گیاهان

شفلرا

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

شفلرا

شفلرا گلی معروف و تا اندازه ای کلیشه ای هست. اگر دنبال یک گل مناسب برای اتاق پذیرایی با نور متوسط هستید شفلرا گزینه مناسبی برای انتخاب است.

شفلرا، گیاهی از سرزمین استرالیا و متعلق به خانواده ارالیاس است،برگ های سبز رنگ روشن و براق و چرمی و دم برگ ها بلند و در بخش انتهایی برگ های پنجه ای شکل ابتدا با سه برگ چه و سپس تعداد آن ها به عدد هشت عدد می رسد.

ارتفاع آن در سرزمین اصلی و در هوای آزاد به سه متر هم می رسد، بر عکس اکثر گیاهان زینتی که با حذف جوانه های اتنهایی شاخه های جانبی شروع به ظهور می کند، در این گیاه فقط یک شاخه اصلی وجود دارد.

 

نیازها و شرایط نگه داری گیاه شفلرا

نور: به نور غیرمستقیم نیاز دارد. در صورت کمبود نور برگ ها بی حال و شادابی لازم را نداشته و دچار ریزش برگ می شوند، دراین شرایط گیاه را کنار پنجره منتقل کنید.

دما: در تابستان حداکثر درجه حرارت ۲۷ درجه سانتی گراد و در زمستان حداقل آن ۱۸ درجه سانتی گراد است، اگر درجه حرارت بالاتر از معمول باشد به جریان هوای ملایم نیاز پیدا می کند و در صورت سرما و گرما، برگ های بالایی بی حال شده و باید گیاه را سیراب کرده و هوا را گرم تر و یا خنک تر کنید.

آبیاری: خاک بین دو آبیاری باید خشک شود. در زمستان آبیاری را کمتر کنید.

رطوبت: در تمام طول سال هفته ای دو بار غبارپاشی کنید، اگر هوا خشک باشد افزودن آب به زیر گلدانی دارای سنگ ریزه رطوبت پایدار ایجاد می کند و در صورت خشکی هوا گیاه شادابی خود را از دست داده و درصورت ایجاد نقاط قهوه ای غبار پاشی را متوقف کرده و جزیره زیر گلدان ایجاد کنید.

کوددهی: گلدان را با کودهای محلول در آب مخصوص طبق دستور هر دو هفته یک بار تغذیه کنید.

خاک مناسب: بهترین خاک برای آن خاک آماده کاشت هلندی هست و ترکیب پیت ماس + پرلیت + خاک برگ و کوکوپیت و کمی ماسه است.

تعویض گلدان: گیاه جوان در حال رشد هر سال دوبار احتیاج به تعویض گلدان دارد، با افزایش سن گیاه هر سال و یا هر دو سال یک بار، در صورت عدم امکان تعویض گلدان خاک های سطحی را با خاک نو و غنی عوض کنید.

در صورتی که ارتفاع گیاه بیش از اندازه است، احتیاج به قیم دارد و زمانی که ریشه ها از زیر گلدان بیرون آمد باید گلدان تعویض شود.

تمیز نمودن برگ: غبارپاشی جهت تامین رطوبت برای تمیز نگه داشتن برگ کافی است، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید. ولی در صورت تمایل حداکثر هر ماه یک بار توصیه می شود.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه ها  و کاشت بذر در بهار بهترین روش تکثیر آن است.

نور: به نور غیر مستقیم نیاز دارد و  هر چند وقت یکبار باید گیاه خود را به مکانی منتقل کنید که در معرض نور

آبیاری شفلرا با آب بان

با استفاده از آب بان بازه های زمانی آبیاری این گیاه را می‌توانید به دو الی سه هفته برسانید و از آبیاری منظم این گیاه اطمینان حاصل نمایید.

کوددهی شفلرا با آب بان

استفاده از آب بان رویا یا آب بان پویا می تواند به رشد بیشتر برگ ها و شادابی بیشتر این گیاه منجر شده و تا یک دوره‌ی ۳ ماهه نیاز گیاه به کود دهی را برطرف نماید.
استفاده از آب بان بن زا نیز برای این گیاه مفید بوده و باعث ریشه دهی افزایش استحکام ساقه ها خواهد شد.

 

بیماری های این گیاه و چگونگی درمان آن

تعداد برگچه برگ جوان کم است: طبیعی است، با رسیدن به مرحله بلوغ تعداد آن ها به هفت می رسد.

واریته های ابلق رنگ خود را از دست داده اند: نور کافی نیست، به محل روشن تری با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

افت پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگ ظاهر شده است: عامل آن افت شپشک آردالود است، دو بار با فاصله ی هفته ای یک بار با سم حشره کش کونفیدور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

لکه قهوه ای روی ساقه، دمبرگ و سطح زیرین برگ مشاهده می شود: سطح زیرین برگ را با سم حشره کش نفوذی سمپاشی و پس از ۴۸ ساعت لکه ها را با برس مخصوص پاک کنید.

برگ بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی آن مشاهده می شود: آفات را با سم نفوذی یا جذبی طبق دستور هر هفته سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگ زرد و سطح زیرین آن تار عنکبوتی است: عامل آن کنه قرمز ریز است، گیاه را هر چهارده روز یک بار با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علاوم بر طرف شوند، غبارپاشی در کاهش آفت موثر است.

ساقه دراز و منحرف و فاصله برگ زیاد است: هوا خیلی گرم است، گلدان را به محل خنک تر و مملو از اکسیژن منتقل کنید. غبارپاشی نکنید.

گیاه پژمرده و برگ آویزان است: گیاه تشنه است، گلدان را به مدت پانزده دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید، غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگ رنگ پریده و زرد است: کمبود عناصر در خاک گلدان مشهود است، کمبود را با تغذیه مصنوعی هر دو هفته یک بار جبران کنید.

برگ زرد شده و می ریزند: آبیاری بیش از اندازه است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود و سپس آبیاری نمایید، زهکش را بازدید کنید، آب زیر گلدانی را خارج کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *