مقدمه

پلی وینیل کلراید یا پی‌ وی‌ سی از جمله پلیمرهای ترموپلاستیک است که در نوع سخت و انعطاف‌ پذیر تولید می‌ شود. PVC یکی از ارزشمند ترین و پرکاربرد ترین محصولات صنعت پتروشیمی محسوب می‌ شود و موارد مصرف آن نامحدود است. PVC به دلیل قیمت مناسب و کاربری آسان، در صنعت ساختمان‌ سازی کاربرد فراوانی دارد. امروزه پی‌ وی‌ سی در ساختمان‌ سازی، جایگزین مناسبی برای مواد سنتی از جمله چوب، سیمان و سفال شده است.

لوله های pvc

 • مقاومت در برابر خوردگی: لوله‌ های PVC رسانای جریان الکتریکی نیستند و در برابر واکنش‌ های الکتروشیمیایی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.
 • مقاومت شیمیایی بالا: این لوله‌ ها، مقاومت بالایی در برابر بسیاری از الکل‌ ها، روغن‌ ها، مواد نفتی غیرآروماتیک، اسیدهای غیر آلی، بازها و نمک‌ ها دارند.
 • انعطاف‌پذیری و خاصیت الاستیستیه بالا: لوله‌ های پی‌ وی‌ سی مقاومت بالایی در برابر شکست دارند و در جاهایی که احتمال حرکت یا لرزش خاک وجود داشته باشد، مناسب است.
 • استحکام کششی خوب: این ویژگی سبب می‌ شود ضخامت لوله‌ های یو پی‌ وی‌ سی کمتر و در نتیجه سبک‌ تر باشند.
 • وزن سبک در برابر استحکام بالا: دارا بودن وزن پایین موجب کاهش هزینه‌ های حمل و نقل و نصب این لوله‌ ها شده است.
 • قابلیت آب‌بندی اتصالات: لوله‌ های u-pvc، به دلیل عمق دخول بالا و سیستم‌ های اتصال اورینگی که دارند، جایگزین مناسبی برای محصولات سنتی به‌ شمار می‌آیند.
 • مقاومت در برابر شعله: این لوله‌ ها به سختی آتش می‌ گیرند و دمای اشتعال خودکار آن 454 درجه سانتی‌ گراد است.
 • زبری پایین: سطوح داخلی لوله‌ های یو‌ پی‌ وی‌ سی ضریب زبری و اصطکاک پایینی در برابر جریان‌ های سیال دارند. بعلاوه، باکتری‌ ها در لوله‌ ها، در قسمت‌های زبر و ناهموار تجمع می‌ کنند و مانع جریان آب می‌شوند و سلامت آب آشامیدنی را تحت تاثیر قرار می‌ دهند. در نتیجه، لوله‌های UPVC گزینه مناسبی برای انتقال آب آشامیدنی هستند.
 • حفظ کیفیت آب
 • ضربه‌ پذیری بالا
 • قیمت مناسب
 • مقاومت بالا در برابر سایش و خراش

از آنجایی که پایداری حرارتی پلی وینیل کلراید ضعیف است، گرمایش طولانی مدت می تواند باعث تجزیه شود و گاز HCL منتشر می کند، پلی وینیل کلرید را تغییر رنگ می دهد، بنابراین محدوده کاربرد آن باریک است. دمای استفاده عموماً بین 15 تا 55 درجه است.

اتصالات PVC

اتصالات پی وی سی از طریق قالب گیری تزریقی فشار بالا ساخته می شوند. در مقابل اکستروژن که به صورت مداوم انجام می‌شود، قالب سازی یک فرآیند چرخه‌ای تکراری است که در آن در هر بار قالب گیری 2 یا چند قطعه محصول تحویل داده می‌شود.

برای لوله ها معمولا از گریدPVC-S65  و برای اتصالات از گرید PVC-S57 استفاده می کنند که بدلیل کمبود این گرید در بازار ایران و پزشکی بودن آن بازار به سمت استفاده از S65 سوق داده شده است. چنانچه اتصالات برای آب شهری استفاده می شود قطعات باید گوشتی تر کم کربنات تر و بدون مواد بازیافتی باشند و بلعکس برای اتصالات بازیافتی، کربنات را در سطوح بالاتری بارگزاری نموده و جدیدا هم اداره آب و فاضلاب شرکت های تولید کننده را موظف کرده که از نانو مواد برای کاهش سر و صدا لوله ها استفاده کنند. از ایمپکت مادیفایرهایی مانند CPE کمتر در اتصالات استفاده می شود اما در لوله ها بدلیل اینکه تحت تنش قرار دارند حتما باید استفاده شود.

اختلاط PVC بصورت پیش اختلاط و اختلاط اصلی می باشد. در پیش اختلاط ترکیب مواد پودری، نرم کننده و پایدار کننده های حرارتی در یک توربو میکسر ۲ مرحله ای گرم و سرد انجام می شود. این توربو میکسرها از بالا بوسیله روغن گرم و در پائین سرد هستند. بعد از اختلاط گرم در بالا از پائین با سرد شدن، آمیزه بصورت گوله گوله شدن جمع می شود و جهت اختلاط اصلی وارد یک کواکسترود کونیکال می شوند. هدف از کونیکال بودن بخاطر ظرفیت حرارتی پائین PVC است.