گیاهان

پاندانوس

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

پاندانوس

از زیبایی خاص پاندانوس می توان به روئیدن برگ ها در طول محور ساقه اشاره کرد، که اگر آن را روی پایه و یا در محل بلند قرار دهید به راحتی نظرها را به خود جلب می کند.

در کلیه منازل و ادارات و شرکت ها و بانک ها با شرایط محیط خود را سازگار نشان داده است، برگ ها کشیده، بلند، سبز و دارای خطوط سفید و کرمی و زرد رنگ، در سر تا سر حاشیه برگ ها از قاعده تا نوک آن مملو از دندانه های ظریف و خار مانند است.

با زیاد شدن سن گیاه به جا و مکان بیشتری نیاز دارد. در محل اتصال برگ با ساقه جوانه هایی با ریشه های کوچک می رویند که قابل انتقال به گلدان دیگر هستند.

انتخاب نام انگلیسی Screw (پیچ) برای آن به علت در برگرفتن ساقه توسط برگ ها به صورت مارپیچ است، خانواده آن پانداناس بوده و متعلق به مناطق گرم است.

 

نیاز ها و شرایط نگهداری پاندانوس

نور: به نور کافی و تقریبا آفتابی احتیاج دارد، ولی نور آفتاب ظهر به گیاه صدمه می زند. اگر محیط شما دارای نور کافی نیست هر چند وقت یک بار آن را به محل پر نور تر انتقال دهید، در غیر این صورت برگ ها سبزی و شادابی خود را از دست می دهند.

دما: حداقل درجه حرارت در تابستان ۱۰ درجه سانتی گراد است که در صورت نزول آن باید آبیاری متوقف شود. در تابستان درجه حرارت طبیعی اتاق برای آن مطلوب است و در صورت بالا بودن آن نیازی به غبارپاشی دارد.

آبیاری: بین دو آبیاری خاک باید خشک شود. با آب کتری سرد شده آبیاری کنید، در غیر این صورت نوک برگ شما می سوزد.

رطوبت: اضافه نمودن آب به زیر گلدانی دارای سنگ ریزه بدون ایجاد تماس ته گلدان با آب در ایجاد رطوبت پایدار کمک می کند.

کوددهی: کمبود عناصر خاک گلدان را با اضافه نمودن کود شیمیایی مخصوص گیاهان هر ۲۰ روز یک بار طبق دستور جبران نمایید. معمولا زمانی که برگ های جوان گیاه در وسط بوته سفید می شوند، شکل زیبایی به گیاه می دهد و مردم خیال می کنند این امر طبیعی هست، درحالی که گیاه از کمبود آهن مخصوصا در تابستان رنج می برد.

خاک مناسب:  کمپوست و پیت ماس به نسبت ۴ بر یک یا خاک و کود آماده کاشت بهترین انتخاب برای این گیاه است.

تعویض گلدان: هر یک سال و یا یک سال و نیم یک بار این گیاه احتیاج به تعویض  گلدان دارد .گیاه ترجیح می دهد در گلدان های کوچک تر زندگی نماید.

تمیز نمودن برگ: از مواد براق کننده شیمیایی می توانید هر سه هفته یک بار استفاده کنید با این وجود بهتر است برگ ها را با پارچه نرم و اسفنج مرطوب تمیز کنید.

تکثیر: جدا کردن پا گیاه در بهار و ریشه دار نمودن آن (هر پا گیاه در یک گلدان کاشت گردد) بهترین روش تکثیر این گیاه است.

آبیاری پاندانوس با آب بان

با استفاده از آب بان می توانید این گیاه را ۱۰ الی ۱۴ روز یک بار آبیاری کرده و از آبیاری منظم گل و گیاه خود اطمینان حاصل کنید.

کوددهی پاندانوس با آب بان

با استفاده از آب بان رویا یا آب بان پویا می‌توانید به رشد هر چه بیشتر ساقه و برگ های این گیاه در یک دوره‌ی سه ماهه کمک شایانی کنید.

 

بیماری های گیاه و روش درمان

برگ چروکیده و قهوه ای می شود: هوا گرم و گیاه تشنه است، آبیاری را شروع کنید و گلدان را به محل خنک و مرطوب تری منتقل کنید.

برگ می پوسد: هنگام غبارپاشی یا آبیاری قطرات آب روی برگ ها به جا مانده است. روی برگ ها آب نریزید.

لکه قهوه ای رنگ در حاشیه برگ دیده می شود: هوا خشک است، مقداری سنگ ریزه و آب به زیر گلدانی اضافه کنید، ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.

برگ قهوه ای کم رنگ و نرم و آبکی شده است: هوای سرد و یا یخ زدگی ایجاد شده است، برگ های صدمه دیده را حذف و گلدان را به محل گرم تری منتقل نمایید.

برگ جدید ریز و کم رشد است: حجم ریشه ها را بازدید کنید. اگر متراکم هستند گلدان را تعویض کنید، تغذیه مصنوعی هم در این عارضه اثر مثبت دارد.

قاعده برگ آبکی و پوسیدگی شروع شده است: آبیاری بیش از اندازه است، بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود و اگر درجه حرارت زیر ده درجه سانتی گراد است آبیاری را قطع کنید.

برگ حالت ابلق بودن خود را از دست داده و سبز یک دست شده است: نور کافی نیست، گلدان را به محل پر نور تری منتقل کنید، مراقب آفتاب سوزان اواسط تابستان در روز باشید.

برگ رنگ پریده و چروک می شود: نور زیاد است، گیاه را به محل تاریک تر منتقل کنید.

لکه قهوه ای در پشت برگ دیده می شود: آفت عامل این بیماری است، سمپاشی با سم نفوذی حشره کش هر دو هفته یک بار توصیه می شود.

برگ دارای نقاط زرد رنگ و سطح زیرین آن مملو از تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز میکروسکوپی عامل آن است، با سم کنه کش هر دو هفته یک بار سمپاشی کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *