آگلونما گیاه بسیار زیبا و مقاومی است و کم پیش می آید که دچار مشکل شود. برای آشنایی کامل با این گیاه می توانید به مقاله آگلونما مراجعه کنید. اگر از این گیاه در منزلتان دارید یا قصد خرید آن را دارید بهتر است ابتدا با بیماری های آگلونما و علت آنها آشنا شوید.

زرد شدن برگ

علت زرد شدن برگ های آگلونما به خصوص در قسمت های پایینی گیاه، آبیاری بیش از اندازه و هوای سرد است. برای رفع این مشکل آبیاری را کم کرده و گلدان ها را به محل گرمتری منتقل کنید.

زرد شدن برگ آگلونما

پژمردگی گیاه

علت بی حالی گل اگلونما سردی هوا، تعداد زیاد برگ ها در گلدان، آسیب دیدن ریشه هنگام تعویض گلدان و کمبود آب میتواند موجب بروز این مشکل شود، گیاه را به مکانی با شرایط مناسب تر منتقل کرده و یا آن را آبیاری کنید.

پژمردگی آگلونما

کوچک شدن برگ ها

متراکم شدن ریشه های گیاه و نیاز به تعویض گلدان می تواند این بیماری را ایجاد کند. برایرفع این مشکل ریشه ها را بررسی کنید اگر متراکم نیستند مواد مغذی خاک کم است و گیاه نیاز به تغذیه دارد. زمان بین دو تغذیه را به ده روز کاهش دهید ولی مقدار آن را زیادتر نکنید.

شل شدن و افتادگی برگ ها

کم بودن آبیاری و رطوبت می تواند منجر به شل شدن و افتادگی برگ ها شود.

پیچ خوردن و لوله ای شدن برگ ها

لوله ای شدن برگ آگلونما یا پیچ خوردن برگ های آن یکی از عمده بیماری هایی است که این گیاه به آن دچار می شود. خشکی هوا، کمبود مواد مغذی و آفت می تواند باعث بروز این مشکل شود. ابتدا باید دلیل اصلی ایجاد مشکل را پیدا کنید. در صورتی که کمبود رطوبت و خشکی هوا علت اصلی باشد، درست کردن جزیره می تواند در رفع آن موثر باشد.

لوله شدن برگ آگلونما

وجود لکه های قهوه ای روی برگ ها

آلوده بودن هوای محیط اطراف گیاه به دود نفت یا گاز آشپزخانه موجب بروز این بیماری می شود. برای رفع این مشکل محل گلدان را عوض نموده و برگ های آلوده را حذف کنید. غبارپاشی بر روی برگ های گیاه زیر نور مستقیم آفتاب موجب می شود که قطرات آب مانند ذره بین عمل کنند و باعث ایجاد لکه های سوختگی بر روی برگ ها شود.

رشد کم آگلونما قرمز

به طور کلی اگلونما قرمز کند رشد تر است، اما رشد کم آن می تواند به دلیل کمبود مواد مغذی خاک باشد. هر دو هفته یک بار در فصل های بهار و تابستان با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی گیاه را تقویت کنید.

سبز بودن برگ های جدید آگلونما صورتی

نرسیدن نور کافی به گیاه دلیل ایجاد این مشکل است. برگ های رنگی به نور بیشتری نیاز دارند و در صورت دریافت نکردن آن سبز می شوند یا رنگ خود را از دست می دهند.

زرد شدن برگ آگلونما سفید

آبیاری بیش از اندازه، سرد بودن هوا، کمبود مواد مغذی و وجود آفت از دلایل علت زرد شدن برگ آگلونما ابلق می باشند. ابتدا باید دلیل بروز مشکل و بیماری را شناسایی و سپس به رفع آن اقدام کنید.

زرد شدن برگ آگلونما سفید

زرد شدن و وجود زخم های سفید پنبه ای شکل زیر برگ ها

به وجود آمدن زخم های سفید پنبه ای شکل در زیر و قاعده ی برگ ها و زرد شدن آن ها نشان وجود آفتی به نام شپشک آرد آلود است. برای رفع این بیماری برگ ها را با یک سم حشره کش نفوذی هر ۱۴ روز یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین برود. همچنین استفاده از محلول آب و صابون و تمیز کردن برگ ها با آن می تواند در کاهش این آفات موثر باشد.

شپشک آگلونما

سوختگی برگ ها

از علائم اصلی و اولیه این بیماری آبسوخته شدن برگ ها و ایجاد فاصله بین آنهاست. در حالت پیشرفته بیماری بوی پوسیدگی به مشام می رسد. این بیماری در آب و هوای تقریباً گرم و مرطوب شدت می یابد. قسمت های آلوده سیاه شده و برگ ها پژمرده و آویزان می شوند. جمع آوری بقایای گیاهی آلوده، استفاده از خاک استریل و یا ضدعفونی شده و سموم باکتری کش مناسب بهترین طریق مبارزه با این مشکل است.

سوختگی برگ آگلونما

لکه های قهوه ای ریز روی برگ ها

این بیماری قارچی در مراحل اولیه لکه های گرد و کوچک از حاشیه برگها شروع به تشکیل شده و بعد از مدتی بیشتر سطح برگ را فراگرفته و باعث خشکیدگی بیش از ۹۰ درصد سطح برگ خواهد شد. کاهش رطوبت و حرارت محیط گلخانه با انجام تهویه مناسب و عدم آبیاری بارانی و تنظیم درجه حرارت مخصوصاً در شب در کاهش آلودگی و مشکل بسیار مؤثر است.

لکه برگ آگلونما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *