گیاهان

پتوس

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

پتوس

پتوس گیاهی مقاوم به نور کم بوده و گزینه بسیار خوبی برای دفاتر کم نور و ادارجات و کارخانه ها هست که با توجه به قدرت تصفیه کنندگی بالای هوا، بسیار مناسب و پرکاربرد است. بهتر هست این گل همیشه در دفاتر روی کانتر ها و طاقچه ها قرار گیرد، چون زمانی که آویز می شود بسیار جلوه ی خوبی به محیط کار می بخشد.

به طور کلی گل کم آب و کم نوری هست. این گیاه زینتی هم از خانواده آراسه و نیازهای آن مانند فیلودندرون هاست، گونه های زیادی دارد و زادگاه آن آسیای جنوبی است.

رنگ برگ های آن از سبز تا سبز ابلقی با مخلوطی از رنگ های زرد، زرد تند و سفید کرمی است، شاخه های بالا رونده و آویزان آن در منازل تا حدود ۵ متر میرسد که با هدایت و ثابت نمودن آن ها بدنه، دیوارهای اتاق را تزئین می کند، رطوبت کم محیط را تحمل کرده و تکثیر آن ساده است.

لطفا این گیاه را با پتوس قلبی اشتباه نگیرید کلا جنس این دو گیاه با هم فرق دارد.

 

نیازها و شرایط نگهداری پتوس

نور:   این گیاه نیم سایه را ترجیح می دهد، نژادهای ابلق، تنوع رنگ خود را در سایه از دست می دهند، گیاه نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد.

دما: در زمستان تا ۱۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کند ولی درجه حرارت مناسب ۱۶ درجه سانتی گراد است، درجه حرارت را در تابستان زیر ۲۴ درجه سانتی گراد نگه دارید.

آبیاری: خاک سطح گلدان در زمان بین دو آبیاری نباید خشک شود. زهکش گلدان را مرتبا بازدید کنید. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی و زرد شدن ساقه می شود.

رطوبت: رطوبت معمولی اتاق برای این گل کافی است.

کوددهی: اگه تمایل به رشد سریع این گیاه دارید و دوست دارید فضای اتاق به سرعت پر شود و دیوارها سبز شوند، بهتر است دو هفته یک بار کود گرین کامل استفاده کنید.

خاک مناسب: کمپوست یا خاک هلندی یا خاک و کود آماده کاشت مناسب این گیاه است.

تعویض گلدان: گلدان کوچک را به گلدان بزرگ ترجیح می دهد، سن گیاه و حجم ریشه و ساقه مشخص کننده زمان تعویض گلدان است.

تمیز نمودن برگ: جهت تمیز نمودن برگ از غبارپاشی یا پارچه یا اسفنج مرطوب بر روی سطح برگ استفاده کنید.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه های ساقه در بهار در شن و پیت ماس در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد بهترین روش تکثیر آن است. یا می توان ساقه ها را در آب قرار داد.

آبیاری پتوس با آب بان

با استفاده از آب بان می توانید بازه های زمانی آبیاری این گیاه را به دو الی سه هفته برسانید.

کوددهی پتوس با آب بان

با استفاده از آب بان رویا یا آب بان پویا  می توانید به برگ دهی و افزایش رشد طولی این گیاه کمک کرده و نیاز تغذیه ای این گیاه را تا یک دوره‌ی ۳ ماهه برطرف کنید.


بیماری های این گیاه  و چگونگی درمان

زخم پنبه ای سفید رنگ روی برگ ظاهر شده است: عامل آن حشره آفت است، هر دو هفته یک بار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی یا با پنبه آغشته به محلول سم لکه ها را خیس کنید.

برگ و ساقه خم شده و خشک می شود: هوا گرم و گیاه تشنه است، گلدان را به محل خنک تری منتقل و آبیاری نمایید، غبارپاشی فراموش نشود.

برگ سبز کم رنگ است: نور کم است، گیاه را به محل روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

برگ رنگ پریده است: شدت نور زیاد است، گلدان را به محلی با شدت نور کمتر منتقل کنید.

گیاه خود را انداخته است: خاک باتلاقی شده است، یا آبیاری بیش از اندازه و هوا سرد است.

رشد گیاه کند و فاصله بین برگ زیاد است: احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد. کمبود عناصر خاک گلدان را با تغذیه هر ماه یک بار در طول سال با نصف مقدار معمول برطرف کنید.

نقاط زنگ مانند روی برگ دیده می شود: از عوارض مواد براق کننده است، از آن ها استفاده نکنید. برگ ها را با اسفنج و پارچه ی مرطوب تمیز کنید.

حاشیه برگ سیاه و نقاط قهوه ای روی آن دیده می شود: آبیاری زیاد است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود و سپس آبیاری کنید. زهکش را بازدید کنید.

برگ زرد و تار عنکبوت در زیر آن دیده می شود: عامل آن کنه ریز قرمز است، با پنبه آغشته به سم کنه کش سطح برگ را خیس نموده و یا هر دو هفته یک بار با سم کنه کش سمپاشی کنید. رطوبت محیط را کمتر کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *