گیاهان

سینگونیوم

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

سینگونیوم

سینگونیوم گیاهی بسیار دوست داشتنی و مقاوم به نور کم و خیلی خیلی سازگار با شرایط محیطی است. بسیار مناسب برای روی جاکفشی در راه پله روشن یوده و به سرعت رشد کرده و برگ های پفکی این گل زیبایی دو چندانی به محیط می دهد. دارای برگ های سبز روشن زیبا و شبیه سر نیزه است، خانواده آن آراسه و زادگاهش آمریکای مرکزی است.

این گیاه برای آپارتمان های گرم با نور ملایم مناسب است، شاخه های آن رونده و به فیلودندرون رونده مشهور است، به علت وجود ریشه های هوایی در ساقه های آن احتیاج به قیم خزه دار دارد تا آب و مواد غذایی را از طریق آن جذب کند. حذف جوانه های انتهایی جهت خوش ترکیب و توپی شدن گیاه الزامی است، رشد آن کند و در سال فقط  ۶ الی ۷ برگ جدید تولید می کند.

این گیاه یک خواهر زیبا هم دارد که رنگ برگ های آن صورتی است و در ترکیب با گونه ی سبز خود خیلی زیبا شده و هارمونی زیبایی ایجاد میکند.

 

نیازها و شرایط نگهداری سینگونیوم

نور: نسبت به سایه مقاوم است، گیاه را از معرض اشعه مستقیم آفتاب در امان نگه دارید. کمبود نور باعث سبز شدن برگ ها می شود و در گونه صورتی باعث کم رنگ تر شدن برگ می شود.

دما: حداقل آن در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد و حداکثر آن در تابستان ۲۱ درجه سانتی گراد است. گونه ی صورتی عاشق هوای خنک بوده و قرار دادن این گل در راه پله ی روشن باعث بهبود رنگ آن می شود.

آبیاری: بین دو آبیاری خاک باید خشک شود، تا هفته ای یک بار آبیاری هم مقاوم است. یک بار در هفته در زمستان با آب ولرم آبیاری کنید. آبیاری زیاد برای گیاه مضر است. بهتر است با آب کتری سرد شده آبیاری کنید تا لبه ی های برگ قهوه ای نشود.

رطوبت: غبارپاشی روزانه انجام دهید، اضافه نمودن آب به زیر گلدانی دارای سنگ ریزه بدون تماس با آب ایجاد رطوبت پایدار می کند. گرچه رطوبت معمولی داخلی برای این گل کافی است.

کوددهی: هر ماه  یک بار در بهار و تابستان گیاه را با کودهای مخصوص طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید. نصف مقدار توصیه شده کافی است.

خاک مناسب: مخلوطی از پیت ماس و کمپوست بهترین انتخاب است، گونه ی صورتی عاشق خاک اسیدی بوده و افزودن تفاله چای و اسید هیومیک باعث بهبود رنگ آن می شود.

تعویض گلدان: هر دو سال در بهار کافی است، در صورت سنگین شدن گلدان و عدم امکان تعویض آن به تعویض خاک های سطحی با خاک های نو اکتفا کنید.

تمیز نمودن برگ: غبارپاشی برای تمیز شدن برگ ها کافی است، در صورت لزوم از پارجه نرم یا اسفنج مرطوب استفاده کنید. از مواد براق کننده شیمایی استفاده نکنید.

تکثیر: گرفتن قلمه ساقه شامل ریشه های هوایی در تابستان بهترین روش تکثیر آن است.

آبیاری سینگونیوم با آب بان

با استفاده از آب بان می توانید بازه های آبیاری این گیاه را به دو الی سه هفته برسانید و از آبیاری منظم گل و گیاه خود اطمینان حاصل نمایید.

 

کوددهی سینگونیوم با آب بان

با استفاده از آب بان رویا یا آب بان بن زا می توانید به برگدهی، ساقه دهی و ریشه زایی گیاه خود کمک کرده و تا یک دوره‌ی سه ماهه نیاز گیاه خود به تغذیه را برطرف نمایید.

بیماری های این گیاه  و چگونگی درمان آن

برگ زرد شده و سطح زیرین آن مملو از تار عنکبوت است: عامل آن حمله کنه قرمز ریز است، اگر چه سمپاشی راه درمان است ولی به علت حساس بودن این گیاه به سم، شستشوی برگ پیشنهاد می شود.

ساقه دراز و منحرف شده و فاصله بین دو برگ زیاد است: نور کم است، گیاه را به محل پرنور ببرید، مراقب اشعه مستقیم آفتاب باشید.

برگ قهوه ای رنگ و شکننده است: هوا گرم و خشک است، گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید. دفعات آبیاری را زیاد کنید. غبارپاشی رطوبت را زیادتر می کند، برگ های خشک را حذف کنید.

حاشیه برگ قهوه ای رنگ، پژمرده و لوله شده و انتهای ساقه شروع به پوسیدگی کرده و به طور کلی گیاه در حال افتادن است: ممکن است عامل آن متفاوت باشد،اگر گیاه تشنه است آبیاری کنید و یا ممکن است بر عکس بر اثر آبیاری زیاده از اندازه باشد. اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود سپس آبیاری کنید. زهکش را بازدید کنید، اگر هوا سرد است گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید.

برگ رنگ پریده است: یا نور زیاد است و یا احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید و در صورتی که برگ ها کوچک باقی می مانند طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

برگ رنگ پریده و شفاف است: احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد، نصف میزان توصیه شده کود استفاده کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *