بیماری های برگ انجیری

برگ انجیری از زیباترین گیاهان آپارتمانی است که با برگ های خاص و منحصر به فردش زیبایی دکوراسیون شما را دو چندان می‌کند. برگهای پهن و سبز رنگ برگ انجیری دارای بریدگی و شکاف هایی هستند که از ابتدا بر روی آنها وجود داشته و دلیل پیدایش آنها مقابله با بادهای شدید و باران های سیل آسای زادگاهش بوده است. برای کطالعه بیشتر در مورد این گیاه به مقاله برگ انجیری مراجعه کنید. برگ انجیری گیاهی مقاوم است، اما در صورت مناسب نبودن شرایط نگهداری ممکن است به بیماری هایی دچار شود. برای آشنایی با مشکلات برگ انجیری و راه درمان آنها در این مقاله همراه ما باشید.

زرد و پژمرده شدن برگ ها

درصورتیکه گیاه برگ انجیری دارای تعداد زیادی برگ زرد و پژمرده باشد، به معنای آبیاری زیاد و غرقاب شدن خاک است. زمانی که آبیاری بیشتر از نیاز گیاه باشد، ریشه ها در آب غرق شده و تنفس خود را از دست می‌دهند و برگ ها به دلیل نرسیدن اکسیژن، زرد و قهوه ای شده و می‌ریزند. این مشکل از برگ های پایینی و نزدیک به ریشه آغاز می‌شود.

برای حل این بیماری  بایستی در ابتدا زهکش گلدان را بررسی کرده و از باز بودن آن مطمئن شوید. صبر کنید تا خاک گلدان به اندازه ۲ الی ۳ سانتی متر خشک شود. در روزهای سرد و فصل زمستان فواصل آبیاری را بیشتر کنید زیرا خاک گیاه دیرتر خشک می‌شود و نیاز آبی آن کمتر است.

در صورت اطمینان از زمان و مقدار آبیاری، ممکن است این مشکل از کمبود مواد مغذی گیاه در خاک نیز باشد. به منظور تقویت گیاه، هر ۲ هفته یکبار آن را با کود مناسب برگ انجیری تغذیه کنید.

زرد شدن برگ انجیری

قهوه ای شدن لبه و نوک برگ ها

تشنه بودن گیاه، رطوبت کم و هوای خشک از دلایل قهوه ای شدن نوک برگ ها است. برای حل مشکل در روزهای گرم تابستان فواصل آبیاری را کمتر کنید و از خشکی دادن بیش از حد به گیاه خودداری کنید. خشک و چروک شدن برگها نیز دلایلی مشابه قهوه ای شدن آنها دارد و با آبیاری منظم و افزایش رطوبت بیشتر می‌شود.

نبود شکاف و بریدگی در برگ های جدید

نبود بریدگی در برگ های جدید به چند عامل بستگی دارد، در ادامه با آنها و راه های پدیدار شدن این شکاف ها آشنا شوید.

  • کافی نبودن آبیاری و تشنگی کشیدن گیاه که در ابتدا با حذف بریدگی ها نمایان می‌شود.
  • گیاه گونه ای متفاوت از برگ انجیری شکافدار است و نبود شکاف در برگ ها طبیعی است.
  • گیاه دچار کمبود مواد مغذی است و باید آن را تقویت کنید.
  • هرگز ریشه های هوایی در برگ انجیری های بلند را قطع نکنید بلکه آن ها را در یک قیم خزه دار فرو کنید تا رطوبت آنها حفظ شده و گیاه رشد بهتر و برگهای زیباتری داشته باشد.
  • برگ های جوان برگ انجیری ممکن است بدون شکاف و یا با شکاف کم رشد کنند و هرچه سن گیاه بیشتر شود شکاف ها نیز بیشتر خواهند شد.
  • کمبود نور در نبود شکاف روی برگها و متوقف شدن رشد موثر است.

کوچک بودن برگ ها

کمبود نور و رطوبت از دلایل این بیماری است. درصورتیکه گیاه نور و رطوبت کافی نداشته باشد، نمی‌تواند انرژی لازم برای پهن و بزرگ شدن برگ ها را کسب کند.

افتادگی برگ ها

افتادگی برگ ها در حالت عادی می‌تواند به دلیل آبیاری زیاد اتفاق افتاده باشد و راه حل آن آبیاری منظم و در فواصل مناسب بعد از خشک شدن خاک است. درصورتیکه برگ ها بعد از تعویض گلدان بی حال شده باشند، ممکن است به دلیل وارد شدن تنش به ریشه باشد. بعد از تنش تعویض گلدان، برخی از برگ ها یا گل ها بی حال و زرد شده و سپس می‌ریزند.

بعد از بروز این مشکل باید گیاه را در جای مناسبی قرار دهید و صبر کنید تا ریشه ترمیم شود و برگ های جدید گیاه نمایان شود. درصورتیکه ریشه آسیب جدی ندیده باشد با قرار دادن گیاه در نور غیر مستقیم و اجتناب از کوددهی، بعد از گذشت چند هفته مشکل گیاه برطرف خواهد شد. بهبود نیافتن گیاه و ادامه روند زرد شدن برگ ها به معنای از بین رفتن ریشه است و باید از گیاهتان قلمه بگیرید.

افتادگی برگ انجیری

وجود لکه های قهوه ای روی برگ ها

غبار پاشی در آفتاب سبب بروز این بیماری می‌شود. بهتر است برای افزایش رطوبت گیاه از جزیره استفاده کنید و در صورت انجام عمل غبار پاشی، آن را در سایه انجام دهید تا نور خورشید برگ های مرطوب و خیس را نسوزاند.

وجود لکه های سیاه روی برگ ها

درصورتیکه برگ انجیری در معرض هوای بسیار سر قرار بگیرد لکه های سیاهی روی برگ ها نمایان می‌شود که به مرور بیشتر شده و سبب از بین رفتن برگ می‌شوند. برای رفع مشکل در روزهای بسیار سرد از قرار دادن برگ انجیری در تراس، راهرو و یا نزدیک پنجره های غربی خودداری کنید.

پیر و چروک شدن ساقه

چروک شدن ساقه زمانی اتفاق می‌افتد که ریشه و یا قسمتی از ساقه به یک بیماری مبتلا شده باشند. این بیماری ممکن است به دلیل آبیاری زیاد اتفاق افتاده باشد و برای درمان آن باید از قارچ کش استقاده کنید و ساقه را بالاتر از جایی که سالم است ببرید و قلمه بزنید.

آفت کنه تار عنکبوتی

در صورت مشاهده تارهایی شبیه به تار عنکبوت در زیر برگ ها و رنگ پریدگی آنها، ممکن است کنه تار عنکبوتی در گیاهتان وجود داشته باشد. اگر برگ های کمی دچار این مشکل شده اند، تنها با غبار پاشی زیر برگ ها می‌توانید این آفت را از بین ببرید. اما با افزایش برگ های آلوده و همه گیر شدن گیاه هر ۲ هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید.

شپشک آرد آلود

موجودات کوچک سفید رنگ در محل اتصال برگ به ساقه و زیر برگ ها که از خود ردی شبیه به آرد به جای می‌گذارند، شپشک آرد آلود هستند که مشکلات زیادی را برای گیاهان به وجود می‌آورند و در قدم اول بهتر است گیاه آلوده را از سایر گیاهان جدا کنید. برای از بین بردن این آفت در ابعاد کوچک می‌توانید از محلول رقیق مایع ظرفشویی و آب استفاده کنید و روی شپشک ها اسپری کنید. درصورتیکه تعداد این آفت زیاد باشد باید گیاه را سمپاشی کنید تا هرچه سریعتر از بین بروند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *