بیماری های آدنیوم

آدنیوم گیاه مقاومی است که با مقداری توجه و نگهداری در شرایط مناسب دچار بیماری‌ و آفت‌ نمی‌شود. ولی برخی از بیماری‌ها و مشکلات این گیاه را موردتهدید قرار می‌دهند که در این مقاله به مهم‌ترین بیماری های آدنیوم اشاره می‌کنیم.

بسیاری از بیماری ‌هایی که گیاه آدنیوم را تحت تأثیر قرار می‌دهند می‌توانند در آبیاری زیاد، یا در ریشه و یا برگ ها ردیابی شوند. اگرچه آدنیوم ها می‌توانند تا حدودی رطوبت محیطی را تحمل کنند اما در یک فضای بسته با تهویه نامناسب و یا آبیاری در یک بستر سنگین یا زهکشی ضعیف منجر به ایجاد مشکلات پوسیدگی ریشه و طوقه خواهد شد

بیماری های برگی

در این نوع بیماری به تدریج شاخ و برگ مرطوب در نهایت شروع به تغییر رنگ به قهوه‌ای و پوسیدگی می‌کند، لکه‌های قارچی سفید بعد از مدتی در سطح برگ ‌ها دیده می‌شود. پوسیدگی به زودی به ساقه‌ های نرم و جوان گسترش می‌یابد و می‌تواند باعث تغییر رنگ قسمت بیرونی بدنه گیاه به قهوه‌ای شود پوسیدگی همچنین می‌تواند قسمت داخلی و آوند گیاه را تحت تأثیر قرار دهد و حین برش متوجه تغییر رنگ در بافت داخلی گیاه شوید.

راه حل این است که برای جلوگیری از پوسیدگی در وهله اول رطوبت محیطی را ایده آل و تهویه را بالا ببرید و از یک قارچ کش به روش اسپری روی بدنه گیاه استفاده کنید. هدف از این کار این است که بدنه گیاه را با یک لایه محافظ قارچ کش پوشش دهیم.

اگر در برخی از برگ‌ها و ساقه‌های گیاه علائم پوسیدگی مشاهده کردید فورا آنها را از بین ببرید. همیشه در ابتدای فصل رشد فعال هر برگ، گل و ساقه خشکیده را از روی گیاه حذف کرده و گیاهان را از مواد مرده پاک‌سازی کنید.
بیماری برگ آدنیوم

ریزش و پوسیدگی گل ها

از آنجایی که عموما آدنیوم را در گلدان پرورش می‌دهیم، در زمان گلدهی همیشه با آبیاری به روش سرازیری (آبیاری از بالا) مشکل جدید داریم در این روش حین آبیاری اندام داخلی گل پر از آب شده و برای چند مدت گل ‌های گیاه خیس و مرطوب می‌ماند تداوم این رطوبت باعث پوسیدگی گل می‌شود اغلب پوسیدگی به مرور از گل به ساقه گل دهنده و اندام‌های دیگر گیاه سرایت می‌کند.

گاهی اوقات هم پوسیدگی به سرعت از گل‌ ها به ساقه پیشروی کرده و کل اندام بیرونی گیاه را تحت تأثیر قرار می‌دهد در این زمان اگر گل و ساقه‌های پوسیده را هرس نکنید ممکن است ظرف کمتر از چند روز یک گیاه بالغ را از دست بدهید.

بهترین راه برای حل این مشکل آبیاری به روش کوزه‌ای(آبیاری از زیر) است و اگر به خاطر فرم گلدان آبیاری از زیر مقدور نیست بهترین کار این است که آبیاری را اول صبح انجام داده که تا شب هنگام خاک تقریباً رطوبت اضافی را از دست بدهد.

پوسیدگی گل آدنیوم

بیماری های ساقه

به غیر از پوسیدگی ساقه به علت حرکت پاتوژن های پوسیدگی به سمت پایین، اغلب ساقه شروع به پوسیده شدن از برگ ‌ها هم می‌کند این عارضه معمولاً با خشکی برگ‌ها همراه است. مسدود کردن بافت عروقی منجر به زرد شدن سریع برگ‌ها در بالای قسمت فاسد می‌شود معمولاً این زردی برگ‌ها است که ابتدا دیده می‌شود.

در پوسیدگی ساقه ممکن است قسمتی از بافت گیاه آسیب ببیند و محل تجمع شپشک یا آفات و بیماری ‌های دیگر شود در این مواقع باید قسمت آسیب دیده را کاملاً کات کنید تا به بافت سفید و بدون لک و آسیب برسید گیاه را در منطقه تقریباً خشک با تهویه بالا قرار دهید.

این شرایط کمک می‌کند تا محل برش زودتر پینه ببندد و گیاه احیا شود. بعد کات کردن بافت پوسیده رطوبت محیطی بسیار خطرناک است و باعث برگشت پوسیدگی و فساد می‌شود.

پوسیدگی ساقه آدنیوم

پوسیدگی طوقه

علایم این دسته از بیماری های آدنیوم شبیه پوسیدگی ساقه است به جز اینکه این بیماری بر ساقه یا تنه اصلی گیاه تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که تمام برگ‌ها به طور ناگهانی زرد شده و ریزش کند.در پی ابتلا گیاه به این بیماری حفره‌ای در تنه اصلی ایجاد شده که رفته رفته منجر به تخریب بافت‌ها می‌شود. برگ‌های قدیمی زرد شده و ریزش می‌کند و گیاه با یک خزان زود هنگام روبرو می‌شود.

این پوسیدگی اغلب مرگبار است گرچه گیاهان بزرگ‌تر اغلب خود را درمان می‌کنند و با یک تنه تو خالی به رشد و زندگی ادامه می‌دهند اما گیاهان جوان قدرت خود درمانی کمتری دارند و در صورت ابتلا به این بیماری از بین می‌روند.

اغلب توصیه شده گیاهانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند باید از گلدان خارج شده قسمت‌های آسیب دیده از بین بروند اما این روش زمانی پاسخ می‌دهد که گیاه خود درمانی را آغاز کرده باشد و بعد کات کردن قسمت آسیب دیده لایه‌ای از بافت سفید و سالم را در بدنه ببینید.

پوسیدگی طوقه آدنیوم

پوسیدگی ریشه

این پوسیدگی در زیر سطح خاک شروع می‌شود. اگر بر روی ریشه اصلی تأثیر بگزارد علائم آن را بر روی گیاه بسیار مشابه پوسیدگی طوقه می‌بینید. اما اغلب در این بیماری فقط یک ریشه جانبی تحت تأثیر قرار می‌گیرد و تنها زمانی رخ می‌دهد که ریشه گیاه در بستر بسیار مرطوب قرار بگیرد.

در این بیماری با پوسیدگی ریشه‌های بزرگ شما در اندام هوایی با برگ‌های زرد شده، آویز، چروکیده و همچنین ریزش ناگهانی و زیاد برگ‌ها روبه رو هستید این تغییرات در اندام هوایی به دلیل مسدود شدن ناگهانی کانال‌های دریافت آب توسط ریشه است.

اگر ریشه اصلی گیاهان کوچک تحت تأثیر قرار بگیرد معمولاً آنها از بین می‌روند اما گیاهان بزرگ بدون هیچ مشکلی ریشه‌های جانبی را از دست می‌دهند اما به زندگی و روند رشد خود ادامه می‌دهند.

پوسیدگی ریشه آدنیوم

بیماری های ویروسی

علائم این دسته از بیماری های آدنیوم شامل ایجاد لکه ‌بر روی برگ، کاهش رنگ گل‌ها، و کوچک و چند عددی شدن گل‌ها و تغییراتی مشابه اینها است. در ابتدا این عارضه شبیه مشکلات تغذیه‌ای به نظر می‌رسد اما عامل اصلی بیماری ویروسی رعایت نکردن بهداشت و استفاده از مواد و وسایل آلوده است.

سیاه شدن و سقوط کردن برگ‌ ها و آبکی شدن انتهای ساقه و نرم شدن طوقه

علت این بیماری سرد شدن هوا است و مرطوب نگه‌داشتن بیش از حد خاک است. برای رفع مشکل گلدانتان را به محلی گرم‌تر با حداقل دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد ببرید و اجازه دهید خاک بین دو آبیاری در زمستان کاملاً خشک شود. قسمت‌های نرم شده را نیز به وسیله یک چاقوی تیز جدا کرده و با پودر قارچ‌ کش یا خاکستر زغال ضدعفونی نمایید.

نقاط ریز پوسته مانند روی برگ ها

عامل آنشپشک است. برای رفع مشکل با پنبه آغشته به الکل، حشرات را از روی گیاهتان پاک ‌کنید. در صورت شدت این مسئله نیز از حشره‌کش مناسب استفاده نمایید.

ایجاد پوشش تارعنکبوتی روی گیاه و زردی برگ ‌ها

علت این عارضه، کنه تار عنکبوتی است. تهویه مناسب و قرار داشتن گیاه در معرض جریان هوای آزاد، کمک شایانی به پیشگیری از این آفت خواهد نمود.

وجود لکه های قهوه ای روی برگ ها

لکه‌های قهوه‌ای مربوط به آفتاب‌سوختگی است. برای رفع این مشکل، گیاهتان را به محل سایه آفتاب منتقل نمایید.

وجود لکه های سفید روی برگ ها

ایجاد لکه‌های سفید رنگ، به دلیل آب‌پاشی با آب دارای املاح است. جهت از بین بردن مشکل ، ۱ قاشق آبلیموی طبیعی در یک استکان آب ریخته و با دستمال به برگ‌ها بکشید.

پژمردگی برگ ها

علت این بیماری آن است که هوا احتمالا گرم و خیلی خشک‌ شده است. برای حل این مشکل، گیاه را به محل سایه آفتاب منتقل کرده و در صورت نیاز گلدان را کاملا آبیاری نمایید.

رشد کند گیاه

ممکن است ریشه گیاه دچار آفت یا قارچ شده باشد. در این صورت، خاک گیاه را عوض کرده و ریشه را در محلول سم شست‌وشو دهید و سپس گیاه را داخل گلدان جدید با خاک نو بکارید. همچنبن ممکن است گیاه نیاز به تغذیه مصنوعی داشته باشد.

رنگ پریدگی برگ ها

رنگ پریدگی برگ ها و عدم رشد گل از جمله بیماری های آدنیوم است. علت این بیماری عدم وجود نور کافی می‌باشد. برای رفع مشکل به مدت ۲ هفته، گیاهتان را به ‌صورت تدریجی به مکانی با آفتاب کامل منتقل نمایید.

ریزش برگ های سبز

این امر به دلیل قرار گرفتن گیاه در معرض هوای سرد رخ می‌دهد. گیاهتان را به محل گرم‌تری منتقل نمایید.

وجود لکه و پوشش پودری سفید رنگ بر روی برگ ‌ها

عامل آن قارچ است. آب‌پاشی گیاهتان را متوقف کنید و در صورت شدت، از قارچ‌کش مناسب استفاده کنید.

خشک و چروکیدگی ساقه

علت این امر کمبود آب است. برای رفع مشکل گیاه را آبیاری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *