اسپاتی فیلوم از خانواده شیپوری بومی مناطق گرمسیری آمریکا مانند آمریکای مرکزی و کلمبیا می باشد. اسپاتی فیلوم حدود ۴۰ گونه دارد که به عنوان گیاهی گلدانی و آپارتمانی طرفداران بیشماری پیدا کرده است. برای آشنایی کامل و مطالعه با این گیاه به مقاله اسپاتی فیلوم مراجعه کنید. همانند هر گیاه دیگری برای این گیاه نیز مشکلات و بیماری هایی وجود دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با بیماری های اسپاتی فیلوم و روش درمان آنها آشنا شوید.

سوختگی و قهوه ای شدن برگ ها

علت ایجاد این مشکل و بیماری احتمالا به خاطر کمبود رطوبت است چرا که این گل به رطوبت بالای هوا احتیاج دارد و یا به دلیل استفاده از آب سنگین است (آبی که املاح زیاد دارد). درصورتیکه برگ های گیاه شما دارای لکه های قهوه ایست که به سمت بالا لوله شده اند، نشان دهنده کوددهی زیاد می باشد.

زرد شدن برگ ها

علت بروز این مشکل آبیاری بیش از اندازه است. دقت کنید که بین دو آبیاری سطح رویی خاک خشک شود. این مشکل همچنین به دلیل سردی هوا و خشکی خاک هم ممکن است مشاهده شود. ابتدا علت را پیدا کرده و سپس به رفع آن اقدام کنید.

زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم

زرد بودن برگ های قدیمی و ریز بودن برگ های جدید

این بیماری به دلیل کمبود مواد مغذی ایجاد می شود. برای رفع مشکل حتما به کوددهی طبق دستور اقدام کنید.

سیاه شدن برگ ها

علت ایجاد این مشکل آبیاری بیش از اندازه و پوسیدگی ریشه است . در برخی موارد چسبیدن گیاه به پنجره های سرد در زمستان و سرمای هوا هم میتواند موجب بروز این مشکل شود.

سیاه شدن برگ اسپاتی فیلوم

سبز شدن گل ها

بروز این مورد کاملا طبیعی بوده و جای هیچ نگرانی نیست.

پژمردگی گیاه

این بیماری می تواند به دلیل آبیاری بیش از حد و زهکشی ضعیف گلدان ایجاد شود. زمانیکه آب اضافی گلدان به درستی  تخلیه نشود، گیاه بی حال و پژمرده شده و برگ های پایینی زرد می شوند.

گل ندادن گیاه

 درصورتیکه نور کافی به گیاه نرسد و  تغذیه آن مناسب نباشد، ممکن است که گیاه تمایلی به گل دادن نداشته باشد.

آفت کنه تار عنکبوتی

علت ایجاد این مشکل کنه قرمز است. این حشرات بر روی برگ یا ساقه تجمع کرده و از شیره گیاه تغذیه می کنند و باعث زردی برگ ها و ضعیف شدن گیاهان میشوند. برای رفع این بیماری با آفت کش مناسب سم پاشی کنید.

آفت تریپس

از دیگر آفاتی است که میتواند از شیره گیاه تغذیه کند و به دلیل فعالیت آن ها برگ ها در هم پیچیده و بدشکل میشوند و لکه هایی به رنگ نقره ای و خاکستری بر روی آن ها ایجاد میشود. 

بلایت فیتوفترا

از جمله بیماری های قارچی است که لکه های مرده سیاه یا قهوه ای رنگ در حاشیه یا مرکز پهنه برگ ایجاد میکند.

وجود زخم های سفید پنبه ای روی برگ ها

دلیل ایجاد این مشکل شپشک آرد آلود است که از آفات گیاه اسپاتی و بسیاری از گیاهان دیگر است. برای رفع بیماری گیاه را هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید. همچنین استفاده از پنبه ی آغشته به آب و صابون و کشیدن آن بر روی این حشرات می تواند در کاهش آفت موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *