گل لیندا به نخل دم اسبی مشهور بوده و بومی جنوب غرب آمریکاست و به زندگی بیابانی عادت داره. برگ های گل لیندا باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم، مجنون و آویزان و فنری است. حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست. برای آشنایی با این گیاه به مقاله لیندا مراجعه کنید. همانند هر گیاه دیگری، لیندا نیز دچار بیماری ها و مشکلاتی می باشد. با ما همراه باشید تا با بیماری های لیندا و روش درمان آن آشنا شویم.

زرد شدن نوک برگ ها

این بیماری به دلیل کمبود عناصر مغذی در خاک است. بهتر است گیاه را ماهی یک بار با کود مناسب تغذیه کنید.

چروکیده شدن پیاز گل

یکی از مشکلات لیندا جمع شدن و خشک شدن ساقه و پیاز پافیلی به دلیل کمبود رطوبت است. برای رفع آن آبیاری منظم و به میزان کافی انجام دهید و رطوبت کافی را برای گیاه فراهم کنید.

شکننده شدن برگ ها

گاهی اوقات به دلیل نور ناکافی و کمبود مواد مغذی، برگ ها ضعیف و شکننده خواهند شد.

ول شدن برگ ها

در کل برگ های لیندا رو به پایین هستند، اما اگر سر به زیر بودن آن ها به دلیل پژمرده شدن آن ها اتفاق افتاده، نشان دهنده ی نور ناکافی است.

کم بودن رشد برگ ها

هرچه گلدان برای گیاه تنگ تر باشد رشد بهتری خواهد داشت. برای تقویت گیاه خاک سطح گلدان را عوض کنید و با کوددهی گیاه را تقویت کنید.

قهوه ای شدن لبه برگ ها

علت قهوه ای شدن نوک و لبه برگ گیاه، سن و رطوبت خیلی کم می باشد. برای رفع این مشکل هنگام قهوه ای شدن، نوک گیاه را قطع کنید و برای جلوگیری از این اتفاق در آینده، رطوبت گیاه را افزایش دهید.

پژمرده شدن برگ ها

اگر برگ های لیندا خیس شد باید هر چه سریع تر آنها را خشک کنید. در صورت خشک نکردن اگر بیشتر برگ ها پژمرده شدند، آن ها را از بدنه گیاه جدا کنید و تا زمان جوانه زدن گیاه صبر کنید تا وضعیت گیاه در شرایط عادی قرار گیرد، در غیر اینصورت گیاه خود را از دست داده اید.

وجود حشرات ریز قهوه ای روی برگ ها

حشرات پولکی موردی آزار دهنده در گیاه هستند که باعث ترشح غیر طبیعی آب از برگ گیاه شده و در عملکرد طبیعی گیاه تداخل ایجاد می کند. به دنبال این حشرات قهوه ای باشید که بر روی برگ های گیاه ظاهر می شوند. برای از بین بردن و کشتن آن ها لازم است دستمالی پشمی را در الکل خیسانده و پولک موجود در گیاه را مالش دهید تا از برگ آن خارج شود.

وجود موجودات سفید پنبه ای روی برگ ها

یکی دیگر از آفات و عامل بیماری این گیاه شپشک آرد آلود است که بیضی شکل بوده و اطراف بدنشان چندین جفت رشته های کوچک سفید رنگ مومی وجود دارد. ازبین بردن آن ها مانند حشرات پولکی است اما لازم نیست از مواد شیمیایی خشن و الکل استفاده کنید، زیرا با آب نیز از بین می روند.

وجود لکه های قرمز روی برگ ها

لکه های قرمز مهمترین آفتی است که زندگی گیاه را تهدید می کند. در صورت مشاهده سریع لکه های قرمز بر روی برگ و ساقه، برای حل مشکل توسط یک دستمال آنها را بردارید تا از پیشروی آنها جلوگیری کنید . هرگز برگهای لیندا را آب پاشی نکنید. اما برای برداشتن لکه ها ی زیاد، در یک لیتر آب، دو سه قطره مایع ظرفشویی ریخته و روی قسمت های قرمز رنگ اسپری کنید و فورا برگ ها را خشک نمائید. در حین خشک کردن کنه ها از بدنه گل جدا می شوند. این لکه های قرمز آسیبی به سلامت بدن شما نمی زند.

پوسیدگی ریشه

مهمترین بیماری گیاه لیندا، پوسیدگی ریشه است که خود ما دلیل اصلی ایجاد آن می باشیم. ریشه های گیاه لیندا علاوه بر آب به هوا نیز نیاز دارند. آبیاری هر روز گیاه موجب پوسیده شدن ریشه ها می شود. بنابراین تا خشک شدن کامل سطح خاک ، گیاه را آبیاری نکنید.

وجود لکه های قهوه ای زیر برگ ها

وجود آفت دلیل لکه های قهوه ای می باشد. برای رفع مشکل هر ماه یک بار توسط سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند، لکه ها را می توانید با پنبه اغشته به محلول سم نیز مسموم کنید.

خشک شدن و ریختن برگ ها

گرمای زیاد هوا موجب خشک شدن برگ ها می شود. برای رفع این بیماری گلدان را به مکانی با دمای خنک انتقال دهید و غبارپاشی را فراموش نکنید.

وجود لکه های سوختگی روی برگ ها

غبارپاشی در آفتاب دلیل اصلی این بیماری است. برای حل مشکل غبارپاشی را در سایه انجام دهید. اگر تمامی این شرایط را در نظر گرفته اید پس به عنوان آخرین راهکار گلدان گیاه را عوض کنید و روال تغذیه گیاه را افزایش دهید لازم نیست دوز تغذیه گیاه را افزایش دهید بلکه کافی است این کار را بیشتر تکرار کنید.

پژمردگی و خستگی گیاه

یا نور کافی نیست که گلدان را به محل روشن تری منتقل کنید و یا اینکه تغذیه مصنوعی به تاخیر افتاده است، برای حل مشکل گیاه را طبق دستور تغذیه کنید.

زرد شدن و ریختن برگ ها

دلیل این بیماری این است که ابیاری بیش از اندازه انجام شده است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،زهکش را بازدید کنید، زیر گلدانی فاقد اب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *