پیله آ بومی کشور ویتنام و چین بوده و طالب آب و هوای گرم و مرطوب می‌باشد. پیله آ یک گیاه زیبا برای نگهداری در محیط منزل است ولی از جمله سخت‌ترین گیاهان برای پرورش و نگهداری به حساب می‌آید. نگهداری از پیله آ به هیچ وجه به تازه کارها توصیه نمی‌شود. برای مطالعه بیشتر در مورد این گیاه به مقاله پیله آ مراجعه کنید. همانند هر گیاه دیگری برای پیله آ نیز بیماری ها و مشکلاتی پیش می آید. در این مقاله به بررسی بیماری های پیله آ می پردازیم.

سوختن برگ ها

معمولا سوختن برگ های پیله آ در اثر استفاده از مواد شیمیایی برای پاک کردن برگ ها یا غبارپاشی در زیر نور مستقیم آفتاب اتفاق می افتد.ابتدا غلت را شناسایی کرده و سپس به رفع مشکل اقدام کنید.

سیاه شدن و ریزش برگ ها

در اثر قرار گرفتن گیاه در مکان سرد این بیماری ایجاد می شود که در صورت یخ زدگی مرگ گیاه حتمی است. گیاه را در محلی گرم نگهداری کنید.دلیل سیاه شدن برگ ها میتواند تماس آنها با شیشه ی سرد پنجره باشد ،در این صورت گیاه را از پنجره دور کنید.

بلند و علفی شدن ساقه ها

 کم نور بودن محیط موجب دراز و منحرف شدن ساقه ی پیله آ و زیاد شدن فاصله ی برگ ها از یکدیگر می شود.برای رفع این مشکل گیاه را به محل پر نور تری منتقل کرده و ساقه هایش را سرزنی کنید تا رشد بهتری داشته باشند اما آنها را از نزدیکی سطح خاک قطع نکنید.

ریزش برگ ها

در صورت مشاهده این مشکل، گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت آب بگذارید و غبار پاشی را در تابستان فراموش نکنید.

خمیده شدن ساقه و برگ ها

همیشه حواستان به گیاهانتان باشد زیرا کوچکترین تغییری در آن ها می تواند نشان دهنده بروز مشکل باشد. خمیده شدن و افتادگی برگ ها نیز می تواند نشان دهنده تشنگی گیاه باشد به رفع آن اقدام کنید.

خمیده شدن برگ پیله آ

کوچک بودن برگ های جدید

این مشکل می تواند به ۲ دلیل ایجاد شود: اول کوچک بودن گلدان که در این مورد باید ریشه های گیاه بازدید شوند و در صورت متراکم بودن آنها، گلدان را با گلدانی بزرگ تر جایگزین کرد. در غیر این صورت کم بودن مواد مغذی خاک می تواند علت بروز این مشکل باشد. تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار یا تعویض خاک سطحی گلدان با خاک نو راه حل مشکل است.

نقاط خاکستری و زخم روی برگ ها

آبیاری بیش از اندازه و حمله قارچ بوتری تیس علت ایجاد این بیماری می باشد،سم قارچ کش تهیه کنید و سمپاشی کنید.

زخم های سفید پنبه ای روی برگ ها

شپشک آرد آلود این مشکل را ایجاد می کند. این آفت از شیره گیاه تغذیه کرده و موجب کم رنگ و بد شکل شدن برگ های جدید گیاه می شود و در صورت از بین نبردن مشکل در آخر موجب مرگ گیاه می شود. در صورت کم بودن آفات می توانید از پنبه آغشته به آب و صابون کمک بگیرید و با آن افات را از روی گیاه پاک کنید. درصورتیکه می خواهید از دفع و نابودی افات مطمئن باشید از سموم حشره کش نفوذی کمک گرفته و مطابق با دستور هر دو هفته یکبار تا زمان رفع کامل مشکل سمپاشی کنید.

زرد شدن و وجود تار عنکبوت زیر برگ ها

کنه‌ قرمز علت ایجاد این مشکل به خصوص در آب و هوای گرم و خشک  است، به همین دلیل تامین رطوبت گیاه در کاهش و جلوگیری از بروز این آفت و بیماری می تواند بسیار موثر باشد. برای رفع مشکل از سموم کنه کش کمک بگیرید و گیاه را در سایه قرار دهید.

پوسیدگی ساقه و بیماری لکه برگی

از دیگر بیماری های این گیاه هستند که در اثر آبیاری بیش از اندازه و خیس و غرقابی شدن خاک گلدان و هوای سرد و مرطوب ایجاد می شوند. برای جلوگیری از شیوع این بیماری ها باید نوع خاک گلدان را طوری انتخاب کرد که زهکش بسیار خوبی داشته باشد. گیاه را نباید زیاد آب داد و تهویه هوا نیز به خوبی صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *