گیاه بنت قنسول یا گل کریسمس یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی است که برگ های رنگ آن روحی تازه به هر محیطی میدهد و شادابی را به ارمغان می آورد. این گیاه در زمان کریسمس نیز کاربرد بسیاری در تزئینات دارد. برای آشنایی و مطالعه بیشتر در مورد این گیاه به مقاله بنت قنسول مراجعه کنید. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی بیماری و مشکلات گیاه بنت قنسول روش های درمان آن بپردازیم.

ریزش برگ ها

این بیماری می تواند به دلیل کم بودن ازت موجود در خاک، ضعف ریشه، استفاده بیش از اندازه از کودهای شیمیایی، آبیاری بیش از حد و بیماری های ریشه ایجاد شود، ابتدا علت را شناسایی و سپس به رفع آن اقدام کنید. ریزش برگ های سبز و سالم می تواند به علت جا به جایی گلدان گیاه، تعویض گلدان، خیس شدن برگ ها در زمان آبیاری، تشنگی گیاه و یا کمبود ازت خاک باشد.

خشک شدن قسمت پایین گیاه

علت خشک شدن گیاه به این صورت پوسیدن ساقه و ریشه های گیاه از پایین است که به دلیل آبیاری بیش از اندازه و یا نبود تهویه و زهکش مناسب در خاک گیاه ایجاد می شود. در صورت بروز این مشکل احتمال مرگ گیاه وجود دارد. برای حل این مشکل گیاه را از گلدان خارج کنید، قسمت های پوسیده ریشه و گیاه را حذف کنید و باقیمانده آن را در خاک و گلدان جدید بکارید و به آن قارچکش بزنید.

ریزش برگ های پایینی

این بیماری از آبیاری غلط و یا کم است. توجه داشته باشید که سوراخ های انتهایی گلدان باز باشند تا آب به راحتی از گلدان خارج شود و خاک نیز از زهکشی خوبی برخوردار باشد. برای آبیاری نیز توجه کنید که آب را بر روی برگ ها نریزید زیرا موجب ایجاد لک بر روی برگ ها می شود و ریزش آن ها میشود. حتما قبل از آبیاری آب را به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت در جایی ساکن قرار دهید تا کلر آن بپرد و حتما دقت کنید که به اندازه ی کافی به این گیاه آب دهید چرا که تقریبا به آب زیادی احتیاج دارد.

پژمرده شدن گل ها

گرمای بیش از اندازه و تشنگی گیاه و همین طور آبیاری بیش از حد می تواند از علت های بروز این مشکل باشد، علت را ریشه یابی و سپس به رفع آن اقدام کنید. کمبود رطوبت نیز این مشکل را ایجاد میکند و برای رفع آن می توانید از روش های تامین رطوبت کمک بگیرید.

سوختگی حاشیه برگ ها

این بیماری به دلایل مختلفی مانند کمبود کلسیم استفاده از کودهای دارای آمونیوم  و تابش آفتاب سوزان در فصل تابستان می تواند ایجاد شود.

کم بودن سرعت گل دهی

کاهش درجه حرارت محیط و یا کوتاه نبودن ساعات روشنایی برای گیاه می تواند موجب ایجاد این مشکل برای گیاه شود. دقت کنید که این گیاه روز کوتاه است و برای گلدهی باید شرایط نگهداری مناسبی را برای آن فراهم کنید.

از بین رفتن رنگ برگ ها

بوجود آمدن این عارضه به دلیل پایان یافتن دوره گلدهی این گیاه می باشد و باید تا دوره بعدی گلدهی گیاه و کوتاه شدن روزها صبر کنید. کمبودن نور مورد نیاز گیاه نیز می تواند منجر به سبز شدن برگ ها شود.

کاهش رشد گیاه

کند شدن رشد گیاه و کوچک شدن برگ ها و جوانه‌های جدید به دلیل کمبود مواد مغذی خاک است که برای رفع این مشکل میتوانید خاک های سطحی گیاه را با خاک جدید جایگزین کنید و یا آن را ماهی یکبار با کود کامل تغذیه کنید.

شته

درصورتیکه این بیماری و آفت را در هر کدام از گیاهانتان مشاهده کردید، به سرعت آن را از بقیه دور کنید تا بقیه دچار مشکل نشوند. به دلیل خطراتی که در استفاده از سموم وجود دارد، بهتر است ابتدا روش های کم خطر را امتحان کنید. ابتدا چند قطره مایع ظرفشویی را در یک لیتر آب حل کنید به صورتی کف نکند، سپس بر روی شاخ و برگ گیاه اسپری کنید و یا از پیف پاف استفاده کنید و آن را با فاصله ۴۰ سانتیمتر بر روی برگ ها و شاخه ها و خاک گیاه اسپری کنید. در صورت زیاد بودن حشرات باید از سم استفاده کنید که توصیه می شود تا جای ممکن از سموم غیر شیمیایی و ارگانیک مانند پالیزین وتند اکسیر استفاده کنید.

شپشک آرد آلود

شپشک آرد آلود منجر به ایجاد زخم های پنبه ای شکل بر روی برگ ها گیاه می شود. این حشرات موذی از شیره گیاه تغذیه میکنند و منجر به زرد شدن گیاه و نابودی آم میشوند. برای رفع این بیماری حشرات را با دستمال یا پنبه تمیز آغشته به آب و صابون از روی برگ ها و ساقه گیاه حذف کنید و سپس با سموم حره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید.

کپک خاکستری

کپک خاکستری که بر روی بنت قنسول ایجاد می شود، نوعی قارچ است. برای رفع این مشکل قسمت های آلوده را حذف کنید و گیاه را در خاک و گلدان جدید و تمیز بکارید، سپس برای اطمینان از سلامت گیاه با قارچ کش آن را سمپاشی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *