گیاهان

کالادیوم

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

کالادیوم

کالادیوم گیاهی فوق العاده شیک و مدرن است. گل زیبای کالادیوم هم از نظر زیبایی، ترکیب رنگ، تنوع رنگ و صنعت رقابت در دنیا مشهور است. دقیقا مثل یک فرش ابریشم باید قاب شده و به دیوار اتاق زده و فقط به آن نگاه کرد.

کالادیوم از خانواده ی آراسه یا شیپوری ها بوده، ساقه زیر زمینی داشته و غده دار است. معمولا آخر پاییز یک ماه به خواب می رود، یعنی مثل گل لاله همه برگ ها زرد شده و باید کف بر کنید و پیاز آن را در آورده و لای روزنامه قرار داده و دوباره در اسفند ماه آن را بکارید.

این گل برای تازه کارها اصلا توصیه نمی شود و باید حداقل چند عدد حسن یوسف، شمعدونی و … را داشته و امتحان کرده باشید تا بتوانید این گل را نگه دارید.

 

نیاز ها و شرایط نگهداری کالادیوم

نور: نیازمند نور کنار پنجره و زیاد است تا رنگ های زیبای خود را حفظ کند. اگر محیط کم نوری دارید می توانید از استند نور استفاده کنید و یا از لامپ های LED یا تکنوتل با فاصله 40 سانتی متری بالای سر گیاه استفاده کنید.

دما: گرما و خشکی را نمی پسندد، یک سینی آب زیر آن مثل جزیره رطوبت آن را تامین می کند، در زمستان هم مراقب یخ زدگی گل باشید و جایی که باز و بسته شدن در زیاد است آن را قرار ندهید چون برگ ها زرد می شوند. البته زرد شدن برگ ها در اواخر پاییز طبیعی است.

آبیاری: تا زمانی که برگ دارد (بعضی مواقع فقط ریشه را  نگهداری می کنند) زمانی که خاک آن خشک شد آبیاری کنید. در موقع خواب چنان چه گیاه فاقد برگ است آبیاری را متوقف کنید، گیاه در زمستان به آبیاری نیاز دارد.

رطوبت: با ایجاد جزیره، از غبارپاشی هم غافل نشوید، ولی اگر روی برگ ها لکه های قهوه ای ایجاد شد غبار پاشی رو متوقف کنید، نزدیک گلدان های دیگر نگه داری کنید و یا در کاشت گروهی با گیاهان دیگر رطوبت را از این طریق تامین کنید.

کوددهی: هر دو هفته یک بار با کود های مرغوب مثل کودهای پوکون هلند آن را تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب: بهترین خاک، خاک هلندی است. خاک اسیدی خوب نیست و گیاه خود را ول میکند.

تعویض گلدان: زمانی که ریشه ها از زیر گلدان بیرون زد باید تعویض گلدان انجام بشه و بهترین زمان هم موقع خواب گیاه هست.

تمیز نمودن برگ: جهت تمیز نگه داشتن گیاه از برس مخصوص و نرم استفاده کنید، با پارچه یا اسفنج یا استفاده از مواد براق کننده به برگ های حساس گیاه صدمه می زند.

تکثیر: جدا کردن ساقه های زیر زمینی از گیاهان مادری در بهار، هر کدام از ساقه های زیرزمینی باید حداقل دو جوانه داشته باشد.

آبیاری کالادیوم با آب بان

با استفاده از آب بان می‌توانید بازه های زمانی آبیاری این گیاه رو به ۲ الی ۳ هفته یک بار برسانید و از آبیاری منظم گیاه خود مطمئن شوید و خزان کردن این گیاه را به تاخیر بیندازید.

 

کوددهی کالادیوم با آب بان

با استفاده از آب بان رویا یا  آب بان بن زا می‌توانید به برگ دهی و افزایش رشد ساقه و ریشه گیاه خود کمک کرده و تا یک دوره‌ی ۳ ماهه نیاز گیاه خود به تغذیه را برطرف نمایید.

 

بیماری های گیاه و روش درمان

رشد ضعیف بوده و برگ ریز است: نور کافی نیست، گیاه را به محل روشن تری منتقل کنید و یا احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد که هر سه هفته یک بار طبق دستور عمل نمایید.

برگ چروکیده و خشک می شود: هوا خیلی گرم و یا گیاه تشنه است، گیاه را آبیاری و غبارپاشی کنید.

برگ شکاف بر می دارد: گیاه را از محل شلوغ دور کنید، به جا ماندن رطوبت و قطرات آب روی برگ ها هم می تواند عامل این عارضه باشد.

سفیدک قارچی روی ساقه زیرزمینی دیده می شود: آبیاری بیش از اندازه است، اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید. زهکش را بازدید کنید.

لکه قهوه ای در وسط برگ دیده می شود: مواد براق کننده شیمیایی یا آفتاب مستقیم عامل این مشکل است، گیاه را به محل بهتری منتقل کنید، از مواد براق کننده استفاده نکنید.

رنگ برگ ضعیف است: نور کافی نیست، گیاه را به محل روشن تری منتقل کنید، گیاه نیاز به نور کامل دارد.

برگ و ساقه بد شکل و چسبناک بوده و حشرات سبز رنگی روی آن دیده می شود: گیاه را با سم حشره کش نفوذی هفته ای یک بار سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

حاشیه برگ قهوه ای و چین و چروک دار می شود: هوا کمی سرد است، گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید.

برگ و ساقه خود را می اندازند، چروک دار و خشک می شود: هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید. این مشکل در پاییز طبیعی است، چون گیاه به زمستان گذرانی می رود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *