پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده،منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است. برای آشنایی بیشتر با این گیاه به مقاله پپرومیا مراجعه کنید. در این مقاله با بررسی مشکلات وو بیماری های پپرومیا می پردازیم.

ریزش برگ ها

اگر برگ‌ها به صورت سبز می ریزند ممکن است به این علت ها باشد: هوای خشک ، کمبود رطوبت، نزدیکی به منبع گرما، کمبود عناصر مغذی

ریزش برگ های سبز

ریزش برگ قاشقی در حالی که برگ‌ها سبز هستند به علت سردی هوا است. برای حل این بیماری باید جای گلدان را عوض کنید تا در محیط گرمتری قرار گیرد.

ریزش برگ های با رنگ بین سبز و زرد

در مساله ریزش برگ قاشقی اگر با رویش برگ های جدید، برگ های قدیمی گیاهتان می ریزند نشان دهنده کمبود مواد مغذی خاک است. برای حل این مشکل باید گیاهتان را با کوددهی تقویت کنید.

سبز شدن برگ های ابلق

سبز شدن برگ قاشقی ابلق نشان می‌دهد که نور گیاهتان کافی نمی‌باشد. برای رفع این مشکل و برگشت رده‌های زرد رنگ، گیاه را به محیط پر نورتر ببرید.

نازک شدن برگ ها

نازک شدن برگ گیاه قاشقی ممکن است به دو علت باشد: کمبود مواد مغذی خاک، نور کم

پوسیدگی گیاه از ریشه

این بیماری یعنی پوسیدگی قاشقی احتمالا از آبیاری بیش از حد و خاک باتلاقی است. گیاه قاشقی گیاه کم آبی است و هر زمان سطح خاک خشک شود نیاز به آبیاری دارد. ضمنا از باز بودن سوراخ زهکش گلدانتان اطمینان حاصل کنید.

افتادگی گیاه

افتادگی پپرومیا قاشقی به علت ارتفاع زیاد گیاه است. برای رفع این مشکل نباید اجازه بدهید که این گیاه خیلی بلند بشود. زیرا ساقه ها محکم نیستند و خم میشوند و اینگونه به گیاه آسیب وارد می شود. بهتر است که گیاه را هرس کنید تا کوتاه و پر برگ باقی بماند.

شل شدن ریشه

شل شدن ریشه پپرومیا قاشقی به علت آبیاری زیاد و پوسیدگی ریشه است. برای رفع این بیماری آبیاری را تنظیم کنید تا از پوسیدگی ریشه هم جلوگیری شود.

رشد کم گیاه

باید گیاه را هرس کنید، نور کافی دریافت کند و مرتب کود‌دهی کنید و برای قلمه ها گلدان های جدیدی داشته باشید.

حالت تار عنکبوتی زیر برگ ها

هوای گرم و خشک اتاق در فصل زمستان ممکن است سبب آلوده شدن گیاه به کنه های عنکبوتی شود. این موجودات به ویژه در زیر برگ ها قابل مشاهده خواهند بود، به تدریج وجود لکه های نقره ای در برگ های مورد نظر در نهایت موجب زرد شدن و از بین رفتن آن ها می‎ شود. برای رفع این بیماری و مشکل با شستشو گیاه می‎ توان این آلودگی را تا حدود قابل توجهی کاهش داد و برای انجام این کار لازم است که بستر گیاه پوشانده شود. استفاده ازکرم های تغذیه کننده و یا استفاده از روغن نیم نیز برای مقابله با این آفات راهکار مناسبی خواهد بود.

جمع شدن نمک روی خاک

مقدار آب زیادی را که متناسب با دمای محیط است بر روی خاک گیاه بریزید و اجازه دهید که آب اضافی از طریق سوراخ های زهکشی گلدان خارج شود و بعد از گذشت چند دقیقه آب بیشتری بدهید و پس از خروج آب اضافی ، سینی زهکشی را خالی کنید. در کل شاخ و برگ های کوتاه و کم رشد این گیاه، محیط منزل شما را به باغی زیبا تبدیل خواهد کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *