دیفن باخیا از گیاهان زینتی همیشه سبز و چند ساله است. دیفن باخیا مقاوم بوده و به دلیل نگهداری ساده، به عنوان گیاه آپارتمانی در خانه دیده می شود. برای آشنایی بیشتر با این گیاه می توانید به مقاله دیفن باخیا مراجعه کنید. در این مقاله ضمن آشنایی با بیماری های دیفن باخیا و علت آنها با نحوه ی برطرف کردن این مشکلات هم آشنا می شویم.

کوچک شدن برگ ها

علت کوچک شدن برگ دیفن باخیا نبود نور کافی یا کمبود مواد مغذی خاک است. برای رفع این مشکل شرایط را بررسی کنید و در صورت نیاز گیاه را به محیط پر نورتری با نور غیر مستقیم منتقل کنید و یا اقدام به کوددهی نمائید.

رنگ پریدگی و سفید شدن برگ ها

به دو علت این بیماری می تواند ایجاد شود، زیاد بودن نور و یا احتیاج به تغذیه ممصنوعی. ابتدا علت را شناسایی کرده و سپس نسبت به رفع آن اقدام کنید. کود دهی را طبق دستور انجام دهید.

زرد شدن و تار عنکبوتی شدن سطح زیرین برگ ها

دلیل این بیماری کنه ریز قرمز است که از جمله آفت دیفن باخیا و بسیاری از گیاهان دیگر است. برای رفع این مشکل هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

خشک شدن و ریختن برگ ها

دلیل ایجاد این مشکل این است که هوا خیلی گرم و خشک است و رطوبت کم است. میزان رطوبت خاک را بررسی کرده و در صورت نیاز گیاه را آبیاری کنید و همچنین غبارپاشی را فراموش نکنید و گیاه را به مکان خنک تری منتقل کنید.

خشک شدن دیفن باخیا

وجود لکه های سوختگی روی برگ ها

احتمالا در آفتاب غبارپاشی انجام شده است، این گیاه به غبارپاشی احتیاج دارد، اما زمان مناسب آن صبح و عصر در سایه است.

سوختگی برگ دیفن باخیا

پوسیدگی ساقه

پوسیدگی از بیماری های گیاه دیفن باخیا است که علت آن قارچ بوتری تیس است که به دلیل هوای سرد و رطوبت بیش از اندازه ایجاد می شود. برای رفع این مشکل غبارپاشی را کمتر کرده ،گیاه را در دمای ۱۶ درجه نگهداری کرده و زهکش را بازدید نمایید و در آخر نیز با سم قارچ کش طبق دستور سمپاشی کنید.

پوسیدگی ساقه دیفن باخیا

وجود زخم های سفید پنبه ای روی گیاه

دلیل ایجاد این بیماری شپشک آردآلود است که از آفات دیفن باخیا و بسیاری از گیاهان دیگر است. برای رفع این مشکل گیاه را هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید. همچنین استفاده از پنبه آغشته به آب و صابون و کشیدن آن بر روی این حشرات می تواند در کاهش آفت موثر باشد.

شپشک دیفن باخیا

زرد شدگی و ایجاد لکه های قهوه ای در حاشیه برگ ها

دلیل این بیماری آبیاری بیش از حد است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود و  آبیاری را به میزان کمتری انجام دهید.

قهوه ای شدن برگ دیفن باخیا

کندی یا توقف رشد گیاه

گیاه در هنگام جابجایی ، تعویض خاک و یا گلدان دجار تنش می شود و این امر ممکن است باعث شود برخی برگ ها بی حال و یا زرد شوند و یا اینکه گل ها دچار مشکل شوند و یا گیاه دجار توقف رشد شود که بعد از گذشت مدتی و عادت کردن گیاه به شرایط جدید این مشکل رفع شده و گیاه بهبود میابد.

جمع شدن و چروکیدگی برگ ها

دلیل ایجاد این مشکل بیماری ویروسی است. باید هر چه سریعتر به رفع آن اقدام کرد چرا که این بیماری به سرعت پخش می شود. این مشکل میتواند در اثر سرمازدگی یا بیماری باکتریایی ایجاد شود، اگر علت سرمازدگی باشد در همان ناحیه باقی مانده و پخش نمی شود. باید از کل گیاه قلمه گیری شود. اگر علت آن سرمازدگی باشد بیماری بر روی برگ پیشروی می کند و باید از آن قلمه گرفت و قسمت آسیب دیده را جدا کرد اما در کل بهتر است دیگر از این گیاه استفاده نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *