گیاهان

یوکا

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

یوکا

گلی مناسب برای مغازه ها، بانک ها و دفاتری هست که دارای نور متوسط هستند. یوکا گیاهی از خانواده آگاواس هست و به قول بعضی از منابع از خانواده لیلیاس هم هست. برگ های بزرگ، کشیده، خنجری، نوک تیز و به رنگ سبز داشته و در کاشت گروهی هم مورد استفاده قرار میگیرد.

ممکن است یک یا چند گل داخل یک گلدان کاشت شود، با حذف جوانه انتهایی گیاه دو یا سه شاخه ایجاد خواهد شد. به آبیاری کمتری نیازمند بوده و ساقه آن هر چند سال یکبار گل می دهد، این گل ها سفید کرمی رنگ و به تعداد زیاد به شکل زنگوله ای کوچک و واژگون ظاهر می شوند.

* اگر این گیاه و گل را در اپارتمان نگه داری می کنید باید بدانید که کمتر به گل می نشیند*[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”5444″ img_size=”medium” alignment=”center” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

نیازها و شرایط نگه داری یوکا

نور: به نور کافی نیاز دارد، از نور وسط روز به خصوص از پشت شیشه بی زار است، ۴ تا ۵ هفته در سایه مقاومت می کند.

دما: درجه حرارت مطلوب در زمستان ۱۰ تا ۱۶ درجه سانتی گراد و در تابستان محتاج به نگهداری در خارج از اتاق و در بالکن است.

آبیاری: همیشه بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.

رطوبت: در تابستان هفته ای یک بار و در زمستان هر ماه یک بار غبارپاشی توصیه می شود.

کوددهی: در بهار و تابستان گلدان را با نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده تغذیه کنید.

خاک مناسب: خاک کمپوست مناسب ترین محیط رشد برای ریشه این گل است.

تعویض گلدان: در ۴ سال اول رشد نیاز به تعویض گلدان سالیانه دارد ولی با گذشت سه سال تعویض خاک های سطحی آن با خاک نو کافی به نظر می رسد، در هنگام تعویض گلدان توجه کنید که خاک کاملا پرس شود.

تمیز نمودن برگ: جهت تمیز نمودن برگ های این گل از پارچه و یا اسفنج مرطوب استفاده نکنید.

هرس و تکثیر: جدا کردن پاجوش گیاه در بهار، کاشت قلمه در شن و ریشه دار نمودن آن راحت ترین روش تکثیر یوکا است.

آبياری یوکا با آب بان:

با استفاده از آب بان میتوانید این گل را ۱۰ الی ۱۴ روز یک بار آبیاری کرده و از آبیاری منظم گل و گیاه خود اطمینان حاصل کنید.

کوددهی یوکا با آب بان:

با استفاده از آب بان رویا و بن زا میتوانید به رشد هر چه بیشتر ساقه و برگ و همچنین ریشه زایی و پاجوش زدن گیاه خود کمک شایانی کرده و تا یک دوره سه ماهه نیاز به کودرسانی آن را برطرف کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”5447″ img_size=”medium” alignment=”center” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

بیماری های گیاه و روش درمان

لکه قهوه ای روی ساقه و زیر برگ دیده می شود: عامل آفت است، سطح زیرین برگ را با پنبه آغشته به سم حشره کش نفوذی خیس و یا گل را هفته ای یک بار سمپاشی کنید تا علائم از بین برود.

برگ در زمستان خشک می شود: هوا گرم است، گل را به محل خنک تری منتقل کنید.
غبارپاشی را فراموش نکنید.

برگ زیرین زرد می شود: نور کافی نیست، گیاه را به محل پرنور تری منتقل کنید.

برگ جدید فاقد ریشه است: گیاه به تغذیه مصنوعی نیاز دارد، اگر تغذیه به طور منظم انجام می شود ممکن است سردی هوا عامل آن باشد.

برگ رنگ پریده است: نور مستقیم زیاد است، گیاه به نور کافی نیاز دارد، ولی اشعه مستقیم آفتاب به خصوص در ظهر به برگ گیاه صدمه می زند.

نقطه زنگ مانند روی برگ دیده می شود: از مواد براق کننده استفاده شده است، برگ را با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمیز کنید.

کپک خاکستری روی برگ دیده می شود: عامل قارچ است، که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است، گیاه را با سم قارچ کش سمپاشی کنید و به محل گرم منتقل کنید. غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف کنید. آبیاری را کاهش دهید.

گیاه خود را انداخته است: ریشه ها توسعه نیافته اند، گیاه را به گلدان کوچک تری منتقل کنید و خاک طراف ریشه را کاملا متراکم کنید، گلدان را به محل پرنورتری ببرید.

زخم پنبه ای سفید رنگ در وسط برگ دیده می شود: عامل آفت است، گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر ۲ هفته یک بار سمپاشی کنید تا علائم از بین برود.

همه برگ یک شاخه سیاه رنگ شده و می پوسد: آبياری زیاد است، خاک سطحی گلدان باید در فاصله بین دو آبياری خشک شود، زهکش را بازدید و آب زیر گلدانی را خارج کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *