سانسوریا گیاهی زیبا و دکوراتیو با نگهداری آسان است که برای مکان های با نور کم بسیار مناسب است. برای آشنایی با این گیاه به مقاله سانسوریا مراجعه کنید. این گیاه مقاوم سازگاری بالایی دارد و به ندرت دچار مشکل می‌شود. در این مقاله با ما باشید تا با بیماری های سانسوریا و درمان آنها آشنا شوید.

زرد و کم رنگ شدن برگ ها

زرد شدن برگ سانسوریا می‌تواند به دلیل کافی نبودن نور محیط و از بین رفتن مواد مغذی خاک باشد. برای رفع این مشکل گیاه را به مکان پر نور تری با نور غیر مستقیم منتقل کنید و از تقویت کننده و کود های مناسب طبق دستور استفاده کنید.

زرد شدن برگ سانسوریا

خشک شدن نوک برگ ها

این بیماری یعنی خشک شدن برگ های سانسوریا می‌تواند سه دلیل عمده داشته باشد: علت اول این است که گیاه تشنه است و آبیاری به اندازه کافی صورت نمی‌گیرد بهتر است آبیاری خود را منظم کنید و هر وقت رویه خاک به اندازه یک بند انگشت خشک شد، گیاه را کاملا سیراب کنید. علت دوم این است که دمای بالای محیط باعث می‌شود حاشیه و نوک برگ ها خشک شود. توصیه می‌شود هر چند وقت یکبار به اطراف گیاه آب اسپری کنید و یا یک ظرف آب در اطراف گیاه قرار دهید تا با تبخیر سطحی آب رطوبت گیاه تامین گردد و دمای متعادل و مناسب گیاه سانسوریا فراهم شود. علت سوم این اسن که باید توجه کنید که گیاه سانسوریا به کم نوری مقاوم است و نور بیش از حد می‌تواند به گیاه آسیب وارد نماید در این صورت حاشیه و نوک برگ های سانسوریا خشک می‌گردد. توصیه ما این است که گیاه را به یک مکان با نور متعادل منتقل کنید تا از خشک شدن برگ های سانسوریا جلوگیری کنید.

خشک شدن برگ سانسوریا

پاجوش نزدن گیاه

از دلایل مهم پاجوش نزدن سانسوریا، بزرگ بودن گلدان و کمبود مواد مغذی خاک است. برای داشتن پاجوش، بهتر است از گلدان کوچک متناسب با سایز گیاه استفاده کنید.

سیاه و آبکی شدن برگ ها

علت اصلی سیاه و آبکی شدن برگ های سانسوریا، سرما یا گرمای بیش از حد است. سیاه شدن برگها و جدا شدن آنها از پیاز گیاه، خم شدن قسمت بالایی برگها و ایجاد حالت پختگی در گیاه به دلیل گرمای بیش از حد است. برای رفع این بیماری توصیه می‌شود گیاه را در زمستان در کنار پنجره یا درب بالکن و یا درب ورودی قرار ندهید و به جایی با دمای متعادل منتقل کنید. اگر گیاه در فضایی با دمای بالا قرار دارد، درب پنجره ها را باز کنید تا تهویه صورت گیرد و هوا خنک تر شود.

پوسیدگی برگ های نزدیک خاک

دلیل این مشکل این است که خاک باتلاقی شده است، آب زیر گلدانی را خارج کرده و اجازه دهید خاک سطح گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود. آبیاری بعدی را با میزان کمتری انجام دهید و از باز بودن زهکش مطمئن شوید.

نرم شدن و آبکی شدن و ریختن برگ های جدید

آبکی و نرم شدن برگ های سانسوریا به علت آبیاری زیاد گیاه و یا کوددهی بیش از حد است. برای مورد اول آبیاری را متوقف کنید و فقط در هنگامی که رویه خاک به اندازه یک بند انگشت خشک شد اقدام به آبیاری کنید. برای مورد دوم اگر در تابستان هستید زمان بین هر دو کود دهی را طولانی تر کنید و اگر در زمستان هستید می‌توانید کود دهی را متوقف کنید. در این صورت بعد از مدتی برگ هاس سانسوریا سفت می‌شود و گیاه سلامتی خود را به دست می آورد.

وجود لکه های قهوه ای در حاشیه برگ ها

نزدیک بودن گیاه به منبع گرمایی و بالا بودن دمای محیط می‌تواند دلیل به وجود آمدن این مشکل و بیماری باشد. توصیه می‌شود گیاه را به جای خنک تری منتقل کنید تا این مشکل برطرف گردد. اجازه ندهید که تغییرات زیاد و ناگهانی به گیاه سانسوریا شما شوک وارد کند چرا که ممکن است گیاه ضعیف شده و بعد از چندین شوک کاملا ازبین رود.

لوله ای شدن برگ ها

گیاه سانسوریا یک گیاه متعادل است، یعنی دوستدار دما، نور و رطوبت متوسط است. اگر متوجه شدید که برگ های گیاه شما لوله شده است، شرایط گیاه را بررسی کنید و آن را در جای مناسبی قرار دهید. بهترین دما برای سانسوریا یازه ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی گراد است و از قرار دادن آن در کنار شوفاژ و یا وسابل سرمایشی خودداری کنید. در صورتی که سانسوریا را در فضای بیرون مانند تراس نگهداری می‌کنید حتما آن را به درون خانه بیاورید و در معرض نور غیر مستقیم قرار دهید. رطوبت کم یا زیاد نیز سبب لوله شدن برگ های سانسوریا می‌شود. توصیه ما قرار دادن یک تشت آب در کنار گلدان سانسوریا است تا با تبخیر آن هم دمای محیط متعادل گردد و هم رطوبت گیاه تامین شود.

لوله شدن برگ سانسوریا

نازک و باریک شدن برگ ها

نازک شدن سانسوریا می‌تواند عوامل محیطی متعددی داشته باشد. گیاه به شرایط محیط خود واکنش نشان می‌دهد و با جمع کردن و نازک کردن برگ ها شما را از وضعیت خود باخبر می‌سازد. برای حل این مشکل عوامل محیطی گیاه را بررسی کنید و آن را در جایی با شرایط ایده آل قرار دهید تا سلامت خود را بازیابد.

خم شدن برگ ها

کج شدن و خم شدن سانسوریا چهار دلیل عمده دارد: دلیل اول این است که گیاه در عمق مناسب کاشته نشده است و پیاز نمی‌تواند خود را نگه دارد. برای حل این مشکل گیاه را در عمق کافی بکارید تا سانسوریا بتواند برگ های خود را صاف نگه دارد.

دلیل دوم این است که کوددهی بیش از حد نیز سبب خم شدن سانسوریا می‌شود. برای حل این مشکل فواصل بین دو کود دهی را افزایش دهید. سانسوریا به کود زیادی نیاز ندارد و تنها در فصول رشد برای رشد بهتر آن را تقویت کنید.

دلیل سوم این است که ممکن است به علت سرمای محیط باشد و باید گیاه سانسوریا را به محیط گرم تری منتقل کنید.

دلیل چهارم آبیاری بی از حد است. از آبیاری بیش از حد گیاه سانسوریا خود داری کنید. سانسوریا به کم آبی مقاوم است و نسبت به آبیاری زیاد واکنش منفی نشان می‌دهد و ممکن است باعث نابودی آن شود.

خم شدن برگ سانسوریا

بی حال شدن گیاه

بی حال شدن سانسوریا می‌تواند سه دلیل داشته باشد، آبیاری بیش از حد، گرمای بیش از حد و کود دهی زیاد.

وجود لکه های سیاه و قهوه ای برگ ها و پوسیدگی ریشه

پوسیدگی ریشه و شل شدن برگ ها از جمله بیماری های قارچی سانسوریا است که در اثر آبیاری بیش از حد ایجاد می‌شود و از علایم آن ایجاد لکه های سیاه و قهوه ای بر روی برگ ها و آبدار شدن و خم شدن آنها است. برای درمان این بیماری گیاه را از خاک در آورده و برگ ها و ریشه های آلوده را جدا کنید و مجددا آن را بکارید و خاک و زهکش را حتما بررسی کنید تا راه عبور آب باز باشد و برای جلو گیری از انتقال بیماری به بقیه قسمت های گیاه سعی کنید هنگام آبیاری برگ‌ها خیس نشوند و بین دو آبیاری توجه کنید که سطح خاک حتما خشک شود.

پوسیدگی ریشه سانسوریا

وجود زخم های آب دار قرمز و قهوه ای روی برگ ها

از دیگر مشکلات و بیماری های سانسوریا لکه برگی قارچی است و زخم‌های آبدار قرمز قهوه‌ای بر روی برگ‌های جوان بوجود می‌آورد وحاشیه‌ آن ها را زردرنگ می‌کند. در شرایط مرطوب و در صورت شدت یافتن بیماری لکه‌ها به هم متصل شده و برگ از بین می‌رود. محیط مرطوب، خیس شدن گیاه و تهویه نامناسب محیط باعث شیوع بیشتر این بیماری می‌شود. در صورت لزوم می‌توان از سموم قارچ‌کش استفاده کرد.

لکه برگی سانسوریا

جویده شده لبه برگ ها

اگر حاشیه برگ های سانسوریا دچار خوردگی و یا جویدگی شده است، گیاه شما دچار آفت شده است. بهتر است از سم های آفت کش ارگانیک موجود در بازار استفاده کنید تا این مشکل برطرف گردد. سم را هر ۲ هفته یکبار تا بر طرف شدن مسکل استفاده کنید.

وجود موجودات سفید پنبه ای پشت برگ ها 

از بیماری های گیاه سانسوریا و گیاهان دیگر آفتی به نام شپسک آرد آلود است که به دلیل تغذیه از شیره ی گیاهان آن ها را ضعیف می‌کند و باعث زرد و بد شکل شدن برگ های گیاه می‌شود. پیشروی این آفت حتی باعث افتادن و خم شدن برگ ها نیز می‌شود. اگر تعداد آفات کم است با کمک یک پارچه نخی مرطوب یا یک اسفنج آنها را از روی گیاه بردارید ولی اگر تعداد این موجودات زیاد است بعد از حذف فیزیکی آفات حتماً از سموم سیستمیک برای سمپاشی استفاده کنید.

شپشک سانسوریا

لارو حشرات

این حشرات از برگ گیاه تغذیه می‌کنند و حاشیه برگ یا پهنه ی آن را زخمی کرده و در آن ها سوراخ ایجاد می‌کنند. برای مبارزه با آن ها از سم حشره کش استفاده کنید.

جمع و چروک شدن برگ ها

از دیگر بیماری های گیاه سانسوریا آفت تریپس است که سبب جمع شدن برگ سانسوریا می‌شود. تریپس از برگها تغذیه می‌کند و سبب پیجش برگها، بد شکل شدن آنها و ایجاد نقاط خاکستری، نقره ای روی آنها می‌شود. همچنین تریپس ازجمله عوامل انتقال‌دهنده عامل بیماری ویروسی موزاییک برگ است که بر اثر آن بر روی برگ‌ها لکه‌های زردرنگی ایجاد می‌شود و برگ‌ها بدشکل و گیاه کوتاه ‌قامت می‌شود.

چروک شدن و تریپس برگ سانسوریا

وجود حشرات اطراف گیاه

حشرات در محیط های مرطوب بهتر و راحت تر تکثیر و زندگی می کنند. اگر حشرات ریزی را در اطراف گیاه مشاهده کردید، به احتمال زیاد آبیاری بیش از حد بوده و خاک باتلاقی شده است. برای حل این مشکل فواصل آبیاری را زیاد کنید به طوری که خاک گیاه به عمق یک بند انگشت خشک گردد. در صورت زیاد بودن این پشه ها ممکن است برای از بین بردنشان نیازمند سموم شیمیایی باشید. بهتر است از سم های ارگانیک موجود در بازار استفاده کنید. توصیه می‌شود تغییر در عوامل محیطی گیاه، به صورا آهسته صورت گیرد تا گیاه دچار شوک نشود.

بلایت جنوبی

از دیگر بیماری ‌های سانسوریا است که بر روی برگ‌ها و در نزدیکی سطح خاک زخم‌هایی آبدار و قهوه‌ای‌رنگی ایجاد می‌کند و به سبب آن روی سطح خاک و برگ‌ها سطوح سفیدرنگی که ناشی از رشد میسلیومهای قارچ است ظاهر می‌شوند و به‌تدریج سیاه‌رنگ می‌شوند. بلایت سبب پژمردگی برگها و از بین رفتن آنها می‌شود. به‌کارگیری از مواد سالم گیاهی و شرایط مناسب نگهداری ازجمله راه‌کارهای پیشگیری از این بیماری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *