برگ بیدی یا زبرینا از خوش رنگ ترین گیاهان آپارتمانی رونده است که رشد سریعی داشته و با برگ های بنفش خود خانه شما را به زیبایی تزیین می‌کند. برگ بیدی گیاه مقاومی است و نگهداری و تکثیر آسان این گیاه، از جمله نکات مثبتی است که آن را به گیاهی پر طرفدار تبدیل کرده است. برای مطالعه بیشتر در مورد این گیاه به مقاله برگ بیدی مراجعه کنید. زبرینا نیز مانند تمامی گیاهان در صورتی که شرایط نگهداری مناسبی نداشته باشد ممکن است به بیماری هایی دچار شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا با بیماری های های برگ بیدی و روش درمان هر کدام آشنا شویم.

وجود لکه های قهوه ای و سوخته روی برگ ها

لکه های قهوه ای روی برگ ها می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برای درمان این مشکل و بیماری در ابتدا باید عامل را شناسایی و  سپس آن را حل کنید. این لکه ها به دو صورت اتفاق می‌افتند: لکه های خشک و شکننده که با دست خرد می‌شوند، و یا لکه های نرم و آبکی. درصورتیکه برگ های گیاه شما دارای لکه های خشک و شکننده است عوامل زیر را بررسی کنید:

تابش نور مستقیم خورشید روی برگها

از قرار دادن گیاه در معرض تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید زیرا سبب سوختگی نوک برگها و رنگ پریدگی آنها می‌شود. در صورت قرار دادن برگ بیدی در فضای باز، آن را در سایه یا نیم سایه قرار دهید. برگ بیدی در آپارتمان نیز باید پشت پنجره دارای نور غیر مستقیم متوسط قرار گیرد.

محیط بسیار گرم و خشک

محیط گرم و خشک نیاز رطوبتی گیاه برگ بیدی را بالا می‌برد و در صورتی که رطوبت را افزایش ندهید، گیاه شما به سوختن و قهوه ای شدن نوک برگها دچار می‌شود. برای درمان این مشکل از غبار پاشی و یا جزیره استفاده کنید تا رطوبت افزایش یابد.

آبیاری کم و خشکی کشیدن بیش از حد گیاه

آبیاری کم سبب خشک شدن ریشه ها و برگ ها می‌شود و با ریزش برگ همراه است. برای آبیاری گیاه برگ بیدی برنامه ای منظم داشته باشید و از خشکی دادن بیش از حد به گیاه خودداری کنید.

غبار پاشی روی برگهای گیاه در معرض تابش مستقیم نور خورشید

قطرات آب روی برگ ها مانند ذره بین عمل می‌کنند و هنگامی که خورشید به صورت مستقیم روی آنها بتابد، سبب سوختگی برگ می‌شوند. بنابراین برای حل این بیماری از غبار پاشی در معرض تابش آفتاب خودداری کنید و اینکار را در سایه و یا صبح زود انجام دهید.

استفاده از مواد براق کننده شیمیایی برای تمیز کردن برگها

در صورت غبار آلود بودن برگ های گیاه برگ بیدی به جای استفاده از مواد براق کننده از محلول رقیق شیر و آب استفاده کنید و برگ ها را تمیز کنید.

قهوه ای شدن برگ بیدی

لکه های نرم و آبکی نیز ممکن است در اثر موارد زیر اتفاق بیافتند:

استفاده بیش از حد از سموم شیمیایی

درصورتیکه برای از بین بردن حشرات از سموم شیمیایی استفاده می‌کنید بهتر است نسبت ترکیب آنها با آب را رعایت کنید و با غلظت بیشتر استفاده نکنید.

آبیاری بیش از حد و غرقابی شدن ریشه ها

آبیاری بیش از حد نیز مانند خشکی دادن به گیاه برای آن مضر است. بهترین راه برای داشتن آبیاری مناسب، چک کردن خاک است و درصورتیکه از خشک بودن خاک در عمق ۲ سانتی متری مطمئن شدید به آبیاری گیاه اقدام کنید. در اینصورت می توانید به درمان این بیماری اقدام کنیذ.

تغییر رنگ برگ ها از بنفش به سبز

استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی و نور کم می‌تواند سببب سبز شدن انواع ابلق گیاه برگ بیدی شود. برای حل این بیماری و بازگشت گیاه به رنگ اولیه باید نور دریافتی آن را بیشتر کنید و یا کوددهی را متوقف کنید.

رشد علفی و گیاه و افزایش فاصله بین برگ ها

عدم دریافت نور مناسب و کمبود مواد مغذی خاک می‌تواند سبب علفی رشد کردن گیاه شود. بهتر است برای رفع این مشکل و داشتن یک برگ بیدی پربرگ آن را در نور مناسب قرار دهید.

لوله ای شدن برگ های سبز

لوله شدن برگ ها می‌تواند دلیل بر گرم بودن هوا و یا کمبود رطوبت در محیط باشد. برای رفع این بیماری و افزایش رطوبت گیاه می‌توانید از غبار پاشی یا جزیره استفاده کنید.

بیحال و خمیده شدن برگ ها

شکستن برگ ها و خمیده شدن آنها از وسط، نشان دهنده گرم بودن هوای اطراف گیاه است. برای حل این مشکل بهتر است گیاه را به محیط خنک تری منتقل کنید.

نرم و بی رنگ شدن برگ ها

همانطور که هوای گرم برای این گیاه مضر است، هوای سرد نیز مشکلاتی را در آن ایجاد می‌کند. در صورت مشاهده این بیماری بعنی  نرم شدن برگها و روشن شدن رنگ آنها گیاه را به محیط گرم تری ببرید و از قرار دادن آن در فضای باز در فصول سرد خودداری کنید.

خشک شدن گیاه از قاعده

درصورتیکه رشد برگ های جدید با خشک شدن ساقه و برگ های قدیمی همراه است، برای رفع مشکل بهترین کار افزایش رطوبت گیاه و کوددهی است.

خشک شدن برگ بیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *