گیاهان

فلفل زینتی

[vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1612682903418{background-color: #ffffff !important;border-radius: 15px !important;}” mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_sticky_column=”false” parallax_scroll=”no” mobile_reset_margin=”no” tablet_reset_margin=”no”][vc_column_text text_larger=”no”]

فلفل زینتی

گیاه فلفل زینتی مناسب برای منزل نیست و باید در راه پله، تراس یا پاسیو نگه درای شود. میوه بسیار تندی دارد. از خانواده سولاناس بوده و دارای برگ های قلبی شکل و نوک تیز است، رنگ میوه در انواع مختلف، از زرد تا قرمز کمرنگ و قرمز لاکی است. برای آشنایی با این گیاه و بیماری ها و مشکلات آن همراه ما باشید.

فلفل زینتی احتیاج به نور فراوان دارد و در بهار و تابستان می‌توان برای گرده افشانی آن را خارج از اتاق نگه داری کرد. در صورت کافی نبودن نور گل های سفید رنگ آن تبدیل به میوه نمی‌شود، میوه های رسیده آن مانند فلفل قرمز خوراکی است.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”6940″ img_size=”medium” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” onclick=”img_link_large” img_link_target=”_blank” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

نیازها و شرایط نگه داری فلفل زینتی

نور

فلفل زینتی به نور کامل احتیاج دارد، آفتاب کامل را تحمل می‌کند.

 

دما

در تمام طول سال درجه حرارت قابل تحمل ۱۵ درجه سانتی گراد است.

 

آبیاری

بین دو آبیاری خاک گیاه فلفل زینتی باید خشک شود. اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی شود، در زمان گلدهی و تشکیل میوه آبیاری را به هفته ای یک بار کاهش دهید.

 

رطوبت

یک جزیره زیر گلدان ایجاد کنید ولی اگر در حیاط قرار دارد نیاز به رطوبت ندارد.

 

کوددهی

کود آهن باعث تحریک گلدهی در فلفل زینتی می شود. هر هفته با مواد غذایی مایع و یا مواد جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور گیاه خود را تغذیه مصنوعی کنید. پس از شروع گلدهی تغذیه مصنوعی تا پایان گلدهی متوقف گردد.

 

خاک مناسب

خاک هلندی بهترین خاک است.

 

تعویض گلدان

سعی کنید زمانی گلدان را تعویض کنید که ریشه ها از زیر آن بیرون زده باشند، افزایش سایز گلدان باعث ریزش گل‌ها و عدم گلدهی می‌شود.

 

تمیز نمودن برگ

تامین رطوبت به وسیله غبارپاشی برگ را تمیز می‌کند، از مواد شیمیایی براق کننده استفاده نکنید.

 

تکثیر

کاشت بذر فلفل زینتی در بهار و انتقال نشا به گلدان اصلی از روش های تکثیر این گیاه است.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

آبياری فلفل زینتی با آب بان

با استفاده از آب بان می توانید این گیاه را ۱۰ الی ۱۴ روز یک بار آبیاری کرده و از آبیاری منظم گل و گیاه خود اطمینان حاصل کنید.

 

کوددهی فلفل زینتی با آب بان

با استفاده از آب بان رویا و پویا می توانید به برگ دهی، باروری و تغذیه کامل خود کمک شایانی کرده و تا یک دوره سه ماهه نیاز به کودرسانی آن را برطرف کنید.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”6941″ img_size=”medium” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” onclick=”img_link_large” img_link_target=”_blank” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

بیماری های این گیاه و چگونگی درمان آن

برگ پر پشت ولی گل ظاهر نمی‌شود

گلدان بزرگ است، گیاه دوست دارد ریشه هایش در هم باشد، برای رفع مشکل گیاه به گلدان کوچک تر نیاز دارد.

 

رنگ میوه زرد باقی مانده و قرمز نمی‌شود

دلیل بیماری این است که نور کافی نیست، گیاه را به محل پرنورتر منتقل کنید، گیاه نور مستقیم را به راحتی تحمل می‌کند.

 

شاخه دراز و بد شکل است

هوا گرم است، برای رفع مشکل گیاه را به محل سرد و با جریان ملایم هوا منتقل و غبارپاشی روزانه را با آب فاقد املاح و آب ولرم فراموش نکنید، در بهار شاخه را حدود ۵ سانتی متر کوتاه کنید.

 

برگ زرد و سقوط می‌کند

هوا گرم است، یا آبیاری زیاد است، برای رفع بیماری شرایط را بازدید کنید و گیاه را به محلی با جریان ملایم هوا منتقل کنید و آب زیر گلدانی را خارج کنید. اجازه دهید سطح خاک بین دو آبیاری خشک شود، سپس آبیاری کنید.

 

برگ پژمرده شده و سقوط می‌کند

نور کافی نیست، برای رفع مشکل گیاه را به محل پرنورتر منتقل کنید.

 

برگ جدید بد شکل و حشراتی با مواد چسبناک در سطح آن دیده می‌شود

گیاه را با سم حشره کش هر هفته یک بار سم پاشی کنید تا علائم و بیماری بر طرف شوند.

 

رشد گیاه متوقف شده است

هوا سرد است، برای حل مشکل گیاه را به محل گرمرتر منقتل کنید.

 

برگ زرد و سطح زیرین آن مملو از تار عنکبوت است

عامل این بیماری کنه ریز قرمز است، سطح زیرین برگ را با پارچه نرم و یا اسفنج تمیز نموده و یا هر دو هفته یک بار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سم پاشی کنید تا علائم از بین بروند، غبارپاشی و تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

 

برگ سیاه می‌شود

هوا سرد است و یا صدمه مربوط به مواد براق کننده شیمیایی است، برای حل مشکل گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید و از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

 

برگ زرد می‌شود

گیاه تشنه است، برای رفع بیماری فورا آبیاری کنید، خاک را در بهار و تابستان همیشه مرطوب نگه دارید، بعد از تشکیل میوه در زمستان آبیاری را کمتر کنید.

 

حشراتی اطراف گلدان پرواز می‌کنند

با سم حشره کش گیاه را سم پاشی نموده تا حشرات از بین بروند.

 

غنچه باز نشده می‌ریزد

کمبود رطوبت یا کمبود نور یا خاک ضعیف عامل این بیماری است، شرایط را بازبینی کنید.[/vc_column_text][vc_empty_space woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *