یوکا گیاهی است که می تواند هم در فضای باز و هم داخل آپارتمان نگهداری شود. این گیاه به نور مستقیم و زیاد خورشید و نور کم حساس است. برای مطالعه بیشتر می توانید به مقاله یوکا مراجعه کنید. اگر این گیاه را دارید، بهتر است با مشکلات و بیماری های یوکا آشنا شوید.

زرد شدن برگ های پایینی

علت ایجاد این مشکل این است که نور دریافتی کافی نیست و گیاه به نور بیشتری احتیاج دارد. گیاه را به محلی با نور بیشتر منتقل کنید.

کوچک بودن و رشد نکردن برگ های جدید

کمبود مواد مغذی مورد نیاز گیاه در خاک این مشکل را ایجاد می کند. با کود مناسب گیاه را تقویت کنید. اگر کوددهی را به صورت منظم انجام میدهید، احتمالا سردی هوا موجب ایجاد مشکل شده باشد.

رنگ پریده شدن برگ ها

این بیماری اصولا به دلیل زیاد بودن نور مستقیم ایجاد می شود. گیاه یوکا تقریبا به نور زیادی احتیاج دارد اما قرار گرفتن زیاد در نور مستقیم آفتاب به خصوص در هنگام ظهر می تواند به این گیاه آسیب وارد کند.

وجود نقاط زنگ مانند روی برگ ها

دلیل ایجاد این مشکل استفاده از مواد براق کننده شیمیایی بر روی برگ هاست. برای رفع مشکل برگها را با اسفنج مرطوب تمییز نمایید.

افتادگی گیاه

ریشه‌ها به اندازه ی کافی رشد نکرده‌اند. برای رفع این مشکل گیاه را به گلدان کوچکتری منتقل کرده و خاک اطراف ریشه را کاملا متراکم کنید و گلدان را در محل پرنورتری قرار دهید.

خشک شدن برگ ها در تابستان

گرم بودن هوا موجب ایجاد این بیماری می شود.برای حل این مشکل گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید.

سیاه و پوسیده شدن برگ ها

آبیاری بیش از اندازه این مشکل را ایجاد می کند، توجه کنید که در مدت زمان بین دو آبیاری خاک های سطحی گلدان حتما خشک شود.

وجود زخم و لکه روی برگ ها

از انواع بیماری‌ های قارچی است که دلایل متفاوتی می تواند موجب ایجاد آن شود. این بیماری موجب ایجاد زخم هایی بر روی برگ می شود که بسته به نوع قارچ رنگ آن ها متفاوت است. برای مثال قارچ coniotyrium زخم‌هایی زرد رنگ به‌ اندازه ۲ میلی‌متر بر روی برگ به خصوص برگ‌های مسن‌تر گیاه ایجاد میکند که این زخم‌ها به تدریج بزرگ و قهوه‌ای رنگ می‌شوند و معمولاً بر روی سطح بالایی برگ تشکیل می‌شوند سرعت شیوع این لکه‌ها از برگی به برگ دیگر نسبتاً زیاد است.

یک بیماری قارچی دیگر موجب ایجاد لکه‌ های زرد رنگ با ته مایه نارنجی میشود. که هاله‌ ای تیره‌تر آن را احاطه کرده است لکه‌ها می‌توانند به قطر حدود نیم سانت و به رنگ کرم یا قهوه‌ای رنگ باشند.

قارچ cytosporina موجب ایجاد لکه ‌هایی به رنگ خاکستری و حاشیه قهوه‌ای بخصوص که در نوک و حاشیه برگ‌ها می‌شود و به تدریج موجب زوال و از بین رفتن برگ می‌شود مکان‌هایی با تهویه نامناسب هوا و خیس شدن برگسار در زمان آبیاری از جمله دلایل شیوع این بیماری است.

قارچ بوتری تیس موجب ایجاد کپک خاکستری بر روی برگ ها میشود که خود علت ایجاد آن هوای سرد و مرطوب است، گیاه را با سم قارچ کش سمپاشی نموده و به محل گرم منتقل کنید. آبیاری را کاهش داده و غبار پاشی را نیز تا رفع علایم متوقف کنید.

وجود زخم های سفید پنبه ای روی برگ ها

آفتی به نام شپشک آر آلود عامل این بیماری است. این حشره از شیره گیاه تغذیه کرده و موجب ضعیف شدن آن و ریزش برگ ها می شود. برای حل این مشکل گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید تا علایم بر طرف شوند. راه دیگر برای کاهش آفت این است که با پنبه آغشته به آب و صابون برگ ها را تمیز کنید.

وجود زخم های تار عنکبوتی زیر برگ ها

کنه قرمز آفت این بیماری است و موجب ایجاد زخم های تار عنکبوتی در سطح زیرین برگ ها می شود .برای حل مشکل برگ را با پنبه اغشته به سم حشره کش نفوذی خیس کنید و یا گیاه را هفته ای یکبار سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

سوختگی جنوبی

به تمامی قسمت‌های گیاه بخصوص ساقه حمله می‌کند و موجب پوسیدن و از بین رفتن آنان می‌شود استفاده از بسترهای کشت ضد عفونی شده. عدم خیس شدن برگسار حین آبیاری. عدم خیس و غرقابی شدن بستر کاشت و در نهایت به‌کارگیری قار چکش‌های مناسب از جمله راهکارهای مبارزه با بیماری قارچی است.

وجود لکه های خاکستری نقره ای روی برگ ها

 آفتی به نام تریپس موجب بروز این بیماری است. این آفت از شیره گیاه تغذیه می‌کند، برگ‌ها چروکیده و بدشکل می‌شوند و لکه‌های خاکستری نقره‌ای بر روی برگ شکل می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *