گیاه کروتون با برگ هایی رنگی بسیار زیباست و می تواند رنگ و بوی تازه ای به فضا ببخشد. اگر از این گیاه در منزل داشته و یا قصد خرید آن را دارید می توانید برای آشنایی بیشتر مقاله کروتون را مطالعه نمایید. همچنین برای آشنایی با بیماری های کروتون و آفت های آن و علت به وجود آمدن آن ها در مقاله زیر همراه ما باشید.

زرد و کم رنگ شدن برگ ها

دلیل ایجاد این مشکل تاریک بودن محیط است. گیاه را به مکانی پر نور منتقل کنید چرا که کروتون به نور زیادی احتیاج دارد.

زرد شدن برگ کروتون

ریزش برگ ها

نوسانات دمایی زیاد موجب بروز این مشکل و بیماری می شود. تلاش کنید تا دمای محیط را ثابت نگه دارید.

ریزش برگ کروتون

پژمردگی گیاه

این مشکل به دلیل گرم بودن هوا و یا تشنه بودن گیاه ایجاد می شود. گیاه را به محل خنک تری منتقل کرده و آنرا آبیاری کنید.

پژمردگی کروتون

ریزش برگ های پایین گیاه

دلیل ایجاد این مشکل و بیماری سرد و خشک بودن هوای محیط است. گیاه را یه محل گرمتری منتقل کنید و آن را غبار پاشی کنید.

وجود لکه های قهوه ای و ریزش برگ ها

آلوده بودن هوای محیط به گاز آشپزخانه یا گاز های نفتی این مشکل را ایجاد می کند. گیاه را به محلی با هوای بهتر منتقل کنید و به رفع مشکل اقدام کنید.

پوسیدگی برگ ها و ساقه

آبیاری بیش از اندازه موجب بروز این بیماری می شود که در صورت شدت گرفتن این موضوع موجب مرگ گیاه می شود. برای جلوگیری از بوجود آمدن این مشکل توجه کنید که در فاصله ی بین دو آبیاری خاک سطح گلدان خشک شود.

لکه های کوچک سوختگی روی برگ ها

غبار پاشی در زیر نور مستقم آفتاب این مشکل را ایجاد می کند. غبارپشی را در سایه انجام دهید.

ریز و کم رشد بودن برگ های جدید

مواد مغذی خاک کم است. برای رفع این مشکل از تغذیه مصنوعی مطابق با دستور استفاده کنید.

وجود زخم های سفید پنبه ای روی گیاه

وجود زخم های پنبه ای سفید رنگ بر روی برگ ها و ساقه ی گیاه نشانه ای بر وجود آفتی به نام شپشک آرد آلود است. این آفت از شیره گیاه تغذیه کرده و به تدریج موجب مرگ گیاه می شود. برای رفع این بیمماری می توانید از سم حشره کش استفاده کرده و به کمک پارچه ای آغشته به این سم آن ها را از روی گیاه پاک کنید. همچنین استفاده از پنبه آغشته به آب و صابون هم می تواند در کاهش آفات موثر باشد.

شپشک کروتون

زرد شدن و ایجاد تار عنکبوت زیر برگ ها

این بیماری ناشی از حضور آفتی به نام کنه قرمز است. برای رفع این مشکل گیاه را با سم کنه کش هر دو هفته یکبار تا رفع کامل مشکل سمپاشی کنید. تامین رطوبت گیاه نیز می تواند در کاهش این آفات موثر باشد.

2 دیدگاه در “بیماری های کروتون

 1. نسرین گفت:

  سلام من یک ماه هست کوروتون خریدم از همون اول برگاش زرد میشه و میفته داره کچل میشه و چند روز پیش هم هزار پا داخلش دیدم که با سم آبیاری کردم و فراری دادمشون ولی همچنان برگاش زرد همراه با لکه های قهوه ای میشه و میفته که خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنید

  1. thealisalehi96 گفت:

   سلام، وقتتون بخیر،
   مشکل زردشدن و ریختن برگ ها احتمالا به دلیل آبیاری بیش از حد گیاهه، در ضمن لکه های قهوه ای روی برگ ها به دلیل وجود قارچ هستن، برای رفع مشکل قارچ میتونین از سموم قارچ کش استفاده کنین. برای از بین بردن هزارپا هم میتونین از سم کارباریل، سوین و یا سم های دیگر مخصوص هزارپا استفاده کنین. لازم به ذکره که هم برای رفع مشکل قارچ و هم مشکل هزارپا میتونین از سم قارچ کش کاربنداریم و سم کارباریل آب بان استفاده کنین. در تهایت برای تقویت گیاهتون میتونین از محصول رویا بن زا آب بان استفاده کنین.
   موفق باشین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *