گیاه مارانتا زبرا نماد زیبایی و سرسبزی در محیط است. این گل های زیبا به طور کلی از گیاهان خاص آپارتمانی اند. برای آشنایی با این گیاه به مقاله مارانتا مراجعه کنید. نگهداری مارانتا نسبتا آسان بوده و رعایت چند نکته ساده در مورد آن، سلامت گیاه را تضمین می‌کند. اما در مواردی ممکن است بعضی مشکلات و بیماری ها به سراغ این گیاه بیاید و باعث مشکلاتی در آن بشود. در این مقاله به بررسی بیماری ها و مشکلات مارانتا می‌پردازیم.

وجود زخم و لکه های قهوه ای روی برگ ها

لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگ، که به عنوان لکه برگ هلمینتواسپوریوم نیز شناخته می‌شود، یکی از شایع ترین بیماری ‌های گیاه مارانتا می‌باشد. اگر این بیماری به سرعت درمان نشود، می‌تواند کشنده باشد. این مشکل در اثر آبیاری بیش از حد ایجاد می‌شود و می توان با تنظیم میزان آب دهی باعث توقف و یا پدید آمدن این لکه ها شد. این لکه های زرد به سرعت گسترش می‌یابند و سرانجام از نظر ظاهری برنزه و قهوه ای رنگ می‌شوند. آنها همچنین ممکن است هاله های زرد کوچک داشته باشند.

متاسفانه زمانی که این لکه‌ ها بر روی برگ های گیاه مارانتا ایجاد می‌شود به سختی قابل درمان است. بهترین راه برای پیشگیری از این مشکل، آبیاری منظم است.

زخم برگ مارانتا

زرد شدن برگ ها

زرد شدن برگ یک مشکل شایع در گل مارانتا معمول است، این بیماری ناشی از استرس محیطی، بیماری قارچی یا ویروس ها است. کنه تار عنکبوتی نیز یکی از علل این زردی می‌باشد. غالباً زردی برگ ها ناشی از چیزی است که به راحتی قابل تنظیم است، مانند محل استقرار گیاه یا نوع کودی که استفاده می‌کنید. دلیل دیگری که می‌تواند باعث زرد شدن برگ های گیاه مارنتا شود کمبود آهن است که در صورت نرسیدن آهن به گیاه می‌ تواند باعث مرگ گیاه شود.

گاهی اوقات، برگهای زرد نشانه این است که گیاه شما در معرض نور زیاد خورشید قرار گرفته است. برای حل مشکل گیاه خود را به یک مکان جدید منتقل کنید یا برای کمک به فیلتر کردن نور، گیاه را پشت پرده قرار دهید. همچنین در مواردی مقادیر زیاد فسفات یا فلوراید، که گاهی اوقات در آب شیر یافت می‌شود، علت زرد شدن برگ ها است. این موارد می‌تواند نوک برگ های شما را بسوزاند. استفاده از آب تصفیه شده یا استفاده از آب شیر که ساعاتی در فضای آپارتمان بوده می‌تواند به کمک شما بیاید.

زرد شدن برگ مارانتا

قهوه ای شدن برگ ها

برگ های قهوه ای شده یا در حال فرسودگی ممکن است نشانگر این باشد که گیاه شما نور زیادی دریافت می‌کند. سعی کنید گیاه خود را به یک مکان جدید منتقل کنید. با این حال برگ های قهوه ای نیز می‌تواند در اثر کلر موجود در آب شیر ایجاد شود. از آب تصفیه شده استفاده کنید یا اجازه دهید آب شیر بیست و چهار ساعت قبل از استفاده در ظرفی درباز در محیط خانه بماند.

قهوه ای شدن برگ مارانتا

پیچ خوردگی و پژمردگی برگ ها

دلیل این بیماری این است که هوای محیط گیاه سرد است، گلدان را به محیط گرم تری منتقل کنید. این مشکل می‌تواند به دلیل آبیاری کم و یا رطوبت نسبی کم نیز باشد. رطوبت گیاه را بالا برده و در صورت نیاز آبیاری نمایید.

رنگ پریدگی برگ ها

نور کافی به گیاه شما نمی‌رسد، گلدان را جابجا کنید تا نور بیشتری به مارانتا برسد.

افتادگی و خمیدگی برگ ها

دلیل این بیماری ایتن است که دمای هوای محیط برای گیاه شما بسیار بالاست، هوای محیط را خنک‌تر کنید یا گیاه را جابجا کنید. غبارپاشی گیاه فراموش نگردد.

کنه عنکبوتی

گل مارانتا نیز ممکن است به آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی دچار شود، که متداول ترین آنها نیز کنه عنکبوتی است. کنه عنکبوتی در نزدیکی دم برگ ها و زیر برگ ها از شیره گیاه تغذیه می‌کند. کنه عنکبوتی از رطوبت متنفر است و خوشبختانه گیاه مارانتا به رطوبت مطلوبی نیاز دارد. به همین دلیل مرطوب نگه داشتن آن یکی از راه های مقابله با این کنه سمج است.

مشاهده کنه عنکبوتی با چشم غیر مسلح دشوار است اما می‌توانید تارهای آن را بر رو و زیر برگ ها پیدا کنید. برای رهایی از دست این آفت می‌توانید از آفت کش های خانگی و شیمیایی موجود در بازار استفاده کنید.

کنه عنکبوتی

شپشک آردآلود

یکی دیگر از عوامل استرس زا برای صاحبان گیاه مارانتا و بقیه گیاهان، شپشک آرد آلود است. این آفت آردی سفید رنگ شبیه به پنبه روی برگهای گیاه ایجاد می‌کند و علت لوله شدن برگ گیاه مارانتا هستند. شپشک آرد آلود از شیره گیاه شما تغذیه کرده و یکی از مضر ترین آفات برای گیاه شما است.

اگر آثاری از آرد سفید رنگ بر روی گیاه خود مشاهده کردید برای رفع مشکل ابتدا گیاه را از سایر گیاهان خود جدا کنید و به سرعت اقدام به پاکسازی آردهای شپشک کنید. سپس می‌توانید از یک سم خانگی مانند آب ، صابون یا آفت کش های شیمیایی استفاده کنید، این کار را تا از بین رفتن کامل آفت هر سه روز یک بار تکرار کنید.

شپشک آرد آلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *