نخل ماداگاسکار یکی از زیباترین و در عین حال مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی به شمار می رود. گیاه نخل ماداگاسکار یک  نوع کاکتوس به شمار می رود. یکی از ویزگی های بارز این گیاه که در منزل هم می توان نگهداری کرد تصفیه هوای محیط پیرامونش می باشد و اکسیژن از خود متصاعد می کند. برای بررسی و مطالعه در مورد این گیاه به مقاله نخل ماداگاسکار مراجعه کنید. برای این گیاه بیماری ها و مشکلاتی وجود دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با بیماری های نخل ماداگسکار و روش درمان آنها آشنا شویم.

شل شدن تنه گیاه

در صورتیکه آبیاری و نور گیاه کافی بوده باشد، شل شدن تنه نشان از آبیاری زیاد و پوسیدگی ریشه و گیاه دارد. برای حل این مشکل باید قبل از هر دوره آبیاری، از خشک بودن خاک گیاه، اطمینان حاصل کنید. اگر آبیاری شما مناسب بوده، احتمال دارد سوراخ زهکش مسدود و خاک باتلاقی شده باشد.

جابجایی گلدان

بهتر است جابجایی صورت نگیرد؛ چرا که جابجایی، باعث ریزش برگ های مخل ماداگاسکار خواهد شد. بهترین مکان برای نگهداری این گیاه، پشت پنجره نورگیر جنوبی (که پرده های آن کنار کشیده شده است) می باشد.

ریزش برگ ها

ریزش برگ های نخل ماداگاسکار، یکی از متداول ترین بیماری های ماداگاسکار است. این گیاه در پاییز، خزان می کند ولی فقط تعدادی از برگ های آن می ریزد. تغییرات دمایی باعث ریزش همه برگ های نخل ماداگاسکار می شود. ریشه ها را چک کنید. اگر ریشه ها سالم باشند، مشکلی وجود ندارد. با تقویت گیاه در فصل بهار، مجددا رویش برگ ها را شاهد خواهید بود و دیگر نیازی به استفاده از محلول قارچ کش نیست.

رشد نکردن گیاه

علت این مشکل عبارت است از: کوددهی نامناسب، عدم نور کافی، نامناسب بودن خاک و کوچک بودن گلدان

سیاه شدن برگ ها

این بیماری می تواند به دلیل هوای سرد و خشک باشد.

تیره شدن برگ های جدید

 علت این مشکل کمبود نور است. این گیاه نیاز به نور زیادی دارد ، و باید در مکانی قرار گیرد که نور زیادی دریافت کند.

خشک شدن و ریزش برگ ها

برگ های نخل ماداگاسکار به دلیل کم آبی شدید و کمبود آب خشک می شوند. برای رفغ این بیماری بهتر است گیاه را به طور مرتب (بسته به نیاز گیاه) آبیاری کنید.

زرد شدن برگ ها

زرد شدن برگ ها یکی از مشکل های نخل ماداگاسکار است که به دلیل آبیاری زیاد و  ییش از نیاز گیاه و پوسیدگی ریشه ها است. ولی متتقل کردن و جابه جایی گیاه، نبود نور مناسب و بیماری های قارچی نیز می تواند باعث زرد شدن برگ های ماداگاسکار و ریزش آنها شود. علاوه بر این، زردی و ریزش تعداد بسیار کمی برگ در پاییز و زمستان طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

آفات گیاه

نخل ماداگاسکار گیاه مقاومی است و کمتر دچار بیماری و آفات می شود. از جمله آفاتی که به این گیاه حمله می کنند می توان به این نوع حشرات اشاره کرد. حشرات مانند شته ها ، کنه های عنکبوتی و شپش ها به ویژه شپشک های آرد حمله می کند. همه این حشره ها از شیره گیاهان برای تغذیه  استفاده می کنند. بدین ترتیب گیاه را ضعیف می کنند و موجب ریزش برگ های آن می شوند.

یکی از اولین نشانه های حمله این حشرات این است که برگ ها تغییر شکل یافته و از فرم خود خارج می شوند و بعضی اوقات سطح برگ ها به دلیل ترشح این آفات چسبناک می شود. سپس برگ ها سیاه می شوند و پس از آن از بین می روند. بهترین روش درمان بیماری برای از بین بردن این حشرات استفاده از سموم دفع آفات است. سموم سیستماتیک توسط شیره گیاه جذب می شوند و آفاتی که از شیره این گیاه استفاده می کنند پس از مکیدن شیره از بین می روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *