بیماری های کراسولا

کراسولا گیاهی با نگهداری آسان است که کمتر دچار بیماری و مشکل می شود.  یکی از رایج ترین مشکلات و بیماری های کراسولا ریزش برگ های آن است. علت ریزش برگ کراسولا خرفه ای می تواند چندین عامل باشد. پس برای داشتن گیاهی شاداب باید با دلایل بیماری کراسولا خرفه ای آشنا باشیم. در این مقاله با مشکلات و بیماری های کراسولا آشنا می شویم.

چروک و نازک شدن برگ ها

زمانی که آبیاری کم باشد گیاه مجبور است از ذخایر برگ ها استفاده کند. استفاده از آب ذخیره شده در برگ های گیاه موجب نازک و چروک شدن آن ها می شود. اگر تشنگی گیاه ادامه پیدا کند و آبیاری صورت نگیرد در نهایت برگ های گراسولا شروع به ریزش می کنند. و گیاه به خواب می رود. بهتر است قبل از این که گیاه به این مرحله برسد با آبیاری مجدد آن را احیا کنید.

زرد شدن و ریزش برگ ها

این بیماری می تواند به دلایل مختلفی باشد. عوامل متضادی مثل آبیاری کم یا زیاد و همچنین کوددهی زیاد یا کمبود مغذی می توانند علت این عارضه کراسولا باشند. در کل خانواده کراسولا آب را در برگ های گوشتی خود ذخیره می کنند. بنابراین به آبیاری زیادی نیاز ندارند.

برای جلوگیری از زرد شدن برگ کراسولا باید آبیاری گیاه را در زمان مناسب انجام دهید. یعنی زمانی که خاک گیاه کاملا خشک شده باشد. همچنین کراسولا نیاز تغذیه ای بالایی ندارد و کود دادن مرتب به آن ضروری نیست. کود دادن زیاد به کراسولا باعث سوختن ریشه می شود و خودش یک علت ریزش برگ کراسولا است.

کوچ شدن برگ ها

علت رشد نکردن کراسولا و کوچک شدن برگ های آن عموما به دلیل کمبود نور است. به ویژه در فصل رشد، گیاه به نور کافی نیاز دارد و در صورت کم بودن نور برگ های آن کوچکتر از حالت عادی می شوند.

ریزش برگ ها

اگر برگ های پیرتر گیاه از قسمت پایینی شروع به ریزش می کنند نباید نگران باشید زیرا این مسئله طبیعی است. ریزش برگ های پیر به ویژه قبل از شروع فصل زمستان قابل مشاهده است. برای این که گیاه ساقه و برگ جدید بدهد و رشد خود را حفظ کند هرس سالانه آن ضروری است.

ریزش برگ های کراسولا به جز دلایل طبیعی می تواند نشان دهنده مشکل در گیاه باشد. با تعویض گلدان و یا تعویض مکان، گیاه دچار شوک می شود. این شوک ممکن است باعث ریزش غیرطبیعی برگ های زیرین گیاه شود. در این زمان باید به گیاه اجازه دهید تا به شرایط جدید عادت کند و بعد از مدتی رشد عادی خود را از سر بگیرد.

پوسیدگی ریشه

ممکن است این بیماری در اثر آبیاری بیش از اندازه ریشه کراسولا شما بپوسد. ماندن رطوبت در خاک گیاه و نامناسب بودن خاک باعث بیماری قارچی و در نهایت پوسیدن ریشه می شود. برای این که از این مشکل جلوگیری کنید باید از آبیاری زیاد کراسولا بپرهیزید و از زهکشی مناسب خاک گلدان اطمینان حاصل کنید.

بیماری های قارچی

در صورت آبیاری بیش از اندازه و مرطوب ماندن خاک گیاه ممکن است به بیماری قارچی مبتلا شود. قارچ در نهایت موجب پوسیدگی کراسولا می شود. برای پیشگیری از قارچ باید در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گیاه کاملا خشک شود. زهکشی خاک هم مهم است و خاک نباید باتلاقی باشد.

یک بیماری قارچی دیگر که باعث بروز مشکل در کراسولا می شود، سفیدک پودری است. در این بیماری لکه های سفید رنگی روی برگ ها و ساقه گیاه دیده می شود. برای این که کراسولا به این بیماری مبتلا نشود باید از آبپاشی روی ساقه و برگ آن خودداری کنید.

بیماری های ویروسی

گاهی ممکن است کراسولا به بیماری ویروسی مبتلا شود. از علائم بیماری ویروسی ایجاد حلقه های سیاه رنگ در قسمت های زیرین برگ است. درمان بیماری های ویروسی معمولا به سادگی انجام نمی شود. البته اگر کراسولا شما به این بیماری دچار شد سریعا برگ های آلوده را از گیاه جدا کرده و از بین ببرید. با این کار از گسترش بیماری به کل گیاه جلوگیری می کنید.

شپشک آردآلود

شپشک آردآلود یک آفت رایج است. این آفت باعث ایجاد زخم ها و توده های پنبه ای شکل و سفید رنگ بر روی گیاهان می شود. برای رفع این آفت می توانید برگ ها را با پنبه الکلی تمیز کنید یا این که گیاه را به کمک سم حشره کش سیستماتیک طبق دستورالعمل سمپاشی کنید.

شپشک آردآلود

شپشک آردآلود یک آفت رایج است. این آفت باعث ایجاد زخم ها و توده های پنبه ای شکل و سفید رنگ بر روی گیاهان می شود. برای رفع این آفت می توانید برگ ها را با پنبه الکلی تمیز کنید یا این که گیاه را به کمک سم حشره کش سیستماتیک طبق دستورالعمل سمپاشی کنید.

شپشک سپردار

این آفت هم به شکل نقاط تیره رنگ و کوچک روی برگ ها قابل مشاهده است. برای دفع این آفت از پنبه الکی یا سموم مخصوص طبق دستورالعمل استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *