کلرودندروم یا گیاه بخت ، گیاهی است همیشه سبز که در گل‌ فروشی‌ها به راحتی یافت می‌شود. ارتفاع این گیاه در هوای آزاد حتی به ۴٫۵ متر هم می‌رسد.جنس کلرودنروم دارای ۴۰۰ گونه مختلف به صورت درخت ،درختچه و بوته های بالارونده می باشد .همیشه سبز بودن و غرق در گل بودن این گیاه قابل توجه می باشد. برای مطالعه دقیق تر در مورد این گل به مقاله کلرودندروم مراجعه کنید. درمقاله زیر قصد داریم تا به بررسی مشکلات و بیماری های گل کلرودندروم بپردازیم و روش درمان هر مشکل و بیماری را معرفی کنیم.

زیاد شدن شاخ و برگ و عدم وجود گل

چنانچه نور کافی به گیاه نرسد، گل‌ها ظاهر نمی‌شوند. همچنین اگر گیاه در زمستان در هوای گرم بوده باشد در فصل بهار و تابستان گل‌ها ظاهر نمی‌شوند. همچنین ممکن است که تغذیه مصنوعی گیاه کم باشد، بهتر است مقدار و دفعات تغذیه را نیز بیشتر کنید.

سیاه و بی رنگ بودن برگ ها

علت سیاه شدن برگ ها استفاده از مواد براق کننده و شیمیایی می باشد. برای رفع این مشکلات از این مواد نباید استفاده کرد. کلرودندروم به مواد براق کننده و شیمیایی بسیار حساس می باشد .

خم شدن برگ و ساقه در بهار و تابستان

هوا خشک بوده و  گیاه به شدت تشنه است، گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون سطل و یا تشت پر از آب برده و سپس خارج کنید، آبیاری را با آب ولرم و بدون املاح انجام دهید.

وجود تار عنکبوت در سطح زیرین برگ ها

کنه ریز قرمز عامل ان است، با پارچه و یا اسفنج مرطوب سطح زیرین برگ ها را تمیز نموده و یا هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند. تامین رطوبت نیز در کاهش آفات موثر است.

ریزش براکته های گل ها

این بیماری ممکن است به دو دلیل باشد، یا نور کافی نیست که گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید و یا هوا خیلی سرد و یا خیلی گرم و خشک است، شرایط را بازدید و نارسای ها را برطرف کنید.

ریز بودن برگ های جدید و عدم وجود گل

گیاه از کمبود عناصر غذایی رنج می برد. در فصل رشد طبق دستور گیاه را تغذیه کنید.

پوسیدگی برگها در زمستان

آبیاری بیش از حد عامل این مشکلات است،در فاصله بین دوآبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود، سپس آبیاری کنید.

وجود حشرات ریز در اطراف گلدان

گیاه را با سم حشره کش طبق دستور هر هفته سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

وجود زخم های پنبه ای شکل روی برگ ها

آفات و حشرات عامل این بیماری هستند، برای رفع مشکل گیاه را با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *