شفلرا گیاهی همیشه سبز با برگ هایی چرمی و روشن است که یکی از مهمترین ویژگی های آن می‌باشد. این گیاه به صورت سبز و هم به صورت ابلق در طبیعت وجود دارد و گیاهی مناسب برای نگهداری در فضای خانه و آپارتمان می‌باشد. برای مطالعه بیشتر در مورد این گیاه به مقاله شفلرا مراجعه کنید. نگهداری شفلرا نسبتا آسان است و کمتر به بیماری دچار می‌شود. اما در اینجا با مهمترین بیماری های شفلرا و روش درمان آنها آشنا می شویم.

پوسیدگی ریشه

اگرچه شفلرا بسیار قوی است و معمولاً خیلی مستعد بیماری نیست، اما می‌تواند به پوسیدگی ریشه مبتلا شود. این مشکل یک عفونت قارچی است که از رطوبت و آبیاری بیش از حد ناشی می‌شود و در بدترین حالت می‌تواند منجر به مرگ گیاه شود. علائم پوسیدگی ریشه می‌تواند مانند برگهای زرد، بوی فاسد شده از خاک، خاک مرطوب و همچنین نرم شدن ریشه ها و پیدا شدن شاخه های سیاه باشد. در صورتیکه متوجه شدید ریشه گیاه شما پوسیده است باید به سرعت وارد عمل شده و گیاهتان را نجات دهید. ابتدا گیاه را از گلدان بیرون بیاورید، سپس تمام خاک، ریشه های فاسد و بقیه اجزای پوسیده را جدا کرده و سپس در گلدان و خاکی جدید قرار دهید.

وجود نقاط کوچک قهوه ای و عسلک مانند روی برگ و ساقه

برای درمان عسلک شفلرا و لکه های قهوه ای می‌توانید برگ ها و نقاط آلوده را با صابون و مقداری الکل شست و شو بدهید تا گیاه شما به صورت قبل برگردد.

عسلک شفلرا

از بین رفتن رنگ ابلق برگ ها

این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که نور کافی به گیاه نرسد و این باعث از بین رفتن رنگ زرد روی برگ های شفلرا می شود.

پژمردگی و افتادگی برگ ها

این بیماری زمانی می‌افتد که آبرسانی به شفلرا به مقدار کافی نبوده است و به اصطلاح گیاه تشنه است. همچنین غبار پاشی روزانه گیاه را فراموش نکنید. برای رفع این مشکل نیز می‌توانید گلدان را به مدت ۱۰ دقیقه در ظرف آبی قرار دهید تا ریشه ها آب مورد نیاز خود را از قسمت زهکش گلدان جذب کنند.

پژمردگی شفلرا

رشد قارچ در گلدان

به علت رطوبت بالای هوا و جریان نداشتن هوا در اطراف گلدان شفلرای شما امکان رویش قارچ در گلدان فراهم می‌شود. برای رفع این مشکل در اسرع وقت قارچ را از گلدان جدا کنید و از قارچ کش ها استفاده کنید.

سوختگی برگ ها

سوخنگی برگ های شفلرا به دلیل تابش نور شدید و مستقیم خورشید است. در اینصورت باید گیاه را به مکانی با نور کمتر منتقل کنید تا از نور غیر مستقیم آفتاب استفاده کند. شفلرا در سایه نیز تا حدودی می‌تواند به رشد خود ادامه دهد.

سوختگی برگ شفلرا

وجود تار عنکبوت زیر برگ ها

کنه های مختلف و کنه عنکبوتی بزرگترین دشمنان شفلرا می‌باشند. این کنه ها باعث می‌شوند تا سطح زیرین برگ به صورت آردی و یا تار عنکبوتی بشود. به طور معمول علت پیدا شدن این کنه ها ، کم آبی شفلرا است. شما می‌توانید با استفاده از ساخت سموم خانگی مانند محلول رقیق آب و صابون و اسپری نمودن آن به صورت روزانه بر روی گیاه این کنه ها را از بین برده و نسبت به رفع این بیماری اقدام کنید. همچنین با استفاده از آفت کش ها و کنه کش ها می‌توانید کنه یا شپشک شفلرا را از بین ببرید.

وجود لکه و تو رفتگی در قسمت زیرین برگ ها

آلوده شدن گیاه به تریپس در هوای گرم و خشک اتفاق می‌افتد. این آفت باعث ایجاد لکه و فرورفتگی در قسمت زیرین برگ می‌شود. با استفاده از آفت کش ها به سادگی می‌توانید از شر این آفت و مشکل رها شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *