گیاهان

آنتوریوم

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

آنتوریوم

آنتوریوم گلی بسیار زیبا و دوست داشتنی هست که در نگاه اول نگهداری از آن خیلی سخت به نظر می رسد، ولی در اصل این طور نیست. این گل زیبا از خانواده ی آراسه هست و برگ های مخملی و زیبای آن در گل آرایی جایگاه ویژه ای دارد.  صفحه ی رنگی که به عنوان گل جلب توجه می کند؛ براکته های رنگی و براقی است که گل دم روباهی شکل در انتهای آن قرار دارد.

مزیت این گل در گل آرایی ناشی از دُم گل بسیار بلند و طول عمر زیاد گل بریده آن است. از مزایایی دیگر این گیاه طولانی بودن دوران گل دهی آن است که به حدود ۳ ماه می رسد، هوای گرم، مرطوب و خاک سبک از نیازهای اساسی این گیاه زینتی می باشد. در گل آرایی به سبک ژاپنی این گل مورد استفاده فراوان دارد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”5564″ img_size=”medium” alignment=”center” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

نیازها و شرایط نگه داری آنتوریوم

نور: گیاه از تابش مستقیم آفتاب رنج می برد، بهترین نور برای آن نور غیر مستقیم کنار پنجره است.

دما: ۲۱ درجه ی سانتی گراد در تمام طول سال برای این گیاه مطلوب است، حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۶ درجه سانتی گراد است. در صورت وجود هوای گرم و خشک رشد این گل متوقف می شود.

آبیاری: در بهار و تابستان بین دو آبياری خاک باید خشک شود، آبیاری در زمستان هفته ای یک بار کافی است.

رطوبت: به رطوبت زیادی نیاز ندارد، در بهار و تابستان هر روز غبارپاشی کنید، در زمستان هفته ای دوبار کافی است. با ریختن آب در زیر گلدانی سنگریزه دار رطوبت دائمی و پایدار ایجاد کنید ولی مراقب باشید ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.

کوددهی: کمبود عناصر غذایی در خاک را با تغذیه ی مصنوعی هر دو هفته یک بار با کودهای مخصوص آنتوریوم طبق دستور فروشنده یا سازنده جبران کنید.

خاک مناسب: بهترین خاک برای رشد ریشه ترکیب خاک ارکیده با خاک بنفشه است.

تعویض گلدان: پس از اتمام دوران گل دهی در زمستان گلدان را تعویض کنید. دقت کنید که گلدان باید دارای زه کش مناسب باشد.

تمیز نمودن برگ: برای تمیز کردن برگ آن از پارچه یا اسفنج مرطوب استفاده کنید، در صورت نیاز به مواد براق کننده ی شیمیایی فقط هر ماه یک بار استفاده کنید.

تکثیر: از طریق کاشت بذر و تقسیم بوته ای در سال های آینده می توان این گل را تکثير کرد.

گلدهی: هرچه این گیاه بیشتر به سمت پاجوش دهی برود، کمتر گل می دهد. سعی کنید دائم پاجوش های آن را جدا کرده و از همه مهم تر سه گرم آهن به همراه یک قرص ال دی را ترکیب کرده و در یک لیتر آب‌ حل کنید. مخلوط حاصل را ماهی یک بار به گیاه داده تا همیشه گل ده باشد.

 

آبياری آنتوریوم با آب بان:

با استفاده از آب بان میتوانید این گیاه را ۱۴ الی ۲۱ روز یک بار آبیاری کرده و از آبیاری منظم گل و گیاه خود اطمینان حاصل کنید.

 

کوددهی آنتوریوم با آب بان:

با استفاده از آب بان رویا و شکوفا میتوانید به رشد هر چه بیشتر ساقه و برگ و همچنین گلدهی گیاه خود کمک شایانی کرده و تا یک دوره سه ماهه نیاز به کودرسانی آن را برطرف کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”5571″ img_size=”medium” alignment=”center” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

بیماری های گیاه و روش درمان

برگ جدید ریز، رنگ پریده و گل ظاهر نمی شود: خاک خیلی فقیر است و اختیاج به تغذیه مصنوعی دارد، طبق دستور تغذیه کنید.

گل ظاهر نمی شود: نور کافی نیست، گیاه را به محل پرنورتری منتقل کرده و مراقب اشعه ی مستقیم آفتاب باشید. این مشکل ممکن است مربوط به آبیاری زیاد نیز باشد، در زمستان هفته ای یک بار آبياری کافی است.

لکه ی قهوه ای روی برگ دیده می شود: علت حمله ی قارچ است، با محلول قارچ کش نفوذی گیاه راطبق دستور سمپاشی کنید. در صورتی که برگ خیلی صدمه دیده بود آن را جدا کنید.

برگ پر پشت اما گل ظاهر نمی شود: خاک از مواد غذایی خیلی غنی است، گلدان را در زمستان تعویض و خاک مناسب را انتخاب کنید.

در زمستان برگ زرد و به طرف پایین می پیچد: هوا سرد و مرطوب است، گلدان را به محل گرم تری منتقل کرده و در فاصله بین دو آبیاری اجازه بدهید سطح خاک خشک شود. سپس آبیاری کنید، اگر برگ گل در حالی که سبز است می پیچد، هوا سرد و خشک است، گیاه را به محل گرم تری منتقل کرده و آبیاری کنید.

برگ نازک، کم آب و زرد رنگ است: گیاه تشنه است، آبیاری کنید، سطح خاک را همیشه مرطوب نگه دارید.

برگ سیاه می شود: هوا سرد است و یا برگ در زمستان با شیشه سرد در تماس بوده است. شرایط را بررسی کنید.

زخم سفید پنبه ای شکل در سطح زیرین برگ و قاعده ی آن دیده می شود: حشره آفت عامل آن است، با پنبه آغشته به سم زخم را خیس کرده و هر دو هفته یک بار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سم پاشی کنید.

حشرات ریزی در اطراف گیاه پرواز می کنند: با سم حشره کش موجود در بازار، گیاه را هفته ای یک بار سم پاشی کنید تا حشرات از بین بروند.

برگ براق بودن خود را از دست داده است: هوا خشک است، غبار پاشی روزانه را در بهار و تابستان با آب سبک ولرم فراموش نکنید.

سطح برگ مملو از تار عنکبوت است: عامل آن کنه ریز قرمز است. با پارچه یا اسفنج مرطوب برگ را تمیز کرده و با سم کنه کش طبق دستور سم پاشی کنید. تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

برگ مریض و شکاف دار است: عامل آن صدمه فیزیکی است. گیاه را از محل پر تردد دور و برگ اسیب دیده را از قاعده قطع کنید.

دیسک قهوه ای در پشت برگ ظاهر شده است: برگ را با سم حشره کش سم پاشی کنید و پس از ۴۸ ساعت با پارچه ی مرطوب و نرم دیسک را بردارید.

برگ سیاه شده و می ریزد: اگر لبه ی گل سیاه شده و سپس پخش می شود، به علت کمبود کلسیم ناشی از کمبود رطوبت است. اگر لکه ی سیاه وسط گل ایجاد شده و بعد زیاد شود به علت قارچ است و باید با سم پاشی شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *