گیاهان

شمعدانی

[vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1612680903329{background-color: #ffffff !important;border-radius: 15px !important;}” mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_sticky_column=”false” parallax_scroll=”no” mobile_reset_margin=”no” tablet_reset_margin=”no”][vc_column_text text_larger=”no”]

شمعدانی

کشت و کار شمعدانی در جهان سابقه طولانی دارد. گونه‌های وحشی آن نیز در ایران دیده می‌شود. حدود ۲۰۰ سال پیش، لینه گیاه شناس معروف، ۳۵ گونه شمعدانی را تحت نام ژرانیوم طبق بندی کرد. این گیاهان همگی دائمی و مقاوم به سرما و سایه بودند و ۵ گلبرگ مساوی و ۱۰ پرچم داشتند.
صد سال پس از ان تاریخ، هریتیر، گیاه شناس فرانسوی، از اشتباهی در این مورد پرده برداشت و آن اینکه هزاران رقم شمعدانی که تا آن روز افزایش یافته بودند، با شمعدانی های گذشته متفاوت هستند. در این شمعدانی ها گلبرگ ها برابر نیستند و دو تای آن‌ها بزرگ تر از بقیه هستند که در کنار هم قرار می‌گیرند، تعداد پرچم ها ۷ عدد است و گل، کم و بیش شکل دیگری داشتند.
گونه های این جنس همگی بومی آفریقای جنوبی بوده و گونه دورگه آن که به عنوان گیاه آپارتمانی استفاده می شوند به طور معمول چند ساله بوده و ارتفاع آن‌ در طبیعت به حدود ۱-۲ متر می‌رسد.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”6930″ img_size=”medium” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” onclick=”img_link_large” img_link_target=”_blank” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

نیازها و شرایط نگه داری شمعدانی

دما

شمعدانی معمولی در گستره دمایی وسیعی می تواند رشد کند و گل بدهد. در نوع قلمه گرفته، دمای شبانه ۲۱ درجه سانتی گراد بهتر از دمای ۱۵ یا ۱۰ درجه سانتی گراد گلدهی را تسریع می کند. در نوع بذری، افزایش دما از ۱۰ تا ۲۴ سانتی گراد ،سرعت رشد و گلدهی را بالا می برد. در نقاط سرد به ناچار باید در ماه های زمستان و حتی در فصول دیگر شمعدانی ها را به داخل منزل برد یا آن‌ها را در گلخانه نگهداری نمود. شمعدانی در محیط داخلی منزل نیز به خوبی رشد می کند. تهویه هوای اتاق ها، عامل مهمی در زمینه نگهداری شمعدانی است.

 

نور

شمعدانی های معمولی به نور مستقیم آفتاب نیاز دارند و در سایه، غنچه های گل در آن‌ها تشکیل نمی شوند. به همین دلیل در زمستان به علت تابش کم آفتاب، گل خوبی نمی دهند. از طرفی آفتاب شدید برای آن‌ها مضر و باید در تابستان برای آن‌ها کمی سایه ایجاد کرد.

 

آبیاری

به طور کلی شمعدانی را باید در محلی به نسبت خشک پرورش داد و در فاصله بین دو آبیاری باید خاک گلدان خشک شود.

 

خاک

انتخاب و آماده سازی یک محیط کشت مناسب بسیار مهم است.

 

کوددهی

شمعدانی در زمستان نیاز چندانی به کود ندارد. در سایر فصل ها، محلول پاشی ماهیانه با یک کود کامل و با غلظت کم نتیجه خوبی می‌دهد.

 

تکثیر

افزایش شمعدانی با قلمه و بذر است. افزایش شمعدانی با قلمه علفی ساقه که از اول تابستان تا اواسط پائیز از روی گیاهان برداشت می‌شود، به راحتی امکان پذیر است. قلمه ها را باید از شاخه های جدید گرفت که خود سبز بوده و در ضمن رسیده و تا حدودی چوبی شده باشند، قلمه باید درست از زیر یک گره قطع شود. قلمه باید ساده و به طول ۸-۱۲ سانتی متر و دست کم دارای ۳-۴ گره باشد. برگ های پائینی قلمه و نیز کل باید حذف شوند. قلمه ها را در ماسه و در محیط گرم گلخانه کشت کنید.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

آبياری شمعدانی با آب بان

با استفاده از آب بان می توانید این گیاه را ۱۰ الی ۱۴ یک بار آبیاری کرده و از آبیاری منظم گل و گیاه خود اطمینان حاصل کنید.

 

کوددهی شمعدانی با آب بان

با استفاده از آب بان بن زا و رویا می توانید به ریشه دهی، باروری، برگ و ساقه دهی گیاه خود کمک شایانی کرده و تا یک دوره سه ماهه نیاز به کودرسانی آن را برطرف کنید.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”6932″ img_size=”medium” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” onclick=”img_link_large” img_link_target=”_blank” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

بیماری های این گیاه و چگونگی درمان آن

بوته میری

در محل هایی که تراکم بوته زیاد است خسارت بیشتری وارد می‌کند و با آبیاری بیش از حد نیز گسترش می یابد. این بیماری از بخش ریشه و طوقه گیاه شمعدانی شروع شده و باعث سیاهی طوقه گیاه می‌شود.

 

پوسیدگی ریشه

این مشکل می‌تواند در نتیجه عواملی مانند آب زیاد، اکسیژن کم و تجمع بیش از حد نمک های محلول در خاک باشد.

 

زردی برگ

این بیماری برای گیاه شمعدانی به دلایل مختف مانند آبیاری کم یا بیش از اندازه، مواد غذایی، شرایط نامساعد جوی و خشکی بیش از حد و یا کمی نور ایجاد می‌شود.

 

ناهنجاری های فیزیولوژیک

در شمعدانی پیچ، یک ناهنجاری که ورم گفته می‌شود، دیده شده که در آن روزنه در سطح زیرین برگ جدا شده و به طور غیر عادی چوب پنبه ای می شود. برای رفع مشکل گیاه به آبیاری و نور کافی نیاز دارد.

 

گیاه بی حال است

یا از آبیاری کم یا زیاد و یا هوای سرد عامل آن است. برای رفع مشکل شرایط را بازبینی کنید.

 

تار روی برگ کشیده شده است

اگر تار عنکبوت باشد که مفید است زیرا عنکبوت در شکار حشرات و انواع آفات کمک می‌کند، ولی اگر در زیر برگ تار باشد علامت کنه است و باید برای رفع بیماری هر چه سریع تر با سم کونفیدور سم پاشی شود. عامل اصلی کنه هوای خشک است پس غبار پاشی هفته ای ۳ بار و پر کردن زیر گلدانی فراموش نشود.

 

مگس های سیاه به دور گیاه در حال پروازند

با ریختن سنگ ریزه و یا سنگ زینتی روی خاک گیاه شمعدانی آن ها مدفون می شوند یا کنترل با دست و یا عصاره سیر برای مبارزه کافی است.

 

نوک برگ قهوه ای شده است

دلیل این مشکل از خشکی هوا و تشنگی می باشد.

 

گیاه گل نمی‌دهد

اگر در فصل گلدهی باشد شاید گیاه شمعدانی انرژی به گل رفتن را نداشته باشد، مثلا نور برای غذاسازی یا تغذیه کافی در اختیار نداشته باشد.

 

گل می ریزد

احتمالا این بیماری از هوای گرم و خشک باشد هوای سرد هم می‌تواند باعث ریزش گل‌ شود.

 

سرشاخه سیاه می شود

سیاه شدن سرشاخه می تواند از سرمای بیش از حد، یخ زدگی، گرمای زیاد یا قارچ باشد، برای رفع بیماری شرایط را بازبینی کنید.

 

برگ قرمز رنگ می شود

از کمبود فسفر می باشد و احتمالا به علت هوای سرد باشد که فسفر قابل استفاده ی گیاه شمعدانی در خاک را نامحلول می کند.[/vc_column_text][vc_empty_space woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *