گیاهان

پپرومیا

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

پپرومیا ( برگ قاشقی )

پپرومیا یا برگ قاشقی گلی محبوب، معروف و قدیمی می باشد. برگ قاشقی گیاهی علفی و همیشه سبز بوده و مناسب برای ادارات و بانک ها با نور متوسط و خنک، و حتی داخل اتاق می باشد. رشد کندی داشته و از خانواده پی پراسه است و زادگاه آن‌ برزیل و جنگل آمازون می باشد.
برگ ها قلبی شکل، گوشتی و ابلق به رنگ های سفید کرمی در متن سبز است.
محل زندگی در زادگاه خود در جنگل های نسبتا تاریک بوده و به همین دلیل سایه آپارتمان را به خوبی تحمل می کند.
در کاشت گروهی هم به عنوان پوشش گلدان و هم به عنوان یک گیاه مجزا مورد استفاده قرار میگیرد و مقایسه جالبی در شکل و رنگ برگ ها به وجود می آورد. انواع زیادی در ایران از این نوع گیاه پرورش می یابد.

 

نیاز ها و شرایط نگه داری برگ قاشقی

نور: نیم سایه آفتاب‌ و کنار پنجره احتیاجات نوری آن‌ را تامین می کند. به اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر حساس است.

دما: حداکثر درجه حرارت در تابستان ۲۴ درجه سانتیگراد و حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۸ درجه سانتیگراد است. البته تا ده درجه سانتیگراد هم مقاومت نشان می دهد و در کل به هوای
خنک نیاز دارد تا برگ ها خشک و شکننده نشوند.

آبیاری: اجازه دهید بین دو آبياری سطح خاک گلدان خشک شود. در زمستان هر ۷ روز یک بار و در تابستان هر ۲ الی ۳ روز یک بار آبياری نمایید.

رطوبت: غبارپاشی هفته ای دو بار در تابستان و یک بار در زمستان توصیه می گردد.

کوددهی: مواد غذایی و عناصر مورد نیاز گیاه را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در آب‌ های مخصوص گیاهان زینتی هر دو هفته یک بار تامین کنید.

خاک مناسب: خاک کمپوست یا بنفشه آفريقايی بهترین محیط رشد برای ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان: ریشه های این گیاه سطحی و ریز است به همین دلیل ترجیح می دهند در گلدان کوچک زندگی کنند. هر سال ریشه ها را بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگ: غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگ ها کفایت می کند. بهتر است زیاد به برگ ها دست نزنید.

تکثیر: گرفتن قلمه ساقه یا برگ در اواخر بهار یا تابستان و ریشه دار کردن آن ها در  دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد بهترین روش تکثیر این گیاه است.

 

آبیاری پپرومیا با آب بان

با استفاده از آب بان میتوانید بازه های زمانی آبیاری این گیاه را به ۱۰ الی ۱۵ روز یک بار برسانید و از آبیاری منظم گیاه خود اطمینان حاصل کنید.

 

کوددهی پپرومیا با آب بان

آب بان بن زا و رویا به برگدهی، رشد ساقه و افزایش باروری و ریشه زایی گیاه شما کمک شایانی کرده و تا یک دوره سه ماهه نیاز گیاه به تغذیه را برطرف می نماید.

 

بیماری های گیاه و روش درمان

برگ رنگ پریده و رشد آن متوقف شده است: گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان رنج می برد، هر دو هفته یک بار با کودهای مخصوص آن را تغذیه مصنوعی کنید.

رنگ برگ زرد و سطح زیرین آن‌ تار عنکبوت دیده می شود: کنه ی ریز قرمز عامل آن است، گیاه را هر دو هفته یک بار با سم کنه کش سمپاشی نمایید‌. غبارپاشی در کاهش آفت موثر است.

کپک خاکستری روی ساقه دیده می شود: قارچ عامل آن است که آن هم ناشی از هوای سرد و مرطوب است، با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی و گلدان را به محل گرم تری منتقل کنید. غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و آبياری را کاهش دهید.

برگ دارای تاول شده است: خاک گلدان باتلاقی است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبياری خشک شود و سپس آبياری نمایید. آبياری بعدی را با میزان کمتری شروع کنید، آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید.

برگ خم می شود: گیاه تشنه است و هوا خشک است، فورا آبیاری نمایید، بهتر است گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید. گلدان را به محل خنک تری منتقل کنید.

برگ کمرنگ و به صورت سفید دیده می شود: شدت نور زیاد است، گلدان را به محل کم نور تری منقتل کنید.

نقاط زنگ مانند روی برگ ديده می شود: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید، با غبارپاشی  و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگ ها را تمیز کنید.

برگ چین و چروک دار و خشک شده و می ریزد: هوا گرم است، گلدان ها را به مکان خنک تری منتقل کنید.

قسمتی از برگ و قاعده ساقه سیاه شده و پوسیده شده است: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو آبياری خشک شود سپس با میزان کمتری آبياری را شروع کنید.

برگ سقوط می کند: هوا سرد است، گلدان را به محل گرم تری منتقل کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *