بیماری های فیتونیا

فیتونیا گیاهی آپارتمانی و از گیاهان مناطق گرمسیری است و ساقه آن پوشیده از کرک و برگ‌ها تخم مرغی شکل و به رنگ سبز معمولی با رگبرگ‌های سفید یا ارغوانی ، صورتی یا قرمز می‌باشد که به برگ یک حالت مشبک می‌دهد. شاخه‌های گیاه گسترده و زیبا هستند. برای بررسی و مطالعه کامل در مورد این گیاه به مقاله فیتونیا مراجعه کنید. همانند هر گیاه دیگری، برای فیتونیا نیز مشکلات و بیماری هایی اتفاق می افتد. با ما همراه باشبد تا با مشکلات و بیماری های این گیاه آشنا شوید.

پژمردگی حاشیه برگ ها

هوا خیلی خشک است، برای رفع این مشکل غبارپاشی را شروع کنید یا مقداری سنگ‌ریزه در زیر گلدانی بریزید و آب به آن اضافه کنید. مواظب باشید ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.

پژمردگی فیتونیا

وجود لکه های سوخته روی برگ ها

علت این بیماری برای فیتونیا استفاده از مواد براق کننده شیمیایی و یا غبارپاشی در آفتاب است. از مواد براق کننده استفاده نکنید و گیاه را در آفتاب مه پاشی نکنید.

سوختگی برگ فیتونیا

ریزش برگ ها

هوا سرد است، برای رفع مشکل گلدان را به محل گرم‌تری انتقال دهید. تشنگی مفرط هم عامل دیگر این بیماری است که باید گیاه را آبیاری کنید.

ریز بودن برگ های جدید

نور کافی نیست، گیاه فیتونیا را به محل روشن‌تر منتقل کنید.

ریز بودن برگ فیتونیا

وجود حشرات سفید پنبه ای روی برگ ها

شپشک آردآلود عامل این بیماری برای گیاه فیتونیا است. شپشک از شیره گیاه تغذیه کرده و روی برگ لکه‌ های زرد رنگ ایجاد می‌کند. برگ‌ها زرد و خشکیده شده و می‌ریزند. این آفت ماده چسبناکی به نام عسلک تولید می‌کند که موجب چسبندگی سطح برگ می‌شود. برای رفع مشکل با پنیه آغشته به کمی الکل یا مایع صابون حشرات را بردارید، و یا با سم حشره کش مناسب هر دو هفته یکبار تا رفع علائم سمپاشی کنید.

زرد شدن برگ های پایینی

آبیاری زیاد است و خاک گلدان باتلاقی شده است. سوراخ ته گلدان را بازدید و با یک سیم باریک با ملایمت مجرای خروجی زهکش را باز کنید که بسته نشده باشد. اجازه دهید سطح خاک خشک شود، سپس آبیاری را شروع کنید.

زرد شدن برگ فیتونیا

زرد شدن ساقه و پوسیدگی ریشه

علت این بیماری برای فیتونیا آبیاری زیاد است. برای آبیاری مجدد اجازه بدهید سطح خاک گلدان بین دو آبیاری خشک شود، سپس اقدام به آبیاری مجدد کنید. آب زیرگلدانی را بعد از هر بار آبیاری خالی کنید.

زرد شدن و وجود تار عنکبوت در پشت برگ ها

خسارت کنه تار عنکبوتی است. کنه شیره گیاه را می‌مکد و موجب زرد شدن برگ و ریزش آن و بستن تار عنکبوت در قسمت زیرین برگ می‌شود. برای رفع مشکل از سموم کنه کش استفاده کنید و رطوبت را افزایش دهید.

چروکیدگی و آویزان شدن برگ ها

این بیماری گیاه فیتونیا به خاطر رطوبت کم محیط و خشکی هوا است. در این گونه مواقع گلدان را با یک نایلون شفاف کاور کنید، آبیاری را منظم کنید، هر از گاهی گوشه کاور را باز بگذارید تا هوا رد و بدل شود. بعد از چند روز دوباره برگ‌ها به حالت طبیعی خودش برمی‌گردد.

آویزان شدن فیتونیا

لکه برگی

نوعی بیماری قارچی است که به خاطر شرایط نامساعد نگهداری، عدم تهویه مناسب، زهکش نامناسب، خیس شدن برگ‌ها حین آبیاری از عوامل ایجاد آن است. برای جلوگیری از ابتلا به بیماری قارچی شرایط نگهداری را مساعد کرده و تهویه مناسب و آبیاری منظم و ممانعت از خیس شدن برگ و غرقاب کردن دائم خاک توصیه می‌شود. حذف برگ آلوده و استفاده از سموم قارچکش برای مقابله با بیماری نیز توصیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *