آلوئه ورا از جمله بهترین گیاهان آپارتمانی است که به نگهداری اندکی نیاز دارد. این گیاه سبز علاوه بر زیبایی، خواص بسیاری دارد و به دلیل تولید اکسیژن در شب، از جمله گیاهان مناسب برای نگهداری در اتاق خواب محسوب می‌شود. مایع درون این گیاه که به اصطلاح به آن ژل آلوئه ورا می‌گویند، به عنوان یک ماده‌ی کمک های اولیه برای انواع بریدگی و سوختگی کاربرد دارد. همچنین این ژل برای پوست بسیار مفید است و حتی از نوع خوراکی آن می‌توان برای درمان انواع بیماری ها استفاده کرد. به منظور آشنایی بیشتر با این گیاه می توانید مقاله آلوئه ورا را مطالعه نمایید. شرایط نگهداری این گیاه آسان است، اما در صورت رعایت نکردن نکات بسیار ساده در مورد آن ممکن است به بیماری هایی دچار شود که در اینجا به معرفی و درمان آنها می‌پردازیم.

زرد شدن پایین برگ ها

این بیماری ممکن است به دلیل آبیاری زیاد صورت گیرد و باید توجه کنید که گیاه آلوئه ورا مانند تمامی گیاهان دارای برگ های گوشتی به آبیاری زیادی نیاز ندارد و تنها در صورت خشک شدن خاک باید به آن آب دهید و آب اضافی حتما از سوراخهای زهکش بیرون بیاید. درصورتیکه انتهای گیاه شل و یا قهوه ای شده است ممکن است عامل قارچ نیز در این مشکل دست داشته باشد و بهتر است از قارچ کش نیز استفاده کنید و گیاه را مجدد در ماسه بادی و یا خاکبرگ ضدعفونی شده بکارید.

وجود لکه های سیاه روی برگ ها

این مشکل بر اثر گزش حشرات و یا ریختن تخم آنها بر روی برگ ها ایجاد می‌شود. توجه داشته باشید که این لکه ها تنها رنگ برگ ها را تغییر می‌دهند و به داخل آنها و ژل موجود در آنها نفوذ نمی‌کند و مصرف ژل آنها مشکلی ندارد.

پریشانی برگ ها

درصورتیکه برگ های گیاه شما لاغر شده و زیبایی ظاهری خود را از دست داده اند، بهتر است تعداد دفعات آبیاری گیاه را بیشتر کنید و به آلوئه ورای خود بیش از حد خشکی ندهید. علاوه بر خشکی، کمبود نور و مواد غذایی نیز می‌تواند دلایل به وجود آمدن این بیماری باشد که بهتر است هر ماه یکبار در فصول بهار و تابستان با کود مایع تقویت شود.

شپشک آرد آلود

بیماری شپشک آرد آلود بر اثر آبیاری غلط و زیاد و بیشتر در روزهای گرم سال اتفاق می‌افتد. در صورت مشاهده این موجودات سفید کوچک که شباهت زیادی به تار عنکبوت دارند در قسمت اتصال برگ ها به یکدیگر و پشت برگها، باید گیاه آلوده را از باقی گیاهان دور کنید. بعد از جدا کردن گیاه از بقیه، باید شپشک ها را با دستمال از روی برگها پاک کنید و از محلول رقیق مایع ظرفشویی و آب برای از بین بردن کامل آنها استفاده کنید. در صورت نتیجه گرفتن بهتر است از سموم شیمایی استفاده کنید.

قهوه ای و قرمز شدن برگ ها

آلوئه ورا دوستدار نور خورشید است اما درصورتیکه نور بسیار شدید باشد، برگ ها حالت سوختگی و مردگی به خود می‌گیرند. در اینصورت باید آنها را در جایی با آفتاب کمتر و یا نیم سایه قرار دهید تا برگها دوباره حالت طبیعی خود را بازیابند.

افتادگی برگ ها

برعکس سوختگی برگ ها در آفتاب زیاد، در صورتیکه آلوئه ورا نور کمی دریافت کند، برگ ها بیحال شده و به سمت پایین متمایل می‌شوند. مکانی با آفتاب معتدل برای آلوئه ورا مناسب است.

کم شدن رشد گیاه

اگر بعد از مدتی متوجه شدید که گیاه شما رشد نمی‌کند و یا رشد ان بسیار کم شده است، ممکن است خاک آن به سمت قلیایی شدشن پیش رفته باشد و عناصر مورد نیاز گیاه بسیار کم شده باشد. در این شرایط بهتر است برای حل مشکل خاک گیاهتان را به صورت کامل تعویض کنید و از خاک جدید با درصد اسیدی بیشتر استفاده کنید.

وجود کرم در خاک گیاه

بهترین راه در مورد کرم ها آبیاری منظم و مناسب است. اما در صورتی که گلدان شما پر از کرم شده است بهتر است از سموم شیمیایی مالاتیون و … استفاده کرده و هفته ای یک مرتبه با آبیاری به گیاهتان بدهید.

کپک سیاه

یکی از بیماری‌ های قارچی گل آلوئه ورا است. در گیاهانی که شته شپشک آردآلود و مگس سفید فعالیت می‌کنند به دلیل تولید عسلک سطح برگ چسبناک می‌شود و بعد از مدتی این سطح چسبناک با قارچ دوده‌ای یا سیاه پوشانده می‌شوند. قارچ از عسلک تغذیه می‌کند. این بیماری بیشتر باعث ظاهر ناخوشایند گیاه می‌شود تا بتواند آن را از بین ببرد.

پوسیدگی طوقه گیاه

این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که بستر گیاه مرطوب باقی بماند. برگ‌ها زرد می‌شوند و ساقه می‌پوسد. برای حل مشکل باید گیاه را از گلدان در آورده و نواحی پوسیده را جدا کنید. برای چند روز گیاه را در مکانی خشک و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید که تا حدودی رطوبت را از دست بدهد. سپس با قار چکش‌های مناسب گیاه را درمان کرده و در گلدانی جدید آن را بکارید.

زنگ آلوئه ورا

در اثر این بیماری لکه‌های کوچک قهوه‌ای یا سیاه رنگ بر روی برگ ها ظاهر می‌شوند. این بیماری مرگبار نیست اما به ظاهر گیاه آسیب وارد می‌کند. باقی ماندن رطوبت بر روی برگ‌های گیاه و نور کم محیط از جمله دلایل تحریک کننده این بیماری است.

پوسیدگی آلوئه ورا

پوسیدگی باکتریایی

پوسیدگی باکتریایی برگ، بیماری دیگری است که موجب نواحی تیره رنگ و آبداری را بر روی پایه برگ‌ ها به وجود می‌آورد. برگ به تدریج زرد می‌شود و می‌پوسد و گیاه را از بین می‌برد. آبیاری بیش از اندازه گیاه از جمله دلایل تشدید کننده این بیماری است.

لکه برگی قارچی و باکتریایی نیز بخصوص اگر خیس و مرطوب شدن برگ‌ها به شکل پی در پی انجام گیرد می‌تواند ظهور کند. لکه‌های سیاه یا قهوه‌ای رنگی در طول برگها شکل می‌گیرد و نوک برگها پژمرده و قهوه‌ای می‌شود. عدم خیس شدن برگها و همچنین استفاده از قار چکش‌های حاوی مس می‌تواند بر روی این بیماری مؤثر باشد.

پوسیدگی باکتریایی آلوئه ورا

شته

شته  در اثر مصرف شیره و زخمی کردن پوست گیاهان موجب کاهش رشد و ضعف گیاه و همچنین زرد، قهوه‌ای شدن و چروکیدگی برگ های گیاه می‌شود. همچنین شته یکی از عوامل اصلی انتقال عوامل بیماری ‌زا در گیاهان است.

شته آلوئه ورا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *