سینگونیوم یکی از گیاهان آپارتمانی است که با وجود ظاهر خاص و زیبایش از مقاومت بالایی هم برخوردار می باشد. این گیاه می تواند به سرعت رشد کند و به محیط اطرافش زیبایی ببخشد. برای مطالعه بیشتر در مورد این گیاه به مقاله سینگونیوم مراجعه کنید. در این مقاله با بیماری های سینگونیوم و همچنین روش درمان و حل آن ها آشنا می شویم.

رنگ پریدگی و روشن شدن برگ ها

شرایط بسیار کم نور روی رشد گیاه سنگونیوم اثر منفی دارد. کمبود نور باعث مشکلات زیادی می‌شود. از جمله این که برگ ها رنگ پریده و روشن شده و فاصله آن ها از هم بیشتر می‌شود. اگر هر کدام از این علائم را در گیاه مشاهده کردید باید آرام آرام آن را به محیطی روشن‌تر منتقل کنید. بهتر است گیاه را به صورت ناگهانی در نور شدید قرار ندهید. این کار می‌تواند باعث سوختن برگ های آن شود.

قهوه ای و شکننده شدن برگ ها

مشاهده لکه قهوه ای روی برگ سینگونیوم می‌تواند ناشی از گرمای زیاد و خشکی محیط باشد. برای رفع این مشکل و بیماری لازم است رطوبت اطراف گیاه را بالا ببرید و گلدان را در مکان خنک‌تری بگذارید. برای بالا بردن رطوبت می‌توانید گیاه را غبارپاشی کنید. کمتر کردن فواصل آبیاری هم می‌تواند کمک کننده باشد.

قهوه ای شدن برگ سینگونیوم

قهوه ای شدن حاشیه برگ ها

قهوه ای شدن حاشیه برگ ها که با لوله شدن و پژمردگی همراه شود، عموما از آبیاری نامناسب است. در واقع هم آبیاری زیاد و هم آبیاری کم می‌تواند علت این مسئله باشد. برای رفع مشکل و بیماری باید ابتدا علت را ریشه یابی کنید. اگر گیاهتان تشنه مانده است فورا آن را آبیاری کنید و آبیاری را منظم انجام دهید. اگر مشکل آبیاری زیاد است باید قبل از آبیاری از خشک بودن خاک گیاه اطمینان حاصل کنید.

زرد شدن برگ ها

علت زرد شدن گیاه سینگونیوم عموما آبیاری ناکافی است. البته آبیاری زیاد و باتلاقی شدن خاک هم می‌تواند باعث این مشکل شود. تشخیص آبیاری درست کار راحتی است. کافیست انگشت خود را مقداری در خاک فرو کنید. اگر خاک خشک باشد یعنی گیاه به آبیاری نیاز دارد. اگر خاک خیس و باتلاقی باشد یعنی رطوبت در خاک مانده است. اگر  آبیاری مناسب است، علت زرد شدن گیاه سینگونیوم احتمالا از کمبود مواد مغذی به خصوص نیتروژن ناشی می‌شود.

زرد شدن برگ سینگونیوم

رنگ پریدگی برگ ها

رنگ پریده شدن برگ ها می‌تواند دو علت داشته باشد: نور زیاد و کمبود مواد مغذی. به خصوص اگر برگ ها رنگ پریده و شفاف هستند احتمالا تغذیه گیاه ناکافی بوده است. برای تقویت گیاه می‌توانید از کود سه بیست طبق دستور استفاده کنید. کوچک بودن برگ ها هم می‌تواند ناشی از همین کمبود تغذیه باشد که با کود جبران می‌شود.

کاهش و توقف رشد گیاه

کم شدن رشد گیاه در فصل پاییز و زمستان امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما اگر این توقف در فصول رشد اتفاق بیافتد نشان دهنده وجود مشکل است. ابتدا باید مطمئن شوید که شرایط گیاه مناسب است و مراقبت خوبی دارد. در صورت وجود مواد مغذی در خاک و بودن نور کافی، گیاه به رشد خود ادامه می‌دهد.

زرد شدن و تار عنکبوتی شدن سطح زیرین برگ ها

در صورت مشاهده این علائم گیاه شما به کنه قرمز دچار شده است. یکی از شرایطی که گیاه را مستعد حمله کنه ها می‌کند، کمبود رطوبت است. در صورت بروز این مشکل و بیماری باید به سرعت اقدام کنید و این آفات را از بین ببرید. کنه ها از شیره گیاه تغذیه می‌کنند و باعث ضعف و در نهایت مرگ گیاه می‌شوند. این کنه ها می‌توانند به بقیه گیاهان آپارتمانی شما هم منتقل شده و آن ها را نیز بیمار کنند. اسپری کردن محلول صابونی به گیاه و یا استفاده از سم کنه کش برای مقابله با این آفات لازم است.

تار عنکبوت برگ سینگونیوم

پرپشت نشدن گیاه

سینگونیوم به هرس مداوم نیاز دارد. وگرنه ساقه ها به سرعت رشد کرده و دراز می‌شوند. هرس کردن برای پرپشت شدن سینگونیوم لازم و ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *