گیاهان

برگ بیدی

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

برگ بیدی

برگ بیدی گیاهی علفی از خانواده کملیناس است و جهت تزئین طاقچه ها، گلخانه ها و پشت پنجره مورد استفاده قرار می گیرد.
گیاهی زیبا، سریع الرشد، کم توقع و ارزان است، به طوری که از یک گلدان آن‌ در یک سال متوالی می توان ۵ گلدان جدید تهیه و تکثیر کرد.
نگهداری و تکثیر آن‌ ساده و گیاه مناسبی برای پوشش گلدان های بزرگ و کاشت گروهی است. ساقه ها رونده و برگ های بیضی شکل که در بعضی انواع آن سبز یک دست و بعضی دیگر ابلق با رگه های سفید و به شکل برگ بید است.
از این گیاه در باغچه به عنوان گیاه رونده می توان استفاده کرد.

نیاز ها و شرایط نگه داری برگ بیدی

نور: احتیاج نوری این گیاه زیاد است، نوع ابلق احتیاج نوری بیشتری دارد و کنار پنجره بهترین شرایط نوری برای این گیاه است، اما پنجره شمالی اصلا خوب نیست.

دما: حداقل دما در زمستان ۱۰ درجه سانتیگراد و در تابستان درجه حرارت طبیعی اتاق کافی است، البته در تابستان بهتر است در بالکن در محل سایه نگهداری شود. در زمستان هم بهتر است برای جلوگیری از سرما زدگی به درون منزل منتقل شود.

آبیاری: بین دو آبیاری باید خاک خشک شود، اگر به صورت آویز آن را نگهداری می کنید و در ارتفاع قرار دارد، نیاز به آبیاری بیشتری دارد.

رطوبت: رطوبت داخل منزل کافی است.

کود دهی: هر دو هفته یک بار گیاه را با کود مخصوص گیاهان تغذیه کنید.

خاک مناسب: بهترین خاک، خاک و کود آماده یا خاک گلفروشی می باشد.

تعویض گلدان: اگر ریشه ی گل از زیر گلدان بیرون زده باشد باید گلدان را عوض کرد.

تمیز نمودن برگ: هر سه هفته یک بار غبارپاشی برگ را تمیز می کند. از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: گرفتن قلمه در کلیه فصل های سال از شاخه ها و کاشت هر ۵ عدد در یک گلدان جدید بهترین راه است.

آبیاری برگ بیدی با آب بان

با استفاده از آب بان میتوانید بازه های زمانی آبیاری این گیاه را به ۲ الی ۳ هفته یک بار برسانید و از آبیاری منظم گیاه خود اطمینان حاصل کنید.

کوددهی برگ بیدی با آب بان

آب بان پویا و رویا به برگدهی، رشد ساقه و ویتامینه شدن گیاه شما کمک شایانی کرده و تا یک دوره سه ماهه نیاز گیاه به تغذیه را برطرف می نماید.

بیماری های گیاه و روش درمان

برگ نرم و آبکی شده و رنگ خود را از دست می دهد: هوا سرد است، ممکن است گیاه یخ زده باشد، در این صورت شاخه های سالم را به عنوان منبع تکثیر در نظر بگیرید.

برگ ضخیم و سبز روشن شده است: تغذیه مصنوعی بیش از اندازه انجام شده است، تغذیه را متوقف کنید تا رنگ ابلق ظاهر شود.

لکه سوخته قهوه ای رنگ روی برگ دیده می شود: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

نوک برگ به طرف سطح بالایی برگ خم شده و سپس سقوط می کند: هوای محیط گرم و خشک است، گلدان را به محل خنک تر منتقل کنید و غبارپاشی را فراموش نکنید، آبیاری را زیادتر و گلدان را در معرض اشعه مستقیم آفتاب قرار ندهید.

قاعده ساقه نزدیک به سطح خاک میپوسد: آبیاری زیاد است، اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید، اگر قاعده ساقه فاقد برگ و لخت است، گیاه پیر شده است، از ساقه های سالم آن به عنوان منبع تکثیر استفاده کنید. زهکش را بازدید کنید.

برگ بد شکل و چسبناک است،حشرات سبز رنگی روی آن دیده می شود: آفت عامل آن است، هر دو هفته یک بار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شود.

برگ قهوه ای، چروک و خشک می شود و حاشیه آن زرد یا قهوه ای است: غبارپاشی کنید، خشکی محیط عامل آن است.

برگ خیلی رنگ پریده و لکه قهوه ای روی آن است: گیاه از تابش مستقیم آفتاب رنج می برد، محل گلدان را عوض کنید.

نوک برگ به طرف پشت برگ خم میشوند و سطح زیرین آن دارای تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل آن است، با سم کنه کش طبق دستور هر دو هفته یک بار سم پاشی کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *