بنجامین یکی از گیاهان آپارتمانی است که پس از مدتی رشد ، به حالت درختچه در ‌می‌آید. گل بنجامین گونه‌های گوناگونی دارد و برای نگهداری از آن بهتر است با شرایط نگهداری آن آشنا باشید. چون گل بنجامین حساس است و در صورت مساعد نبودن شرایط محیطی ، دچار ریزش برگ می‌شود. گل بنجامین یک گیاه موثر در تصفیه هوای آلوده است. این ویژگی می‌تواند یک دلیل بسیار خوب برای خرید گل بنجامین باشد. برای آشنایی بیشتر با بنجامین می توانید مقاله بنجامین را مطالعه کنید. بنجامین عاشق رطوبت و نور غیر مستقیم زیاد است و در صورت فراهم نکردن رطوبت زیاد، ممکن است دچار بیماری و مشکلات شود. در این مقاله قصد داریم تا با شیوه نگهداری از گیاه بنجامین و همچنینی بیماری های بنجامین و مشکلات رایج این گیاه آشنا شویم.

ریزش برگ ها

ریزش برگ یکی از بزرگترین مشکلات و بیماری های بنجامین است. این گیاه شرایط نگهداری متوسطی دارد اما به تغییر عوامل محیطی حساس است و چرخاندن و جابجایی گلدان، سبب ریزش برگ بنجامین می‌شود. زمانی که گیاه را به تازگی خریده اید، بعد از آوردن به خانه ممکن است برخی از برگ‌ های آن زرد یا قهوه‌ای ‌شوند که با توجه به شوک وارد شده به گیاه، این روند عادی است.  توجه کنید که محیط گیاه در خانه مناسب باشد تا برگ ‌هایی که از این پس می‌رویند، رشد خوبی داشته باشند.

خشک شدن نوک برگ ها

هوای گرم و خشک برای بنجامین مضر است و سبب خشک شدن برگ ها و در نهایت ساقه می‌شود. احیای گل بنجامین خشک شده تنها با مرطوب کردن محیط و تنظیم دما میسر است. پس آبیاری را پس از خشک شدن خاک انجام دهید و غبارپاشی یا ساخت جزیره را فراموش نکنید.

خشک شدن برگ بنجامین

زرد شدن شدن و ریزش برگ ها

علت زرد شدن و ریزش برگهای بنجامین آبیاری بیش از حد است و باید توجه کنید که بین دو آبیاری حتما خاک گیاه خشک شود. برای پی بردن به این موضوع انگشت خود را به اندازه ی ۱ تا ۲ سانتی متر در خاک فرو ببرید، در صورت خشک بودن خاک، می‌توانید گیاه را آبیاری کنید.

نکته : از آب سرد و کلردار برای آبیاری استفاده نکنید.

زرد شدن برگ بنجامین

ریزش برگ های سالم

نور کم، آبیاری نامنظم، هوای سرد و جابجایی علت بروز این بیماری و ریزش برگ های سالم و سبز بنجامین است. برای درمان و جلوگیری از این مشکل گلدان را به محیط روشن تری منتقل کنید و آبیاری را به اندازه و طبق برنامه ریزی انجام دهید.

ریزش تمامی برگ ها

این مشکل می‌تواند ناشی از نگهداری نادرست باشد که سبب ریختن برگ های بنجامین و بی ‌برگ شدن ساقه می‌شود. در صورتی که بنجامین شما به این مشکل دچار شده باشد، باید شاخه های خشک را هرس کنید و گیاه را تقویت کنید.

لکه دار شدن و ریزش برگ های پایینی

پدیدار شدن لکه بر روی برگ ها می‌تواند ناشی از سرمای شدید هوا در زمستان و یا دادن آب سرد به گیاه باشد. آب باید حداقل ۱۵ درجه حرارت داشته باشد و آب ولرم برای بنجامین مناسب است. همچنین از غبار پاشی برگ های گیاه با آب سرد و کلردار خودداری کنید.

سیاه شدن برگ ها

تماس با اجسام سرد مانند شیشه و یا قرار گرفتن در دماهای پایین، سبب سیاه شدن برگ های بنجامین می‌شود. برای رفع شدن این مشکل گیاه را از از شیشه پنجره فاصله دهید و محیطی با دمای متعادل فراهم کنید.

سیاه شدن برگ بنجامین

ریز و مریض به نظر رسیدن برگ های جدید

درختچه بنجامین جوان رشد نسبتا خوبی داشته و به تعویض گلدان سالیانه نیاز دارد. در صورتی که برگ های جدید توانای باز شدن را نداشته و یا کوچکتر از برگهای دیگر رشد می‌کنند، ممکن است گلدان گیاه کوچک شده باشد. بیرون زدن ریشه ها از زهکش، بیحال بودن گیاه با وجود مناسب بودن شرایط و دیده شن ریشه ها بر روی خاک از عوامل نشان دهنده زمان تعویض گلدان است. در صورتی که گلدان بنجامین تازه عوض شده است، گیاه را با کود مخصوص خانواده بنجامین ها و یا مخصوص گیاهان آپارتمانی تقویت کنید و خاک سطحی را با خاک نو و غنی تعویض نمایید.

سوختن و قهوه ای شدن نوک برگ ها

رطوبت کم و خشکی هوا سبب سوختن و قهوه ای شدن نوک برگها می‌شود. برای حل این مشکل از ۳ روش ساخت جزیره، غبار پاشی و یا قرار دادن یک ظرف آب کنار گیاه استفاده کنید و رطوبت را افزایش دهید.

رشد کم گیاه

برای پر برگ شدن بنجامین بایستی نیاز های مراقبتی آن را به خوبی تامین کنید و شرایطی ایده آل برای رشد فراهم کنید. نور کافی، تقویت گیاه و تعویض گلدان سالیانه می‌تواند در رشد مجدد گیاه و پر برگ شدن آن تاثیر بسزایی داشته باشد. توجه داشته باشید که متوقف شدن و یا رشد کم گیاه در فصل پاییز و زمستان طبیعی بوده و گیاه در این فصل ها به خواب زمستانه ‌می‌رود.

وجود لکه های سیاه آبکی روی برگ ها

آبیاری زیاد بنجامین سبب بروز این لکه ها و قارچ گرفتن گیاه می‌شود. برای حل این مشکل تا خشک شدن کامل خاک آبیاری را متوقف کنید و با اسپری رقیق آب و صابون برگ ها را اسپری کنید. در صورت زیاد بودن قارچ ها بهتر است از قارچ کش استفاده کنید.

رنگ پریده شدن برگ ها و وجود لکه های قهوه ای زیر برگ ها و ساقه

برای از بین بردن لکه ها و جلوگیری از گسترش آنها، از سموم شیمیایی استفاده کنید و بر روی لکه ها اسپری کنید. سمپاشی را هر دو هفته یکبار تکرار کنید تا علائم از بین بروند.

رنگ پریدگی و برگ بنجامین

تار عنکبوتی شدن زیر برگ ها

تار عنکبوتی شدن برگ ها توسط کنه قرمز صورت می‌گیرد و خشکی هوا در این بیماری بسیار موثر است. با اسپری آب پرفشار روی برگها را اسپری کنید و هر دو هفته یکبار با سم حشره کش یا کنه کش گیاه را سم پاشی کنید.

تار عنکبوت برگ بنجامین

وجود پنبه های سفید پشت برگ ها و روی ساقه

عامل این اتفاق و بیماری شپشک آرد آلود است که در محل اتصال ساقه به برگ و پشت برگ ها وجود دارد. بعد از مشاهده این آفت، گیاه آلوده را از باقی گیاهان جدا کنید زیرا شپشک به سرعت زیاد می‌شود و به گیاهان دیگر نیز سرایت می‌کند. برای حل این مشکل در ابتدا از سموم خانگی کمک بگیرید و در صورت نتیجه ندادن از سموم شیمیایی کنفیدور و مالاتیون استفاده کنید.

شپشک بنجامین

1 دیدگاه در “بیماری های بنجامین

  1. فهیمه گفت:

    توضیحات کامل بود و هیچ سوالی نبود که جوابش رو نگرفته باشم. سپاسگزارم 🍃🍃🍃

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *