آنتوریوم گیاه بسیار زیبایی است و استفاده زیادی در گل آرایی و طراحی دکوراسیون دارد. اگر از این گل های زیبا در منزل دارید و یا قصد خریداری کردن آن را دارید بهتر است برای آشنایی بیشتر مقاله آنتوریوم را نیز مطالعه کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با بیماری های آنتوریوم و علت آن ها و نحوه درمان گل آنتوریوم آشنا کنیم.

ریز و رنگ پریده بودن برگ های جدید

دلیل کوچک شدن برگ ها و رنگ پریدگی آن ها کم بودن مواد مغذی و فقیر بودن خاک است. برای حل این بیماری در زمان رشد گیاه یعنی فصول بهار و تابستان هر دو هفته یکبار گیاه را با کود مخصوص مطابق با دستور تقویت کنید تا گیاهی پرپشت و پر گل داشته باشید .

عدم وجود گل

گل ندادن گیاه آننتوریوم می تواند به دلایل مختلفی باشد یکی از این دلایل کم و ناکافی بودن نور است. برای رفع مشکل شرایط را بررسی کنید و گیاه را به محل پرنورتری با نور غیرمستقیم منتقل کنید. این مشکل همچنین به دلیل آبیاری بیش از اندازه هم می تواند اتفاق بیفتد. آبیاری به صورت هفته ای یکبار در زمستان کافی است و طبیعی است که ابن مقدار در تابستان و ماه های گرم سال باید افزایش یابد اما بطور کلی میزان آبیاری وابستگی زیادی به شرایط محیطی دارد و نمی توان مقدار قطعی برای آن در نظر گرفت.

گل ندادن آنتوریوم

زرد و خم شدن برگ ها

سرما و رطوبت بیش از اندازه، دو عامل ایجاد کننده این بیماری هستند. برای رفع آن گیاه را به مکان گرم تری منتقل کنید و آب کمتری به آن بدهید. دقت کنید که بین دو آبیاری خاک حتما خشک شود، خیس بودن بیش از اندازه خاک و باتلاقی شدن آن عمده ترین علت مرگ گیاهان است.

زرد شدن برگ آنتوریوم

به هم پیچیدن برگ های سبز

سرد و خشک بودن هوای محیط منجر به بروز این مشکل می شود. برای حل این مشکل گیاه را به محل گرم تری منتقل کرده و رطوبت آن را با غبارپاشی بر روی برگ ها، گذاشتن ظرف آب کنار گیاه و یا ساخت جزیره تامین کنید.

زرد و نازک و کم آب شدن برگ ها

دانستن میزان آب مورد نیاز گیاه اهمیت بسیاری دارد و همن طور افراط در آبیاری بزرگترین قابل گیاهان است، آبیاری کم هم باعث نازک و کم آب شدن برگ می شود. برای رفع این بیماری میزان آبیاری را بیشتر کنید و حتما از باز بودن زهکش گلدان اطمینان حاصل کنید.

از بین رفتن براقی برگ ها

کمبود رطوبت می تواند موجب بروز همچین مشکلی شود. برگ ها را به صورت روزانه با آب ولرم آبپاشی کنید و یا از سایر روش های تامین رطوبت گیاه برای رفع این مشکل کمک بگیرید.

سوختگی برگ ها

قرار گرفتن گیاه آنتوریوم در معرض نور مستقیم خورشید و غبارپاشی گیاه در این حالت، منجر به ایجاد لکه های سوختگی در سطح برگ های گیاه می شود پس از این کار اجتناب کنید و گیاه را در سایه غبارپاشی کنید یا روش های دیگری مانند ساخت جزیره برای تامین رطوبت آن انتخاب کنید. سوختگی در نوک برگ ها نیز می تواند به علت کمبود رطوبت یا استفاده از آب با املاح زیاد باشد پس دقت کنید که رطوبت مورد نیاز گیاه را فراهم کنید و برای آبیاری حتما از آب جوشیده سرد شده استفاده کنید.

سوراخ شدن برگ ها

گاهی این مشکل در اثر صدمات فیزیکی ایجاد می شود که در این صورت سلامت گیاه را تهدید نمی‌کند، اما سوراخ شدن سطح برگ و سوختگی نوک برگ ها به صورت همزمان می تواند نشانه بیماری باکتریایی باشد. برای درمان این مشکل از قارچکش های حاوی مس استفاده کنید، برگ های آلوده را جدا کرده و دقت کنید که در زمان آبیاری خیس نشوند.

سوراخ شدن برگ آنتوریوم

توقف رشد گیاه

در صورتی که این مشکل در فصل پاییز و زمستان ایجاد شود، طبیعی است چراکه در این فصول رشد گیاهان کم و یا متوقف میشود. کمبود مواد مغذی، نور، فرارسیدن زمان تعویض گلدان و زیاده روی در آبیاری گیاه می تواند از دیگر علت های بروز این مشکل باشند.

وجود زخم های سفید روی برگ ها

ایجاد زخم های سفید بر روی برگ و ساقه ی گیاه از علائم حضور آفت شپشک آرد آلود است. برای رفع این بیماری هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی سمپاشی کنید. همچنین استفاده از پنبه ی آغشته به آب و صابون پاک کردن برگ ها میتواند در جهت کاهش آفت موثر باشد.

شپشک آنتوریوم

وجود زخم های تار عنکبوتی زیر برگ ها

ایجاد زخم های تار عنکبوتی در سطح زیرین برگ ها نشانه حضور آفت کنه قرمز می باشد. برای رفع این مشکل گیاه را با سم کنه کش سمپاشی کنید.تامین رطوبت نیز در جهت کاهش آفت موثر است.

وجود لکه های قهوه ای روی برگ ها

عارضه مربوط به حمله قارچ است، برای درمان ای نبیماری با محلول قارچ کش نفوذی گیاه را طبق دستور سمپاشی کنید و برگ های صدمه دیده را حذف کنید.

سیاه شدن برگ ها

در تماس بودن برگ ها با شیشه در فصول سرد سال این مشکل را ایجاد می کند که مشکل خاصی نیست و باید گیاه را از پنجره دور کنید، اما اگر این مشکل موضعی نیست و برگ ها از وسط شروع به سیاه شدن می کنند و لکه ها در سطح برگ پخش می شوند، ممکن است گیاهتان دچار بیماری قارچی شده باشد. ریشه ها را بررسی کنید و در صورت مشاهده پوسیدگی بخش های خراب را جدا کنید. برگ های آسیب دیده را حذف کنید و گیاه در گلدان جدید با خاک جدید بکارید و خاک را با قارچکش بنومیل ضد عفونی کنید.

سیاه شدن برگ آنتوریوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *