گیاهان, مراقبت و درمان

راهنمای کامل گیاه بن سای و روش نگهداری آن

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no” css=”.vc_custom_1628328108147{padding-top: 15px !important;padding-right: 15px !important;padding-bottom: 15px !important;padding-left: 15px !important;background-color: #ffffff !important;}”]گیاه بن سای یک درخت مینیاتوری است که درون یک گلدان کاشته می‌شود. در واقع، اصطلاح “بن سای” در زبان ژاپنی به معنای “کاشته شده در یک ظرف” است. بن سای به هنر پرورش این درختان کوچک اشاره می‌کند و بخشی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ ژاپنی است که به اوایل قرن 14 بازمی‌گردد. مراقبت از این گیاه ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد. در اینجا به چند نکته در مورد روش نگهداری گیاه بن سای اشاره شده است که به شما نشان می‌دهد چگونه از بن سای خود به‌راحتی مراقبت کنید.

نوعی درخت بن سای

بهترین مکان برای بن سای

برای تعیین بهترین مکان قرار دادن گیاه بن سای، باید بدانید که این درخت چه ویژگی‌هایی دارد و آیا فضای داخل خانه برای این گیاه مناسب است یا خارج. رایج‌ترین انواع بن سای مانند درختان عرعر، کاج و صنوبر از گیاهان فضای باز هستند و باید مانند درختان بزرگ‌تر در معرض فصل‌ها قرار بگیرند.

بن سای در فضای باز شامل درختان برگ‌ریز است. به این معنی که ‌برگ‌های آن‌ها با فصول تغییر می‌کنند و شامل افرا، نارون و گینگکو هستند. درختان بن سای داخلی معمولاً گونه‌های نیمه‌گرمسیری هستند که در طول سال در دمای پایدار رشد می‌کنند و این‌ها شامل گیاهان یشمی، درختان چتر هاوایی و درختان فیکوس هستند.

هنگامی‌که متوجه شدید چه نوع درخت بن سایی دارید، بقیه کارها نسبتاً ساده است. در اینجا چند نکته کلی در مورد موقعیت‌یابی درختان بن سای وجود دارد که معمولاً برای همه انواع آن‌ها کاربرد دارد.

 • موقعیت: باید دور از گرمای مستقیم یا بادگیر باشد
 • نورپردازی: بن سای خود را در محلی با نور زیاد خورشید نگه‌دارید
 • رطوبت: برای مرطوب نگه‌داشتن خاک به رطوبت نیاز دارد.

آبیاری گیاه بن سای

آبیاری کم علت اصلی مرگ درختان بن سای است. به دلیل لایه خاک بسیار کم‌عمق این گیاه، مستعد خشک شدن بسیار سریع است و بن سای‌ها باید درست زمانی که لایه بالای خاک خشک ‌شده است آبیاری شوند. هنگام آبیاری گیاه بن سای، هدف اصلی اشباع کامل خاک اطراف ریشه از آب است و برای اطمینان از اشباع مناسب، آبیاری را تا خروج آب از سوراخ‌های تخلیه ادامه دهید.

آبیاری بیش ‌از حد نیز می‌تواند برای بن سایت شما مضر باشد و علائم بن سای بیش از حد آبیاری شده عبارت‌اند از:

 • زرد شدن برگ‌ها
 • خرد شدن شاخه‌های کوچک‌تر

اگر گیاه بن سای بیش‌ از حد آب ‌خورده باشد، ریشه‌های آن در آب غرق‌شده و از اکسیژن محروم هستند که از رشد بیشتر برای حمایت از درخت جلوگیری می‌کند. آبیاری بیش از حد نیز می‌تواند ناشی از زهکشی ضعیف خاک باشد و برای اطمینان از آبیاری صحیح باید روزانه گیاه خود را ارزیابی کنید. قانون کلی آبیاری این است که به‌محض خشک شدن خاک، آبیاری کنید.

آبیاری بن سای

هرس و شکل‌دادن به درخت بن سای

هرس برای کوچک نگه‌داشتن درختان بن سای و حفظ شکل فشرده آن‌ها ضروری است. هرس دو نوع اصلی دارد:

 • هرس نگهداری
 • هرس ساختاری

هرس تعمیر و نگهداری درخت را با تحریک رشد تقویت می‌کند و با ازبین‌بردن شاخه‌ها و برگ‌های جوان، برگ‌های زیر آن در معرض هوا و نور خورشید قرار می‌گیرد که باعث تقویت بیشتر درخت و سلامت کلی آن می‌شود. مناطقی که نیاز به هرس نگهداری دارند شامل شاخه‌ها، جوانه‌ها و برگ‌ها می‌شود. هرس شاخه‌ها باعث رشد شاخه‌های کوچک‌تر می‌شود و به شما امکان می‌دهد شکل درخت خود را کنترل کنید.

برای بن سای گلدار، هرس باید در طول بهار انجام شود تا گل‌های بیشتری در سال بعد تشویق شوند. هرس ساختاری یک تکنیک پیشرفته‌تر است که فقط باید در زمان خواب درخت انجام شود که شامل برداشتن شاخه‌های اصلی ساختاری درخت است.

راه دیگر برای شکل‌دهی مناسب به درخت بن سای، سیم‌کشی شاخه‌های آن است. شما می‌توانید شکل و الگوی رشد برخی از شاخه‌ها را با پیچاندن یک سیم نازک در اطراف آن‌ها کنترل کنید. سیم‌کشی بهتر است در زمستان زمانی انجام شود که‌ برگ‌های درخت بن سای از بین رفته‌اند. حتماً رشد شاخه را زیر نظر داشته باشید و در صورت لزوم سیم‌ها را بردارید.

هرس و شکل‌دادن به درخت بن سای

انتخاب خاک مناسب برای بن سای

نکته کلیدی در انتخاب خاک مناسب برای گیاه بن سای، انتخاب خاکی است که زهکشی مناسب را ارائه دهد. برای بهبود زهکشی و واردکردن هوا به خاک، ذرات بزرگ مانند مخلوط خاک یا سنگ‌های متخلخل را به مخلوط خاک خود اضافه کنید. مخلوط ایده‌آل خاک همچنین باید بتواند آب را نگه دارد که با افزودن خاک بهبود می‌یابد.

کوددهی تضمین می‌کند که گیاه مقدار مناسب مواد مغذی موردنیاز برای سالم ماندن را دریافت می‌کند. کود متعادل بن سای حاوی مقادیر مساوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. قبل از کوددهی، مطمئن شوید که درخت خود را به طور کامل آبیاری کرده‌اید؛ زیرا کوددهی در زمان خشک شدن خاک مضر است. قبل از شروع کوددهی حتماً دستورالعمل‌های موجود در کود را بخوانید تا از باروری زیاد گیاه جلوگیری کنید.

عوض‌ کردن خاک بن سای

عوض‌ کردن خاک یک عامل کلیدی در حفظ سلامت گیاه بن سای شما است. هدف از آن، حذف ریشه‌های اضافی است که می‌تواند باعث کمبود غذایی درخت شود یا مواد مغذی کافی را برای آن دریافت نکند. همچنین تضمین می‌کند که درخت شما می‌تواند در یک گلدان کوچک به رشد خود ادامه دهد. بسته به اینکه این گیاه چقدر سریع رشد می‌کند، گلدان درختان بن سایی باید هر دو تا پنج سال یک‌بار عوض شوند.

در اینجا مراحل اساسی برای جابه‌جایی بن سای آمده است:

 • درخت را با دقت از گلدان جدا کنید.
 • با استفاده از قیچی‌های تیز، لایه بیرونی ریشه‌ها را برش دهید.
 • در صورت لزوم، توده ریشه را ازنظر مناطق پوسیده بررسی کنید. این مناطق می‌توانند نشان دهند که دارای زهکشی کافی نیست.
 • خود گلدان را تمیز کنید و لکه‌های قهوه‌ای یا سبز را بردارید.
 • برای جلوگیری از ریزش خاک، مربع‌های مشبک را روی سوراخ‌های زهکشی قرار دهید.
 • کف گلدان را با خاک لایه کنید و درخت را روی آن قرار دهید.
 • باقیمانده حفره‌ها و شکاف‌هایی که ریشه در آن وجود دارند را با خاک پرکنید.

عوض‌کردن گلدان بن سای

جمع‌بندی

گفته می‌شود که بن سای فقط یک گیاه نیست، یک شیوه زندگی است. درختان بن سای نیاز به مراقبت و نگهداری منظم دارند و کافی است نکات ما در مورد نحوه مراقبت از این گیاه را دنبال کنید تا به‌زودی به مهارت‌های حرفه‌ای برای نگهداری از گیاه بن سای دست پیدا کنید.

برای مبتدیان، مراقبت از بن سای درخت عرعر ساده‌ترین راه است؛ بنابراین برای علاقه‌مندان مبتدی مناسب است. بن سای گل‌دار مانند گاردنیا برای افزودن تنوع (و عطر) به مجموعه گیاهان شما عالی است. امیدواریم در مورد روش نگهداری گیاه بن سای اطلاعات کافی کسب کرده باشید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *