پتوس از جمله مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی است. قدرت تصفیه کنندگی هوای اتاق، یکی از مهم ترین فواید این گیاه محسوب می‌شود. پوتوس در اکثر منازل وجود دارد و امروزه سهم زیادی از صادرات گیاهان آپارتمانی را به خود اختصاص داده است. برای آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد این گیاه به مقاله پتوس مراجعه کنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا با بیماری های پتوس و درمان آنها آشنا شوید.

 

وجود چین و چروک و لکه های قهوه ای روی برگ ها

هوا خیلی سرد است، ممکن است گیاه یخ زده باشد. برای جلوگیری از این مشکل از قرار دادن گلدان پتوس پشت پرده و نزدیک پنجره در زمستان به خصوص در شب خودداری کرده و آن را به محل گرمتری منتقل کنید.

سوراخ شدن برگ ها

از جمله علت های سوراخ شدن برگ پتوس، عبارتند از: وجود آفات برگخوار که بیشتر صبح زود یا عصر، زیر برگ ها و ساقه ها مشاهده می‌شوند، تابش نور مستقیم و خیس ماندن برگ ها، صدمات فیزیکی و ضربه حوردن گیاه، بیماری قارچی همراه لکه های گرد در حاشیه برگها. برای درمان این بیماری ها لازم است که ابتدا ریشه ی مشکل را از بین موارد بالا شناسایی کرده و سپس به رفع آن اقدام کنید.

پژمردگی و بی حالی برگ ها

یکی از اصلی ترین دلایل بی حالی برگ های پتوس، آبیاری بیش از اندازه است. برای درمان این موضوع بهتر است فاصله‌ بین دو بار آبیاری به گونه ای باشد که رویه خاک به صورت کامل به اندازه ی یک بند انگشت خشک شده باشد.

کندی یا توقف رشد گیاه

دلیل اصلی این بیماری کمبود مواد مغذی خاک است. بهتر است برای جلوگیری از از بروز این مشکل و رفع آن از کودهای شیمیایی مخصوص پتوس استفاده کنید و یا یک کود خانگی برای تقویت گیاهتان درست کنید. کوچک شدن گلدان نیز می‌تواند علت توقف در رشد پتوس باشد، در این حالت گیاه دیگر نمی‌تواند به اندازه کافی رشد کند. برای حل این مشکل باید گلدان را بسته به اندازه ریشه ها، یک سایز بزرگتر کنید، باید به این نکته توجه کنید که افزایش بیش از حد سایز گلدان نیز می‌تواند رشد گیاه را متوقف کرده و گیاه را به نابودی بکشاند.

کوچک بودن برگ های جدید

علت کوچک بودن برگ‌های جدید گیاهان متفاوت است اما از رایج ترین دلایل ریز شدن برگ پتوس می‌توان به کمبود رطوبت محیط اشاره کرد. در این صورت لازم است به صورت منظم اقدام به اسپری آب کنید و به طور کلی نیاز رطوبتی گیاه را تامین کنید.

تنک بودن گیاه و کم بودن برگ ها

تنک شدن گیاه پتوس و کم بودن تعداد برگ ها دو دلیل عمده دارد : دلیل اول کمبود نور است که می‌توان با جابجایی گلدان به یک جای پر نور تر، این مشکل را حل کرد. دلیل دوم کمبود مواد مغدی خام است که در این صورت لازم است از انواع کود های گیاهان آپارتمانی و یا از کود های خانگی استفاده نمایید.

زرد شدن برگ ها

این بیماری و مشکل علل مختلفی می تواند داشته باشد:

باتلاقی شدن خاک : اگر برگ های پایینی زرد شده و می‌ریزند، علت زرد شدن برگ پتوس می‌تواند باتلاقی شدن خاک گلدان باشد. در این حالت زهکش گلدان را بررسی کرده و آب زیر گلدانی را خالی کنید و فاصله‌ی بین دو آبیاری را بیشتر کنید. توجه کنید که آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ریشه‌ی گیاه می‌شود.

آبیاری با آب سرداز دلایل دیگر زرد شدن برگ پتوس می‌تواند غبارپاشی یا آبیاری با آب سرد باشد. بهتر است از آب ولرم و بدون کلر برای آبیاری و غبارپاشی استفاده کنید.

خشکی کشیدن بیش از حد گیاه : علت زرد شدن برگ پتوس همچنین می‌تواند خشکی بیش از حد باشد که موجب افتادن ساقه و برگ های گیاه و زرد شدن آنها می‌شود. در این حالت آبیاری را بیشتر کرده و گیاه را به مکان خنک تری منتقل کنید.

وجود قارچ : احتمال دارد گیاه شما دچار قارچ شده باشد. بهتر است برگ‌های زرد گیاه را جدا کرده و ساقه را با محلول آب و صابون ضد عفونی کنید. در صورت پیشرفت قارچ توصیه می‌شود از سموم مخصوص قارچ استفاده کنید.

کمبود مواد مغذی خاک : اگر خیلی وقت است که اقدام به تعویض گلدان خود نکرده اید احتمال دارد به دلیل کمبود مواد مغذی خاک، برگ های گیاه پتوس شما زرد شده باشد. در این صورت می‌توانید از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

جریان هوای سرد : یکی دیگر از دلایل زرد شدن برگ پتوس، وجود جریان هوای سرد می‌باشد، در این صورت لازم است گیاه خود را به جای گرم تری منتقل کنید. بهترین دما برای پتوس، هوای ۱۵ الی ۲۵ درجه سانتی گراد میباشد.

کمبود نور : در صورتی که نور در گونه‌های ابلق و یا دورنگ به اندازه کافی وجود نداشته باشد، فاصله ی برگ های گیاه از یکدیگر زیاد می‌گردد. در صورتی که برگ های نزدیک به نور، رنگ روشنی داشته باشند و برگ هایی که از منبع نور دور هستند دچار زرد شدگی باشند، می‌توانید متوجه شوید که گیاه نیاز به نور بیشتری دارد.

تغییر در شرایط گیاه : اگر به تازگی شرایط مکانی و یا گلدان پتوس خود را تعویض کرده اید باید بدانید که ممکن است به گیاه شوک وارد شود. گیاه شوک وارد شده را با زرد شدن مقداری از برگ های خود نشان می‌هد. اما اگر بعد از تعویض گلدان، این تعداد بیش از حد باشد باید وجود سوراخ زیر گلدان را چک کنید تا از باتلاقی شدن خاک گلدان جلوگیری نمایید.

زرد شدن برگ پتوس

کم رنگ شدن برگ ها

دریافت نور کم سبب کم رنگ شدن برگ های پتوس می‌شود. برای مدتی گیاه را به محیط پر نور تری منتقل کنید.

نقاط قهوه ای و سوختگی روی برگ ها

علت این اتفاق و مشکل اشعه مستقیم آفتاب است که موجب صدمه رساندن به برگ های پتوس می‌شود. در صورت تماس مستقیم برگ ها به شیشه ی داغ نیز ممکن است این اتفاق رخ دهد.

قهوه ای شدن برگ پتوس

از بین رفتن رنگ ابلق گیاه

گیاه پتوس به خوبی با محیط های کم نور کنار می آید اما نور کم موجب از بین رفتن رنگ ابلق و دو رنگه بودن برگ های گیاه شده و رنگ آنها را سبز می‌کند. برای حفظ رنگ زیبای برگهای پتوس ابلق و پتوس مرمری، آنها را در مکان پر نور قرار دهید.

وجود حشرات سفید روی برگ ها

حشرات سفید و ریز روی برگ های پتوس و زیر ساقه ها نشانه از آفت است. باید توجه کنید که آفت های سفید رنگ می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند و باید بسته به نوع آفت از سم مخصوص به آن استفاده کنید. دقت کنید که در مدت دادن سم به گیاه، گیاه آسیب دیده و آلوده را از بقیه گیاهان جدا کنید.

زخم های سفید پنبه ای روی برگ ها

این آفت گیاه پتوس شپشک آرد آلود نام دارد. برای رفع این بیماری برگ ها را با سم خانگی آب و صابون تمیز کنید و یا پنبه ای آغشته به سم آفت کش را روی لکه ها بکشید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا مشکل برطرف شود.

شپشک برگ پتوس

لکه های قهوه ای برجسته زیر برگ ها

وجود آفت علت این مشکل است، برای درمان این بیماری باید هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

ایجاد لکه و تار عنکبوتی شدن سطح زیرین برگ ها

یکی از بیماری های گیاه پتوس وجود کنه قرمز است. برای درمان این مشکل باید با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سم پاشی کنید. غبارپاشی می‌تواند اثر بسیار خوبی در کم کردن آفت ها داشته باشد.

شپشک برگ پتوس

1 دیدگاه در “بیماری های پتوس

  1. ملیحه گفت:

    مرسی ❤️❤️❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *