سرخس گیاهی بسیار زیبا و مناسب برای نگهداری در منزل است. اگر تصمیم به نگهداری این گیاه دارید و یا یکی از آن ها را در منزل دارید، می توانید در مقاله سرخس به طور کامل با این گیاه آشنا شوید. همچنین بهتر است با بیماری های سرخس و علت آن ها آشنا شوید.

زرد شدن و ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ها

علت ایجاد این بیماری که با توقف رشد گیاه هم همراه است، هوای بسیار خشک محیط است. برای رفع این مشکل می توانید رطوبت محیط را به کمک آب پاشی بالا ببرید و یا زیر گلدانی بزرگی در زیر گیاه قرار دهید و ریگ درشت داخل آن بریزید و سپس تا سطح سنگ ریزه ها را از آب پر کنید و گلدان را بر روی آن قرار دهید. این کار موجب تامین رطوبت مورد نیاز گیاه می شود.

رنگ پریدگی برگ ها

دلیل ایجاد این مشکل زیاد بودن نور محیط است. گیاه را به مکانی منتقل کنید که در سایه ی بیشتری قرار داشته باشد.

زرد شدن و ریزش برگ ها

هوای گرم و آبیاری نامنظم می توانند از دلایل ایجاد این بیماری باشند. برای رفع این مشکل آبیاری را منظم کرده و محیط را با غبار پاشی خنک تر کنید.

بی رنگ شدن و توقف یا کندی رشد گیاه

این مشکل به این دلیل ایجاد می شود که مواد مغذی مورد نیاز گیاه به آن نم یرسد. برای رفع آن طبق دستور اقدام به کوددهی کنید.

خشک شدن برگ ها

علت خشک شدن گیاه سرخس خشکی خاک و هواست و را حل این مشکل آبیاری خوب و مناسب و تامین رطوبت مورد نیاز گیاه به خصوص در فصل تابستان است.

وجود موجودات سفید پنبه ای روی برگ ها

این آفت موجب ایجاد لکه های پنبه ای سفید رنگ بر روی برگ ها و ساقه گیاه می شود. این آفات از شیره گیاه تغذیه کرده و موجب از بین رفتن آن می شوند. برای حل این مشکل باید با سموم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید. همچنین استفاده از پنبه ی آغشته به آب و صابون و پاک کردن آفت ها از گیاه به کمک آن می تواند در کاهش آفات موثر باشد.

شپشک سرخس

لکه های برجسته قهوه ای روی برگ ها

عامل این بیماری شپشک سپردار کروی است. نشانه این بیماری وجود لکه های سپر دار نیمه کروی و برجسته به رنگ قهوه ای بر روی برگ های گیاه است. برای حل این مشکل با سموم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید.

حالت تار عنکبوتی زیر برگ ها

آفتی به نام کنه قرمز باعث تار عنکبوتی شدن زیر برگ ها و ایجاد لکه های بسیار ریز سفید یا زرد بر روی برگ ها می شود. برای حل این مشکل باید با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید. لازم به ذکر است که علت ایجاد انواع این آفات کمبود رطوبت است و همچنین زیاد بودن رطوبت نیز موجب ایجاد انواع بیماری های قارچی و پوسیدگی ریشه می شود.

مسموم شدن گیاه در اثر نیتروژن

مصرف بیش از اندازه کودهای ازته (نیتراته) باعث ایجاد یک نوع سمیت در سرخس می شود که موجب بد شکل شدن برگ ها و ایجاد پارگی هایی در آنها می شود. در این شرایط برگ ها رشد طبیعی نداشته و حتی نسبت به زمانی که کمبود نیتروژن دارند، رشد کمتری می کنند.

وجود لکه های خاکستری روی گیاه

لکه هایی به رنگ خاکستری متمایل به سیاه و به شکل و اندازه های متفاوت بر روی قسمت های مختلف تشکیل می شود. بر روی نقاط آلوده برگ پس از مدتی اندام های بارده غیرجنسی قارچ (اسپوردوکیوم) تشکیل شده که با پراکنش اسپورهای حاصل باعث آلودگی مجدد برگها می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *