نخل شامادورا از بهترین نخل های آپارتمانی است و به دلیل نگهداری آسان، سازگاری با نور کم و قدرت بالا در تصفیه هوا محبوبیت بالایی دارد. این گیاه زیبا به مراقبت کمی نیاز دارد و در صورت مناسب بودن همه شرایط کمتر به بیماری دچار می‌شود. برای بررسی دقیق تر این گیاه به مقاله شامادورا مراجعه فرمایید. در این مقاله با ما همراه باشید تا با مشکلات و بیماری های شامادورا و راه درمان هریک از آنها آشنا شوید.

وجود دانه های ریز سیاه روی ساقه

وجود نقاط ریز رنگی بر روی ساقه همیشه خبر از وجود آفت یا قارچ نمی‌دهد و بیشتر نخل های شامادورا این دانه ها را بر روی ساقه خود دارند. در مواردی که این نقاط در حال گسترش باشند بهتر است از سموم آفت کش و یا قارچ کش ها استفاده کنید و به اندازه یک قاشق چایخوری در ۱ لیتر آب حل کنید و در زمان آبیاری به گیاه بدهید. بعد از ۷ روز این کار را تکرار کنید و تا زمان متوقف شدن بیماری و از بین رفتن دانه ها سمپاشی را ادامه دهید.

دانه های سیاه شامادورا

زرد شدن برگ ها

زرد شدن برگه ای نخل شامادورا می‌تواند به دلیل آبیاری زیاد، کمبود نور یا هوای گرم اتفاق بیافتد. شامادورا گیاهی سازگار با نور کم و سایه است اما قرار دادن طولانی مدت آن در جای تاریک می‌تواند سبب از بین رفتن رنگ زیبای برگ ها شود. آبیاری زیاد در شامادورا نیز سبب غرقاب شدن ریشه و از بین رفتن آن می‌شود که این مشکل با زرد شدن و سیاه شدن برگها خود را نشان می‌دهد. برای درمان این مشکلات در ابتدا باید شرایط را بررسی کنید و علت را شناسایی کنید تا روش درمان درست را روی آن پیاده کنید.

زرد شدن برگ شامادورا

خشک شدن برگ ها

خشک شدن برگ ها می‌تواند ناشی از رطوبت کم، آبیاری کم و خشکی کشیدن گیاه باشد. شامادورا به رطوبت و آبیاری زیادی نیاز ندارد و رطوبت متوسط اتاق برای آن کافی است اما در صورتی که مکان نگهداری آن در جای بسیار خشک واقع شده باشد باید آبیاری را بیشتر کنید و رطوبت آن را افزایش دهید.

خشک شدن برگ شامادورا

باز نشدن برگ های جدید

کمبود مواد مغذی خاک برای رساندن به ریشه و کوچک بودن گلدان و نبود فضای کافی برای گسترش ریشه از دلایل عمده باز نشدن برگ های جدید است. شامادورا سیستم ریشه ای ضعیفی دارد و باید با کوددهی آن را تقویت کنید و بعد از بیرون زدن ریشه ها از انتهای گلدان، گلدان فعلی را با یک سایز بزرگتر تعویض نمایید.

روشن شدن رنگ برگ ها

آبیاری زیاد، کمبود مواد مغذی و نور کم از دلایل این مشکلات است. بهتر است گیاه را با کودهای مخصوص تقویت کنید و آن را در مکانی با نور غیر مستقیم قرار دهید تا نور بیشتری دریافت کند.

رنگ قهوه ای و سوختگی در نوک برگ ها

رطوبت کم و نور زیاد و مستقیم می‌تواند سبب قهوه ای شدن نوک برگ های شامادورا شود. رطوبت به معنی آبیاری نیست و برای تامین آن باید از راه های افزایش رطوبت گیاهان مانند غبار پاشی، ساخت جزیره و قرار دادن یک ظرف آب کنار گیاه استفاده کنید.

قهوه ای شدن نوک برگ شامادورا

وجود تار عنکبوت در سطح زیرین برگ ها

آفت کنه قرمز می‌تواند سبب بروز این مشکل روی برگ ها شود. می‌توانید با اسپری آبپاش با شدن روی برگها و تار عنکبوت ها را اسپری کنید تا کاهش یابند. برای از بین بردن این آفت و مشکلات طبق دستور سموم آفت کش عمل کنید.

زخم های سفید روی برگ ها

این زخم ها در واقع شپشک آرد آلود است که از جمله آفات و بیماری های نخل شامادورا است و در فصول گرم بیشتر نمایان می‌شود. برای از بین بردن و یا کاهش این آفت در ابعاد کوچک می‌توانید از محلول رقیق مایع ظرفشویی و آب استفاده کرده و روی شپشک ها اسپری کنید و سپس با دستمال پاک کنید. همچنین استفاده از پنبه ی آغشته به آب و صابون و کشیدن آن به برگ هم میتواند در کاهش آفات موثر باشد. در صورتی که تعداد شپشک ها زیاد باشد بهتر است از سموم آفت کش طبق دستور استفاده کنید.

شپشک آردآلود شامادورا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *