گیاهان

بابا آدم

[vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

بابا آدم

بابا آدم یا آلوکازیا گل حساسی و بومی مناطق استوایی و نیمه استوایی است. این گیاه برگ هایی گاها بزرگ به شکل گوش فیل و گاها برگ های کوچک تر به شکل قلب یا کمان دارد که در هوای گرم و مرطوب آسیا و آمریکای جنوبی رفتار خوبی دارد. در این گیاه برگ های ساده و یا دارای نوارهای سبز و سبز روشن با هم دیده می شود.

بابا آدم یک گیاه از خانواده آراسه است که این خانواده دارای گیاهان غده ای، پیازی، ریزوم دار و دایمی با برگ های پهن است. این گیاه مصارف دارویی فراوانی دارد. آلوکازیا اندازه ی برگ خود را نسبت به نور تنظیم می کند؛ پس هرچه نور بیشتر باشد اندازه ی برگ کوچک تر و هرچه نور کمتر باشد اندازه برگ بزرگ تر می شود.

بابا آدم یا آلوکازیا به رطوبت زیادی نیاز دارد و در هوای مرطوب رشد آن و اندازه ی آن سریع تر خواهد بود و همچنین این گیاه برای داخل تراریوم گیاه مناسبی است. این گیاه دارویی است و در ساقه ی آن بلورهای اکسالات کلسیم وجود دارد که در صورت مصرف باعث لالی موقت و مشکلات تنفسی می شود ولی قبل از مصرف جوشاندن آن و یا خوردن میوه های اسیدی مثل تمبر هندی در خنثی کردن آن کمک می کند.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”5967″ img_size=”medium” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” onclick=”img_link_large” img_link_target=”_blank” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

نیازها و شرایط نگه داری بابا آدم

آبیاری: از آن جایی که بابا آدم آب دوست است‌، خاک گیاه باید همیشه مرطوب باشد، پس ۲ تا ۳ بار آبیاری در هفته بسته به دمای اتاق کافی است. در موقع خواب گیاه در پاییز و زمستان آبیاری را کاهش دهید.

رطوبت: آلوکازیا یکی از گیاهان و گل های عالی برای نگهداری در حمام منزل هست، چون رطوبت حمام باعث شادابی این گیاه می شود. بابا آدم به شدت رطوبت دوست بوده و غبارپاشی هفتگی برای آن واقعا ضرر دارد، چون غبارپاشی رطوبت را افزایش نداده و خطر آلودگی به قارچ را که این گیاه خیلی به آن حساس است را زیاد می‌کند. بهتر است با گذاشتن ظرف در نزدیک گیاه رطوبت آن را زیاد کنید. کمبود رطوبت هم باعث خشکی حاشیه برگ ها می شود و هم باعث زرد شدن برگ ها و افتادن آن ها می شود.

خاک: خاک با زه کشی خوب مثل یک قسمت پیت ماس، یک قسمت پرلیت و یک قسمت خاک ارکیده مناسب است. هرچه خاک سنگین تر باشد؛ یعنی پیت ماس آن نسبت به بقیه اجزا بیشتر باشد گیاه دچار پوسیدگی ریشه و درنتیجه افتادگی می شود، پس خاک برای این گل خیلی مهم است.

کوددهی: در طول فصل رشد با کودهای مایع یا کودهای گرانول تغذیه کنید.

هرس: فقط ساقه ها، برگ های مریض و مرده گیاه را سریع و از پایین ساقه هرس کنید.

نور: بابا آدم نور غیر مستقیم کنار پنجره جنوبی را دوست دارد. نور کم باعث کم رنگ و یا رنگ پریدگی برگ ها می شود.

دما: آلوکازیا به سرما حساس است و دمای زیر ۱۵ درجه سانتی گراد به آن آسیب می زند. دمایی بین ۱۶ تا ۲۵ درجه سانتی گراد مناسب آن است.

تکثیر: این گل ساقه کوتاهی دارد ولی می توان با قلمه آن را تکثیر کرد.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

آبياری بابا آدم با آب بان

با استفاده از آب بان می توانید آلوکازیا را ۷ الی ۱۰ یک بار آبیاری کرده و از آبیاری منظم گل و گیاه خود اطمینان حاصل کنید.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

کوددهی بابا آدم با آب بان

با استفاده از آب بان بن زا و رویا می توانید به ریشه دهی، باروری، افزایش ساقه و برگ گیاه خود کمک شایانی کرده و تا یک دوره سه ماهه نیاز به کودرسانی آن را برطرف کنید.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”5968″ img_size=”medium” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” onclick=”img_link_large” img_link_target=”_blank” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

بیماری های بابا آدم و روش درمان

برگ لکه دار شده و می افتد: آلوکازیا به قارچ بسیار حساس است از آبپاشی روی برگ پرهیز کرده و تهویه خوب ایجاد کنید. با قارچ کش سم پاشی کنید.

برگ جدید کوچک است: در چنین مواردی بابا آدم یا کمبود تغذیه ی مصنوعی دارد یا باید گلدان را تعویض کنید.

گیاه خود را انداخته است: تشنگی زیاد عامل آن است. گلدان را برای مدت ۳۰ دقیقه داخل آب قرار دهید. نور کم هم باعث افتادن برگ گیاه می شود.

زخم سفید پنبه ای شکل روی برگ و قاعده آن دیده می شود: حشره آفت عامل این بیماری برای آلوکازیا است. برای رفع مشکل گیاه را هر ۱۴ روز یک بار با سم حشره کش نفوذی سم پاشی کنید.

لکه سوخته مانند روی برگ دیده می شود: درآفتاب غبارپاشی انجام شده است. بهترین موقع برای غبارپاشی صبح و عصر در سایه است.

برگ زرد شده و می ریزد: آبیاری گیاه بابا آدم بیش از اندازه است زهکشی را بازدید کنید.

برگ رنگ پریده و شفاف است: یا نور زیاد است یا به تغذیه مصنوعی نیاز دارد.

برگ می ریزد: مشکل از نور کم می باشد نور را بیشتر کنید.

برگ قهوه ای رنگ و شکننده شده است: هوا گرم و خشک است، برای رفع مشکل آلوکازیا را به محل خنک تری منتقل کرده، برگ خشک شده را حذف کرده و دفعات آبیاری و غبارپاشی را زیاد کنید.

برگ زرد و سطح زیر آن پر از تار عنکبوت است: عامل کنه قرمز است. کنه معمولا به علت خشکی به گیاه حمله می کند با غلظت پایین سم پاشی کنید.

نوک برگ قهوه ای رنگ شده است: گیاه بابا آدم شما تشنه است، آبیاری کنید.

برگ کوچک مانده و پهن تر نمی شود: هر چه رطوبت بیشتر باشد برگ هم پهن تر می شود. رطوبت کم باعث می شود برگ کوچک بماند. بهتر است رطوبت را با جزیره یا غبارپاشی تامین کنید.

روی برگ نقطه ی قهوه ای با حاشیه ی زرد رنگ ایجاد شده است: بیشتر به علت آبیاری زیاد است. ولی نور و رطوبت کم و نزول ناگهانی دما هم تاثیر گذار است.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *