رویا و شکوفا می توانید به برگ دهی، ساقه دهی و باروری خود کمک شایانی کرده و تا یک دوره سه ماهه نیاز به کودرسانی آن را برطرف کنید.

قهر و آشتی

بیماری های این گیاه و چگونگی درمان آن

قهر و آشتی به کنه قرمز حساسه است. به همین دلیل دمای بالا باید همراه با رطوبت بالا باشد. برگ های کمرنگ و تار عنکبوتی نشانه ی کنه هست. همچنین به پوسیدگی ریشه در زمستان حساس است، زیاد آبیاری نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *