گیاهان

زاموفیلیا

[vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

زاموفیلیا

زاموفیلیا گل و گیاه بسیار مقاومی است، به طوری که خشک کردن این گل بسیار سخت تر از نگهداری آن است. این گل تنها گلی است که با سیستم فتوسنتز CAM از خانواده ARACEAE زندگی می کند، یعنی همان سیستم و حقه ی کاکتوس ها را اجرا می کند و تا ۹۰ سانتی متر هم رشد می کند. البته‌ در منطقه ی بومی خود بیشتر هم می تواند رشد کند.
به علاوه این گل بومی مناطق شرقی و جنوبی آفریقا است، پس افرادی که در منزل با کمبود نور مواجه هستند و یا دست شان در کاشت گل خوب نیست بهتر است برای شروع از این گل شروع کنند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”5733″ img_size=”medium” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

نیازها و شرایط نگه داری زاموفیلیا

دما: بهترین دما بین ۱۵ الی ۳۰ درجه سانتی گراد در منزل است. اگر دما بالاتر بود، باید با اسپری برگ ها را غبارپاشی کنید.

آبیاری: این گیاه به آبیاری زیاد حساس است، زیرا این گیاه در ریشه های خود که به صورت ساقه زیرزمینی است آب جمع می کند و آبیاری زیاد باعث پوسیدگی آن‌ می شود. به طور کلی هروقت خاک این گیاه کاملا خشک شد آن را دوباره سیرآب کنید.

نور: این گیاه برای رشد مطلوب به محل روشن نیاز دارد ولی در محل تاریک تر هم قادر به زنده ماندن هست.
مراقب اشعه آفتاب باشید تا به برگ گیاه نخورد زیرا باعث سوختن آن می شود. نور زیاد باعث ضخیم تر شدن ساقه و برگ و نور کم باعث نازک شدن آن ها می شود.

رطوبت: از آنجایی که این گیاه برگ های واکسی شکل دارد، در برابر از دست دادن آب از برگ و کمبود رطوبت مقاوم است، ولی در صورت امکان آن را جایی قرار دهید که حدود ۵۰ درصد رطوبت داشته باشد، زیرا در رشد گیاه تاثیر زیادی دارد.

خاک: به خاکی سبک با زه کشی عالی نیاز دارد. مثلا خاک کاکتوس گزینه ی مناسبی برای این گیاه است.

کوددهی: این گیاه کودهای فسفر بالا و پتاسیم بالا را می پسندد، پس استفاده از کودهای گلدهی برای این گیاه مناسب تر است. فسفر وظیفه ی ریشه دهی در گیاه را دارد و این گیاه هم به این دلیل که به جای ریشه ریزوم دارد کود فسفر بالا را می پسندد و فسفر باعث می شود تعداد برگ های زیادتر شود.

تکثیر: تکثیر این گیاه با قلمه برگ و تقسیم ریزوم انجام می شود، ولی باید یک ماه برای ریشه زدن آن و یک ماه هم برای جوانه زدن و رشد آن صبر کرد.

گلدهی: این گیاه به ندرت در خانه گل می دهد ولی به طور کلی اگر شرایط مناسب باشد در تابستان گل هایی شبیه دیگر گل های خانواده ی آراسه به نام اسپادیکس می دهد.

هرس: برگ های زرد شده و سوخته را جدا کرده و ساقه را در صورت پوسیدگی با چاقو از ته ببرید.

تعویض گلدان: هرچه گلدان تنگ تر شود رشد گیاه بیشتر خواهد بود. پس تا زمانی که ریشه ها از ته گلدان بیرون نزند نباید آن را عوض کرد. اگر گلدان گیاه را بزرگ کنید رشد آن به تاخیر می افتد زیرا وقت گل صرف پر کردن ریشه شده و مدتی رشد شاخه ها به تاخیر می افتد، ولی در صورت بیرون زدن ریشه ها با یک سایز بزرگ تر در بهار آن را عوض کنید.

نکته مهم: نمام قسمت های این گیاه سمی است!! لطفا از بلعیدن و خوردن آن جدا خودداری کنید!![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

آبياری زاموفیلیا با آب بان

با استفاده از آب بان میتوانید این گیاه را ۳ هفته یک بار آبیاری کرده و از آبیاری منظم گل و گیاه خود اطمینان حاصل کنید.

 

کوددهی زاموفیلیا با آب بان

با استفاده از آب بان بن زا و شکوفا میتوانید به ریشه دهی، باروری و پا جوش زدن گیاه خود کمک شایانی کرده و تا یک دوره سه ماهه نیاز به کودرسانی آن را برطرف کنید.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”5740″ img_size=”medium” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

بیماری های گیاه و روش درمان

این گیاه تقریبا آفتی ندارد و در راس هرم غذایی قرار دارد، ولی پوسیدگی ریشه ناشی از آبیاری زیاد مهمترین بیماری آن است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *