گیاهان

آدنیوم

[vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1604841715789{background-color: #ffffff !important;border-radius: 20px !important;}” mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_sticky_column=”false” parallax_scroll=”no” mobile_reset_margin=”no” tablet_reset_margin=”no”][vc_column_text text_larger=”no”]

آدنیوم

آدنیوم گیاهی از خانواده خرزهره و بومی مناطق جنوب و شرق آفریقا است. این گیاه سمی است و باید در محلی که حیوانات یا بچه های کوچک رفت و آمد دارند دور از دسترس قرار گیرد. آدنیوم یک گیاه گوشتی بوده و می تواند درساقه های خود آب ذخیره کند و در شرایط بی آبی از آن استفاده کند.

به این گل، گل رز بیابان هم گفته می شود زیرا گل های شیپوری قرمز تا صورتی رنگی در اواخر زمستان و اوایل بهار می دهد و از بذر آن برای تکثیر می توان استفاده کرد. این گل دارای ساقه بنسای مانند و طوقه متورم شده است.
نگهداری راحت، گل های درشت و مقاوم بودن آن هم دلیلی است که موجب شده این گیاه گیاهی خاص و آنتیک برای آپارتمان تبدیل شود.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”6558″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” onclick=”img_link_large” img_link_target=”_blank” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

نیازها و شرایط نگه داری آدنیوم

آبیاری

درفصل رشد گیاه برای رشد کافی در آپارتمان باید هفته ای ۲ بار سیراب شود، ولی در موقع خواب گیاه ۱۰ روز یک بار نیز کافی است.

نور

آدنیوم بومی مناطق بیابانی و یک گیاه گوشتی است پس به نور کامل غیر مستقیم آفتاب احتیاج دارد. برای گلدهی آدنیوم به ۴ الی ۵ ساعت آفتاب مستقیم و بقیه روز به آفتاب غیرمستقیم نیاز دارد.

رطوبت

این گیاه به خشکی هوا مقاوم است ولی در هوای مرطوب و گرم بهترین رشد را خواهد داشت. این گیاه رطوبت دوست است و رطوبت هوا باعث کلفت شدن تنه و زیبا تر شدن آن می شود.

خاک

آدنیوم به خاکی با زه کشی و تهویه خوب نیاز دارد. بهترین خاک، خاک کاکتوس است.

دما

بهترین دما بین ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد بوده و به سرما حساس است و زیر ۱۵ درجه سانتی گراد زرد می شود و تا ۱۰ درجه سانتی گراد زنده می ماند.

کوددهی

درطول فصل رشد ماهی یک بار با کود کامل طبق دستور گیاه کوددهی شود. حتما از کود های فسفر و پتاس بالا استفاده کنید و کود ازت بالا نیاز ندارد.

تکثیر: تکثیر این گیاه به وسیله بذر در ایران مرسوم تر است، ولی پیوند، قلمه ساقه و ریشه هم در برخی کشورها مرسوم است.

گلدهی

آدنیوم در مناطق بومی خود در اواخر زمستان تا بهار گل های شیپوری و بزرگی  می دهد. البته برای گلدهی در آپارتمان حتما باید در دمای ۱۰ درجه سانتی گراد به مدت ۲ ماه نگه داری شود.

هرس

در صورت چیدن جوانه انتهایی آن چند شاخه شده و گلدهی آن افزایش می یابد. می توان گیاهان پیری که برگ های آن ریخته شده را با هرس دوباره جوان کرد.

تعویض گلدان

گلدان هر دو سال یک بار در بهار با یک سایز بزرگ تر وحتما خاک قبلی باید به کل عوض شود و ریشه ها هم هرس شوند.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”30″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

آبياری آدنیوم با آب بان

با استفاده از آب بان می توانید این گیاه را ۱۰ الی ۱۴ روز یک بار آبیاری کرده و از آبیاری منظم گل و گیاه خود اطمینان حاصل کنید.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

کوددهی آدنیوم با آب بان

با استفاده از آب بان بن زا و پویا می توانید به ریشه دهی، باروری و تغذیه کامل گیاه خود کمک شایانی کرده و تا یک دوره سه ماهه نیاز به کودرسانی آن را برطرف کنید.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_single_image image=”6559″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” onclick=”img_link_large” img_link_target=”_blank” parallax_scroll=”no”][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

بیماری های گیاه و روش درمان

کوچک ماندن و ریزش برگ آدنیوم

اغلب اصلی‌ترین دلیل ریزش برگ گیاه کمبود نور می‌باشد و در موردهای بعدی بیماری‌های قارچی نیز باعث این اتفاق می‌شود.

ریزش برگ آدنیوم

می تواند به علت تعویض گلدان باشد. کلاً تعویض گلدان باعث ریزش برگ آدنیوم می‌شود که بعد از گذشت مدتی مجدد برگ‌های جدید رشد می‌کنند.

چروکیدگی و نرم شدن تنه

آبیاری کم باعث چروکیدگی تنه می‌شود.

پیچ خورده بودن برگ‌های جوان

یکی از دلایل این حالت شپشک آرد آلود هست که باید از سم مناسب برای کنترل آن استفاده کرد.

پیچ خوردگی برگ آدنیوم

حشره است. برای کنترل این حشره میتوانید کارت زرد را در کنار گیاه نصب کنید.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *